metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 11 °C

Čtvrtek 25. dubna 2024. Svátek má Marek

Kuchařů a číšníků ubývá, Češi chtějí být spíš řemeslníky

  9:37
„Je to velmi těžká práce za směšné peníze a hluboce obdivuji lidi, kteří v těchto oborech pracují,“ cituje nejmenovaného číšníka aktuální průzkum absolventů středních odborných škol. Ten se zabýval přechodem absolventů ze škol na trh práce.
Ilustrační foto | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Součástí studie jsou i individuální zkušenosti lidí z jednotlivých oborů. Z průzkumu vyplývá, že absolventi gastronomických oborů na svou práci zrovna ódy nepějí. „Je to krásné povolání, někdy ho ale proklínám kvůli pracovním víkendům,“ zní další zkušenosti.

Nevýhody povolání kuchaře či číšníka si čím dál více uvědomují už i žáci základních škol a zájem o tyto obory klesá. „Ve všech kategoriích vzdělání se obory gastronomie, hotelnictví a turismus potýkají s nejvýraznějším poklesem zájmu,“ říká Tereza Růžičková z Národního ústavu pro vzdělávání (NÚV).

Zatímco v roce 2011 nastoupilo do těchto učňovských oborů přes 7500 žáků, loni jich bylo jen 5509. Mladí už nechtějí studovat gastronomii ani s maturitou.

Učit se kuchařem netáhne také kvůli nízkému platu. Horší peníze mají už jen uklízečky nebo vrátní. Číšníkem se žáci neučí také proto, že restaurace vyučení v tomto oboru striktně nevyžadují.

„Zaměstnavateli je jedno, jestli je někdo vyučen jako číšník. Já osobně raději přijmu někoho sympatického a vzdělání mě nezajímá,“ říká Miroslav Kubec, prezident Asociace kuchařů a cukrářů, který provozuje restauraci. Zájemců o gastronomii ubývá i proto, že jiné obory zažívají renesanci.

Žáků přibývá zejména na technicky zaměřených oborech. „Je to dobrá zpráva pro zaměstnavatele, že se oproti minulému školnímu roku více žáků hlásí na elektrotechniku nebo strojírenství,“ říká Helena Úlovcová, pověřená řízením Národního ústavu pro vzdělávání.

Mladí se hrnou k řemeslu mimo jiné i proto, že vědí, že najdou snadněji uplatnění. „Zájem o řemeslné obory ze strany firem je dlouhodobě vysoký,“ říká Zuzana Lincová z Profesia.cz. Oproti kuchařům si takový řemeslník může i dobře vydělat. Například elektrotechnici si v průměru vydělají podle serveru 24 641 korun hrubého. Což je o deset tisíc víc než si oficiálně vydělají číšníci. Ti ale mají hlavní příjem ze spropitného.

Chtějí další maturitu

  • Podle Národního ústavu vzdělávání výrazně přibývá dospělých vstupujících do takzvaného zkráceného studia.
  • Tento typ odborného studia v délce jeden až dva roky vede k získání výučního listu nebo maturity a je určen těm, kteří chtějí získat odborné vzdělání v jiném oboru.
  • Za posledních deset let vzrostl počet studentů této formy vzdělávání sedmkrát. V roce 2006 tak studovalo 388 lidí, loni už 2841.
  • Zkrácené studium zabírá třeba jen jeden den týdně. Pak lidem škola nezasahuje do povolání. Studenti ve věku 18 až 25 let obvykle tyto školy ale navštěvují v běžném denním režimu.
Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Hovoríte po engliš? Češi nejsou žádní lingvisté, někteří politici obzvláště

vydáno 25. dubna 2024  5:16

S výukou jazyků to nebylo po roce 1989 snadné. Ruštinářů bylo jako psů, na západní jazyky se někde přeškolovali také učitelé, kteří měli problém i s...  celý článek

Škůdci pronásledující i zvířata. Na Slovensku teď trápí psy takzvaný srdeční červ

vydáno 24. dubna 2024  13:08

Touha zachraňovat a pečovat je člověku vlastní. Projevilo se to i v životě paní Kateřiny z České Lípy, když objevila na sociálních sítích fenku, která...  celý článek

Rodiče, myslete na sykavky i vibranty svých potomků. Jednou vám za to poděkují

vydáno 24. dubna 2024  5:40

Málokterý dospělý mluví krásně precizně, ostatně každá druhá „tvář z televize“ má co dohánět, alespoň podle klinické logopedky Gabriely Kubíkové. Většina...  celý článek

Důležité je přijmout svoji identitu a bojovat za svá práva, říká manažerka Klára Sobotková

vydáno 23. dubna 2024  18:30

Ve světě, kde dominovali muži, se odvážila zaujmout klíčové pozice. Klára Sobotková se stala průkopnicí průmyslového sektoru v České republice. Od roku...  celý článek