metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 6 °C

Sobota, 24. března 2018. Svátek má Gabriel.
Předem si odpovězte, co potřebujete.
Předem si odpovězte, co potřebujete. | foto: Profimedia.cz

Kupte si spacák, který nebude jenom ochranou před komáry

20. července 2017  11:44 Metro.cz
Doba dovolených je ideální pro nákup nového spacáku. Jak se v nich snadno orientovat?

Pro laika může být časově náročné vyznat se ve velké nabídce spacáků. „Můžete ho mít péřový nebo z dutých vláken, letní nebo třísezonní, mumii, deku nebo v posledních letech stále víc oblíbené vajíčko,“ jmenuje odborník na outdoorové zboží Vít Hruška z portálu 4camping.cz.Kompletní turistická výbava na jednom místě

Výstava stanů a vybavení do přírody se koná do 13. srpna na výstavišti v Letňanech.

Najdete tu kromě 320 postavených stanů a spacákového ležení velký výběr turistického a outdoorového zboží. Vstup na akci je zdarma.

Zkuste karimatky a kempinkový nábytek, ale i batohy, oblečení, obuv a nejrůznější doplňky, jako jsou vařiče, nádobí, grily, nafukovací čluny, baterky, čelovky, nože a další vybavení. Vše si můžete vyzkoušet a poradit se s odborníky.

Doporučuje jednoduchý postup. „Vyberte si z níže popsaných pěti kategorií tu, která nejlépe odpovídá vašim zájmům. On vám z toho ideální spacák sám přirozeně vyplyne,“ říká na Výstavě stanů a vybavení do přírody, která se koná na letňanském výstavišti. Právě zde mohou zájemci najít velké spacákové ležení a vše si vyzkoušet. Na začátek si odpovězte na otázku: Pro jakou příležitost budete spacák nejčastěji používat?

1. Pro cesty autem do kempu a v zimě na chatu
Vyžadujete pohodlí, spacák využijete zejména v létě, při nižších teplotách se do něho zachumláte na chatě. Protože cestujete autem, váha spacáku pro vás není tak důležitá. Můžete tedy klidně vybírat i z dvoukilových pytlů, které mají velmi příznivé ceny. Prostorné, ale těžší spacáky jsou dekové anebo ve tvaru vajíčka, které si oblíbili zejména ti, kdo se v klasické mumii necítí dost komfortně.

Tip odborníka: Může to být pohodlná mumie Husky Mantilla nebo dekový Ferrino Travel, pro dámy Pinquin Mistral Lady ve tvaru vajíčka.

2. Pro toulky po českých hájích
Nechcete do spacáku investovat moc peněz a nemusíte mít nijak komfortní bodel, protože když se změní počasí, můžete se kdykoliv vrátit domů. Ale samozřejmě potřebujete, aby se vám do batohu kromě spacáku vešlo i něco jiného. Můžete vybírat z levných spacáků – mumií, které nejsou šity z nejznámějších značkových materiálů, a vybrat takový, který je vhodný i na pozdní jaro až začátek podzimu a není těžší než 1700 gramů. Za takový zaplatíte kolem 2000 korun.

Tip odborníka: V této kategorii vítězí české značky, třeba Pinquin Savana nebo Trimm Impact.

3. Jedu do světa, a proto potřebuji jistotou
Vyrážíte-li za dobrodružstvím za hranice všedních dnů, potřebujete co nejmenší spacák s co nejlepšími vlastnostmi. Taková jistota sice stojí více peněz, ale vyplatí se. V nabídce třísezonních spacáků (tedy jaro, léto, podzim) hledejte takové, které se hmotností vejdou do 1500 gramů. Cena odpovídá kvalitnímu zpracování a použitým špičkovým materiálům.

Tip odborníka: Spokojeni budete například s modelem Coleman Gunnison 1100, který má vynikající tepelnou izolaci a je odolný vůči mechanickému poškození.

4. Na výlety na kole
Většina cyklistů šlape na kole v létě, a potřebuje tedy letní spacák, který není těžký a nezabere mnoho místa. Některé letní spacáky váží i 600 gramů a jsou pouhými přehozy nebo ochranou před komáry. Do jednoho kilogramu je však již výběr větší. Spacáky s komfortem nad plus pět stupňů jsou stále dost malé a jejich cena závisí na hmotnosti, použitých materiálech i výrobci. Ceny začínají zhruba od jednoho tisíce korun.

Tip odborníka: Dobře vám poslouží dekový Pinquin Lite blanket nebo mumie Hannah Micro 80.

5. Na expedice
Spacáky do náročných podmínek využívají nejmodernější materiály, jejichž vlastnosti a kvalita zpracování můžou v extrémních případech rozhodovat i o přežití. Tomu odpovídá jejich cena a způsob zpracování. Kromě nejnovějších spirálových nebo směsí vláken (duté vlákno s mikrovláknem) se jako vnitřní materiál používá stále nepřekonatelné peří, ovšem ochráněné před vlhkem nepropustnou membránou nebo ještě proložené vrstvou syntetické izolace.

Tip odborníka: Takové spacáky vyrábí třeba Mountain Equipment.Komentáře

Hlavní zprávy

Jak na přesčasy: odpočinek mezi směnami aspoň 11 hodin

Hlídejte si při práci pracovní dobu.
vydáno 24. března 2018  14:45

Tisíce dotazů týkajících se práv občanů ročně řeší společnost Vaše nároky.cz, která mimo jiné pomáhá zaměstnancům řešit finanční spory se zaměstnavateli....  celý článek

Sériová hvězda. Cena pro Peugeot 508

Peugeot 508
vydáno 24. března 2018  11:58

Nový Peugeot 508, který byl představen ve světové premiéře na ženevském autosalonu, získal první cenu od čtenářů časopisu Autoplus a posluchačů rozhlasové...  celý článek

Velikonoce v Techmanii. Tyto svátky jsou věda!

Techmania v Plzni
vydáno 24. března 2018  9:48

V průběhu velikonočních svátků od 29. března do 2. dubna připravilo plzeňské vědecké centrum Techmania speciální doplňkový program. Svátky představí z...  celý článek

Pozor na změnu času, bude kratší noc

V neděli ve dvě hodiny ráno čas posune o hodinu dopředu.
vydáno 24. března 2018  6:53

V noci na zítřek začne platit letní čas a hodinové ručičky se posunou o hodinu dopředu. Kvůli chybějícím 60 minutám se „zpozdí“ osm nočních dálkových...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám