metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 11 °C

Pondělí, 12. listopadu 2018. Svátek má Benedikt.
Ilustrační foto
Větší foto
Ilustrační foto | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Kvůli falešným lékům zpřísní lékárny výdej

11. listopadu 2018  6:50 Pavel Hrabica Metro.cz
Ve světě se prodají miliardy falešných léků. Chystají se důkladnější kontroly.

„Lidé se nemusejí bát, že by dostali v lékárně nepravý medikament,“ říká Jakub Dvořáček, ředitel Národní organizace pro ověřování pravosti léčiv. Přesto se lékárníci připravují na důležitou změnu v kontrole léků. 

V únoru totiž vstoupí v platnost unijní norma, která povinně zavádí nový systém ochrany před padělky. Ta má posílit ochranu legálních distribučních kanálů. I kvůli tomu, aby do nich nepronikly zfalšované a hlavně levnější a neúčinné léky, kterých celníci zachytí v celé Evropě ročně téměř třicet milionů. Falzifikáty se prodávají hlavně přes internet. V minulosti byl v nabídce nepravý lék na ptačí chřipku, pravidelně se objevují i napodobeniny viagry. Normu teď projednává Poslanecká sněmovna. Co přináší nového?

Výrobci léčiv už nyní zavádějí inovovaná balení s novými ochrannými prvky. „Jedná se o takzvaný 2D kód a přelepku pro kontrolu, jestli není balení narušené,“ upozorňuje na změnu Jakub Dvořáček. 

Pro lékárníky to znamená výdaje s novými kamerovými čtečkami 2D kódů. Vydání léků se časově prodlouží, údajně až desetkrát. „Každý lék bude nutné extra načíst,“ říká Martin Šimíček, lékárník z brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny. Pak se bude čekat na odezvu systému, který vydání schválí. Ten ale může označit jako falešný i lék, který bude mít jen špatně natištěný kód. Obsluha ho potom nesmí vydat. „V Německu, kde už tento způsob výdeje běží nepovinně několik let, je průměrná chybovost asi pět procent,“ upozorňuje Lubomír Chudoba, prezident České lékárnické komory. 

Ročně projde rukama českých lékárníků více než dvě stě padesát milionů balení léků. Lékárníci požadují „vícepráce“ spojené s novým kontrolním způsobem kompenzovat od zdravotních pojišťoven. Bude to asi vyžadovat přijetí dalších zaměstnanců v lékárnách.

„S náběhem nového systému počítáme s jedním chybovým hlášením denně v každé lékárně,“ odhaduje Irena Storová, ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv. K chybám může docházet i v souvislosti s tím, že se budou doprodávat léky ve starých obalech. Unie zavádí normu kvůli důkladnější ochraně unijního trhu s léky, který atakují především jihoasijští výrobci falešných léčiv. 

Ročně celníci zachytí téměř třicet milionů falešných sad, jedná se ale jen o zlomek celosvětové produkce. Nejvíc zfalšovaných léčiv končí v Africe a Jižní Americe. 

Lesklé a nebezpečné

  • Mezi hlavní producenty a vývozce zfalšovaných léků a potravinových doplňků se řadí Čína, Indie a Indonésie.
  • Falešné léky se vyrábějí například z mouky, cukru, ale také z nemrznoucích směsí a jedů. Falzifikáty vyrábějí často producenti drog.
  • Pro obalování potahovaných tablet kvůli „originálnímu“ lesku někdy používají stejné barvy, kterými se maluje značení na silnicích.

Komentáře

Hlavní zprávy

Výpověď jsme dosud nedostali, říká principál Branického divadla

Václav Čížkovský
vydáno 12. listopadu 2018  12:57

Hádky, nejasnosti a exkrementy ve foyer. Osud stoletého Branického divadla je nejasný.  celý článek

Zahubí nás růst platů? Experti se v odhadu liší

Ilustrační snímek
vydáno 12. listopadu 2018  10:39

Ani po třiceti letech kapitalismu jsme západní úrovně platů nedosáhli.  celý článek

Movember drží i tramvaje a autobusy

Knír můžete vidět i na lince autobusu 150.
vydáno 12. listopadu 2018  8:20

Polepením masek svých dopravních prostředků šíří podnik v Praze osvětu o zdraví mužů.  celý článek

Komerční sdělení

Jak pro vás nakupujeme elektřinu a plyn

Jak pro vás nakupujeme elektřinu a plyn
vydáno 12. listopadu 2018  7:00

Zvenku to vypadá úplně jednoduše. Na burze nakoupíme potřebné množství elektřiny a plynu a to pak prodáme zákazníkům. Realita je však mnohem složitější....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám