metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 7 °C

Pátek, 16. listopadu 2018. Svátek má Otmar.
Vyčerpaný rorýs. Zachránit se ho nakonec nepodařilo.
Větší foto
Vyčerpaný rorýs. Zachránit se ho nakonec nepodařilo. | foto: ČSOPMetro.cz

Kvůli suchu vyskakují ptáčata z hnízd

22. června 2018  14:46 Filip Jaroševský Metro.cz
Pomoct může každý. Na zahradu či okenní parapet stačí umístit misku s vodou.

Už dva měsíce se Česko potýká s teplotními rekordy a hlavně suchem. Horka jsou náročná nejen pro seniory, ale také pro zvířata.

„Zatímco ta domácí a hospodářská mají svého majitele, který by jim měl zajistit takové podmínky, aby si s vedry poradila, u zvířat ve volné přírodě tomu tak samozřejmě není. Zejména ve městech pak může být pro zvířata nedosažitelná tak obyčejná věc, jako je voda. Absence vodního zdroje způsobuje, že v ulicích, ale i ve volné přírodě začíná zničehonic přibývat vyčerpaných či umírajících ptáků a drobných savců,“ říká Zdeňka Nezmeškalová z Českého svazu ochránců přírody.

Že přírodní koloběh opravdu funguje, lze podle Nezmeškalové dobře ukázat na příkladu dravců a sov. Kvůli suchu a nedostatku potravy totiž drobní hlodavci odchovávají minimální počet mláďat a v důsledku toho dravci a sovy nemají čím krmit své mladé. Do záchranných stanic určených živočichům se tak dostávají mláďata těchto ptáků dehydrovaná a zcela vyčerpaná. Jen málokterá se podaří zachránit. „Pomoci přitom může každý z nás. Na zahradu, římsu nebo i jen okenní parapet stačí umístit nízkou misku či podkvětník s vodou. Ihned zjistíte, že vaše okolí je plné života – vrabci, kosi, drozdi, ježci, kuny. Pijí a pijí, mnozí se osvěží také koupelí,“ dodává Nezmeškalová.

V posledních dnech trpí také ptáčata v hnízdech či mláďata netopýrů odchovávaná ve spárách domů a pod rozpálenými střechami, do kterých vodu nedostanete. Mláďata rorýsů, jiřiček, vlaštovek a dalších ptáků ve vedrech předčasně vyskakují z hnízd. Velmi často jde přitom o mláďata, která by bez lidské pomoci nepřežila. „V takových případech je vždy již nutné zavolat odbornou pomoc. Najdete-li vyčerpaného či jinak handicapovaného živočicha, kontaktujte záchrannou stanici,“ doplňuje Nezmeškalová.

Kontakty naleznete také na www.zachranazvirat.cz, případně je možné se obrátit na centrální dispečink záchranných stanic na telefonu 774 155 155.

Komentáře

Hlavní zprávy

Cedule matou v metru i na Facebooku Metra

Správně je ukazatel, který je dál od východu z metra. Do Písnice jezdí linka...
vydáno 15. listopadu 2018  12:30

Ukazatele na Chodově víří diskusi cestujících i čtenářů. Jeden je starý.  celý článek

Sloupek Julie Červené: Stromy pro děti

Julie Červená
vydáno 15. listopadu 2018  11:11

Stromy poskytují chládek, stín a celkově příjemnější klima, píše ve svém sloupku Julie Červená.  celý článek

Náplň života našla v parukách

Michaela Losová s parukami
vydáno 15. listopadu 2018  9:55

Setkání s alopecií ženě změnilo život.  celý článek

„Do Prahy se moc rád vracím,“ tvrdí Ennio Morricone

Ennio Morricone
vydáno 15. listopadu 2018  8:32

Legenda filmové hudby Ennio Morricone oslavil v sobotu 10. listopadu devadesáté narozeniny. Ale do důchodu se nechystá. Do Prahy se vrátí už 25. ledna,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám