metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 17 °C

Sobota, 22. září 2018. Svátek má Darina.
Vyčerpaný rorýs. Zachránit se ho nakonec nepodařilo.
Větší foto
Vyčerpaný rorýs. Zachránit se ho nakonec nepodařilo. | foto: ČSOPMetro.cz

Kvůli suchu vyskakují ptáčata z hnízd

22. června 2018  14:46 Filip Jaroševský Metro.cz
Pomoct může každý. Na zahradu či okenní parapet stačí umístit misku s vodou.

Už dva měsíce se Česko potýká s teplotními rekordy a hlavně suchem. Horka jsou náročná nejen pro seniory, ale také pro zvířata.„Zatímco ta domácí a hospodářská mají svého majitele, který by jim měl zajistit takové podmínky, aby si s vedry poradila, u zvířat ve volné přírodě tomu tak samozřejmě není. Zejména ve městech pak může být pro zvířata nedosažitelná tak obyčejná věc, jako je voda. Absence vodního zdroje způsobuje, že v ulicích, ale i ve volné přírodě začíná zničehonic přibývat vyčerpaných či umírajících ptáků a drobných savců,“ říká Zdeňka Nezmeškalová z Českého svazu ochránců přírody.

Že přírodní koloběh opravdu funguje, lze podle Nezmeškalové dobře ukázat na příkladu dravců a sov. Kvůli suchu a nedostatku potravy totiž drobní hlodavci odchovávají minimální počet mláďat a v důsledku toho dravci a sovy nemají čím krmit své mladé. Do záchranných stanic určených živočichům se tak dostávají mláďata těchto ptáků dehydrovaná a zcela vyčerpaná. Jen málokterá se podaří zachránit. „Pomoci přitom může každý z nás. Na zahradu, římsu nebo i jen okenní parapet stačí umístit nízkou misku či podkvětník s vodou. Ihned zjistíte, že vaše okolí je plné života – vrabci, kosi, drozdi, ježci, kuny. Pijí a pijí, mnozí se osvěží také koupelí,“ dodává Nezmeškalová.

V posledních dnech trpí také ptáčata v hnízdech či mláďata netopýrů odchovávaná ve spárách domů a pod rozpálenými střechami, do kterých vodu nedostanete. Mláďata rorýsů, jiřiček, vlaštovek a dalších ptáků ve vedrech předčasně vyskakují z hnízd. Velmi často jde přitom o mláďata, která by bez lidské pomoci nepřežila. „V takových případech je vždy již nutné zavolat odbornou pomoc. Najdete-li vyčerpaného či jinak handicapovaného živočicha, kontaktujte záchrannou stanici,“ doplňuje Nezmeškalová.

Kontakty naleznete také na www.zachranazvirat.cz, případně je možné se obrátit na centrální dispečink záchranných stanic na telefonu 774 155 155.Komentáře

Hlavní zprávy

Civilizační nemoci devastují i ledviny

Při selhání ledvin je zapotřebí dialýza nebo transplantace.
vydáno 22. září 2018  8:05

Trpíte-li vysokým krevním tlakem nebo se přejídáte sladkým a trpíte obezitou, pak vám nehrozí jen infarkt či mrtvice, ale i problémy s ledvinami.  celý článek

Sami si můžete zahrát na městské plánovače

Grafické studio Oficina pro výstavu navrhlo animované simulace a herní systém.
vydáno 21. září 2018  15:45

Hrací stoly, táhla a kostičky. Metropoli budoucnosti si mohou Pražané postavit na interaktivní výstavě.  celý článek

Senioři mohou na masáže i tai-či

Wellness centrum pro seniory
vydáno 21. září 2018  13:13

Praha je plná sportovních aktivit, které jsou pro starší obyvatele zdarma nebo se slevou.  celý článek

Pražany potrápí výluky i cvičení

Protipovodňové cvičení v Holešovicích (24.9.2016).
vydáno 21. září 2018  12:12

O víkendu nepojedou tramvaje z Palmovky. Nácvik na povodně uzavře ulice v Praze 1 a 8.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám