metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Úterý, 21. srpna 2018. Svátek má Johana.
Lanovka k hotelu NH Prague City na Smíchově
Další 3 fotografie v galerii
Lanovka k hotelu NH Prague City na Smíchově | foto: Metro.cz

Lanovka na Mrázovku skončila až včera

4. ledna 2018  11:55 Filip Jaroševský Metro.cz
Legendární červená kabina propojující budovy hotelu NH Prague City na Smíchově měla nabídnout Pražanům poslední svezení 31. prosince.

Ještě včera dopoledne ale jezdila jako obvykle. Lanovku spojující spodní a horní budovu hotelu tu měl po více než dvaadvaceti letech provozu a více než čtyřech milionech jízd nahradit moderní šikmý výtah.Podle pejskařky Jarmily, která chodí do parku Mrázovka venčit svého psa, se tu ale turisté vozili ještě včera dopoledne. „Lanovku přece měli opravovat už od prvního ledna. Začalo tu sice vznikat jakési lešení, po dělnících ale není památky a kabina tu stále jezdí skoro každou minutu nahoru i dolů,“ popsala deníku Metro Jarmila.

Fotogalerie

Podle manažerky hotelu Denisy Stanislavové se ale výměna lanovky rozhodně neodkládá. Dělníci se opravdu dají do práce už v lednu. Vedení hotelu jen podle ní chtělo vyjít vstříc hostům ubytovaným v horní budově. Proto se poslední jízda konala až včera. „V 11 hodin vyjela poslední kabina. Nechtěli jsme hosty o poslední svezení naší lanovkou ochudit,“ vysvětluje Stanislavová.

Vyhlídka na Prahu, vzhled kabiny i skutečnost, že svezení bylo zcela zdarma, udělaly z lanovky v minulosti oblíbený tip pro hledače zážitků. Cestující však tvořili hlavně hoteloví hosté a také personál hotelu. Podle plánu bude nyní probíhat demontáž lanovky a od druhé poloviny ledna začne firma Inauen-Schätti instalovat nový výtah. Zahájení provozu je naplánováno na konec března.

Lanovka na Smíchově

  • Hotel podle slov vedení nebude zájemcům o projížďku nijak bránit ani v budoucnu.
  • Lanovku nahradí šikmý výtah za 1,3 milionu eur, tedy částku přesahující 30 milionů korun. Kabina se bude od té původní lišit nejen vzhledově, ale vyfasuje také jiný pohon s vícero lany.
  • Přepravní kapacita kabiny se oproti té staré nezmění.
  • Výtah i nadále pojme dvanáct osob. Maximální rychlost zůstane rovněž stejná, tedy dva a půl metru za sekundu. Za 22 let provozu původní lanovka svezla zhruba 14,8 milionu pasažérů.
  • V horní budově hotelu bydlí při svých srazech česká fotbalová reprezentace, která to má kousek na hřiště.Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Martina Švihly: Šaty škrtí člověka

Martin Švihla, učitel aikida a lektor osobního rozvoje
vydáno 21. srpna 2018  13:13

Prodavač odvětil, že tak se teď oblečení šije a že právě tohle je moje velikost.  celý článek

Místo fotbalového hřiště má stát pětipatrový dům

Kvůli domu místní přijdou o své sportoviště.
vydáno 21. srpna 2018  11:30

Smíchovské trápí developerský projekt, jenž má ubrat zeleň a dopravně zatížit jejich čtvrť.  celý článek

Jan Petránek vzpomíná na dny okupace prožité v rozhlase

Jan Petránek
vydáno 21. srpna 2018  9:30

Novinář a literát Jan Petránek pracoval v srpnu roku 1968 v Československém rozhlasu. V osudový den mířil do jeho budovy ze své chaty. Na ty chvíle...  celý článek

Instantní polévka ’68

Televizor, ilustrace
vydáno 21. srpna 2018  7:45

Ladislava Holečková pracovala v roce 1968 v Československé televizi v odbavovacím středisku vysílání. Den před vpádem vojsk se vrátila do Prahy z dovolené...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám