metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 14 °C

Sobota, 20. října 2018. Svátek má Vendelín.
Liam Neeson ve filmu Cizinec ve vlaku
Další 2 fotografie v galerii
Liam Neeson ve filmu Cizinec ve vlaku | foto: Bontonfilm

Liam Neeson a jeho proměna ve filmu Cizinec ve vlaku

19. ledna 2018  15:26 Metro.cz
Hrál v mnoha filmových trhácích, za roli Oskara Schindlera ve snímku Schindlerův seznam z roku 1993 byl Liam Neeson nominován na Oscara. S rodákem ze Severního Irska jsme hovořili o roli ve snímku Cizinec ve vlaku, který měl premiéru včera.

O čem je příběh filmu Cizinec ve vlaku?
Hlavní postava, Michael McCauley, musí někoho najít během jízdy ve vlaku, někoho, kdo do vlaku nepatří a kdo má navíc něco, co ně- kdo další chce. Je to hra o čas, protože „cizince“ musí najít předtím, než vlak dojede na konečnou stanici. Zbývá mu asi sedm nebo osm zastávek.Pátrání tedy sledujeme téměř v přímém přenosu.
Přesně tak. Děj filmu je většinou soustředěn na přítomný čas během jízdy ve vlaku. V každé stanici někdo vystoupí nebo nastoupí a objeví se další stopa. Celé to však postupně začíná být mnohem temnější a temnější, než Michael čekal, a řešení je těžší a těžší. Michael si postupně uvědomuje, že nejen osoba, kterou hledá, je ve velikém nebezpečí, ale stejně tak i zbytek cestujících, a velké nebezpečí hrozí dokonce jeho manželce a synovi, kteří na něj čekají doma.

Fotogalerie

Toto není vaše první spolupráce s režisérem Jaumem Colletem-Serrou. Máte za sebou společné thrillery Non-Stop a Noční běžec. Jak se vám s ním pracuje?
Jsme jako taneční partneři. Souzníme spolu i bez hlubokých rozborů a analyzování scénáře. Naše spolupráce má, myslím, velký přínos pro nás oba.

Co tím myslíte?
Jak to říct… Moje práce je díky jeho režii snazší a uvolněnější a Jaume říká, že mu svým hraním ulehčuji jeho práci, což je pro mě neskutečný kompliment. On je opravdovým filmařem.

Jaká byla práce s herečkou Verou Farmigaovou?
Jsem jejím fanouškem už od chvíle, kdy jsem ji viděl ve filmu Sirotek. Vzpomínám na ten letní den, producent Joel Silver mi chtěl ukázat práci Jauma a já vůbec netušil, na co jdu. Neměl jsem ponětí, jaký je to film, a příběhem i hereckým výkonem Very jsem byl doslova uhranut. Takže jsem byl samozřejmě nadšený, že se s Verou setkám na natáčení filmu Cizinec ve vlaku. I když jsme se viděli pouze pět nebo šest natáčecích dní, jsem velmi rád, že se rozhodla tuto roli vzít.

Ve filmu je mnoho akčních scén, byly náročné?
Ano, některé akční scény jsme museli opravdu důkladně zkoušet. Mám výborného choreografa akčních scén Marka Yanselowa. Spolupracovali jsme již na devatenácti filmech. Jsem rád, že jsem mohl opět pracovat s ním a se všemi těmi britskými hochy. Zkoušeli jsme pořád, každý den, pět dní v týdnu, zkoušeli jsme tak často, že bychom některé scény mohli hrát i ve spánku. A když jsme šli konečně točit, museli jsme se pokusit znovu scény ztvárnit tak, jako bychom je dělali poprvé.

A jak jste se cítil ve vlaku? Jezdíte vlakem?
Jezdil jsem přesně takovým vlakem, jaký je v našem příběhu. Používáme sice fiktivní vlakovou linku, ale ve velmi podobném vlaku jsem byl za posledních 20 let 70 až 85krát. Znám takové cesty opravdu velmi dobře.

Jak byste řešil výzvu, která se nabízí Michaelovi?
Pro mou postavu je to těžké morální dilema. Michael potřebuje peníze, přišel o práci. To je třeba vzít v úvahu. Na jeho místě bych nejspíš udělal to, co udělal on. Rozumím jeho rozhodnutí, když má navíc ještě šanci na konci toho všeho získat 100 000 dolarů.

Takže byste takovou nabídku opravdu přijal?
Tak nad tím bych se musel ještě jednou zamyslet. Kdyby mi vážně někdo nabídl, abych vykonal nějakou drobnost za spoustu peněz? No, to bych se asi nejprve pokusil zjistit, jestli by to někomu neublížilo, jestli by to neznamenalo, že bude někdo zraněn nebo poškozen. Víte, myslím, že jsem tak opatrný, že bych nakonec pravděpodobně řekl: „Ne, ne, díky, opravdu nechci.“

Šarmantní irská star

  • Herec přišel na svět před pětašedesáti lety v Severním Irsku.
  • Zabodoval ve filmech Excalibur v roce 1981, Bounty (1984), Rob Roy (1995), Bídníci (1998).
  • Dále ztvárnil roli Qui-Gon Jinna v první epizodě Star Wars z roku 1999. Objevil se také ve filmech Gangy New Yorku, Láska nebeská či Batman začíná.
  • V roce 1999 se stal držitelem Řádu britského impéria.
  • Jeho manželkou byla v letech 1994–2009 herečka Natasha Richardson, dcera herečky Vanessy Redgrave a režiséra Tonyho Richardsona, členka známé a početné britské herecké rodiny Redgraveových.
  • Neeson má s Natashou, jež podlehla zranění hlavy při lekci lyžování, dva syny, dvaadvacetiletého Micheála a jedenadvacetiletého Daniela.
  • V srpnu 2009 získal coby britský občan americké občanství.
  • Vystudoval Královskou univerzitu v Belfastu.Komentáře

Hlavní zprávy

All Ride Show zve na custom motorky do pražské Továrny

Motorky na výstavě All Ride Show v industriálním prostoru Továrny na Maninách
vydáno 19. října 2018  12:59

Café racery, scramblery nebo choppery: krasavci na dvou kolech.  celý článek

Akvárium jako protiváha televize

Akvárium, designová součást interiéru
vydáno 19. října 2018  11:55

Akvárium doporučují nejen oční lékaři nebo psychologové.  celý článek

Muže oživil letištní defibrilátor

Defibrilátory, které zachraňují život, už najdete i na benzínkách
vydáno 19. října 2018  8:45

Sady na pomoc při zástavě srdce najdeme ve školách, nákupních centrech i na úřadech.  celý článek

Retro frčí, lidé hrají elpíčka i kazety

Retrogramofon
vydáno 19. října 2018  5:55

Nostalgie vrací do hry hudební nosiče, které někteří znají už jen z fotek.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám