metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Sobota 20. dubna 2024. Svátek má Marcela

Lidé zase dostanou tisíce na vodní nádrže

  5:26
Trápí vaši obec sucho? Stát vám přidá na důmyslný systém na využívání dešťovky.
Sud na dešťovou vodu. Již brzy může být jeho pořízení zadotováno státem. | foto: Hobby.cz

Česko trápí sucho. Navíc vyschlá tvrdá půda téměř nesaje vodu z letních přívalových dešťů a ta bez užitku odtéká. A v dalších letech bude ještě hůř. V Česku proto vznikají projekty, které mají dešťovou vodu zachycovat.

Obce zasažené suchem

1215

Tolik obcí je v Česku ohroženo suchem. Respektive tolik obcí je v seznamu, který má Státní fond životního prostředí. Pokud žadatel svou obec v seznamu nenajde, a přesto má zájem o dotaci, může vyzvat svého starostu, aby mu případné problémy se suchem potvrdil on.

Například základní škola Jílovská v Praze 4 má od dubna na svém pozemku podzemní nádrž. Dešťovkou z ní zalévá školní pozemky. „Naše městská část se tak bez nadsázky stala průkopníkem v péči o vodu,“ těší radního pro životní prostředí Ondřeje Růžičky. Podobné nádrže mají vzniknout i v dalších školách a školkách. „Ředitelé škol tento projekt uvítali, jelikož má zároveň i výchovný rozměr,“ dodal Růžička.

Dešťovku v Česku ale nechytají jen školy, ale i domácnosti. Ministerstvo životního prostředí vypsalo koncem května na systémy na zadržování deště dotace a po těch se jen zaprášilo. O peníze na nádrže zažádalo přes pět tisíc lidí.

Jak to vidím já

Dešťovka. Nic nového

Uprostřed nádvoří slavného hradu Rabí je díra. Ale není to díra obyčejná. Je to cisterna na dešťovou vodu. Velká jáma obložená kamením a kdysi vymazaná jílem uchovávala všechnu vodu, kterou sem svedly z hradních střech okapy. Podobná zařízení najdete i na většině ostatních hradů. Podobně to bývalo zařízeno i v chalupách pod hradem. Pro naše předky nebyla dešťovka nic objevného, zalévalo se vždycky ze sudu pod okapem. Nové jsou tak jen ty dotace, za které si máme sud nebo cisternu pořídit.

Stát jim na vybudování nádrží přispěl dohromady přes sto milionů korun. Největší zájem byl o peníze na systémy na dešťovou vodu určenou pro splachování a současně zalévání zahrady. O ně si zažádalo přes 1700 domácností. „Úspěch prvního kola potvrdilo, když byly dotace rozebrány během 28 hodin,“ řekl včera ministr životního prostředí Richard Brabec.

Druhé kolo programu Dešťovka začne ve čtvrtek 7. září. Mezi lidi se rozdělí ještě více než minule. „Nabízíme více jak dvojnásobek peněz, které by měly podpořit dalších minimálně pět tisíc nových projektů,“ slibuje Brabec.

Dotace ve výši 240 milionů se rozdělí na dvě poloviny. Jedna půjde výhradně na projekty v obcích ohrožených suchem (viz box Obce zasažené suchem). Druhá polovina je určena pro ostatní žadatele, jejichž nemovitost se nachází mimo oblasti, které se každoročně potýkají se suchem.

V takových místech v Česku mají lidé nárok na dotaci na ty nejjednodušší systémy využívající dešťovou vodu jen na zálivku zahrady. Stát by těmto lidem mohl přispět až polovinu financí na takovou důmyslnou nádrž. Nejvýše však 55 tisíc korun.

Složitější systémy, které budou srážkovou vodu využívat nejen na zalévání zahrady, ale i ke splachování toalety, případně budou recyklovat vodu odpadní, jsou určené pro majitele domů po celém Česku. Pokud si lidé vybudují u domu takový systém, stát jim přispěje až 105 tisíc korun.

Dotace pro obce na suchu

Na dotaci na vodní nádrž, ze které bude možné zalévat zahradu, mají nárok lidé z oblastí ohrožených suchem. Po zkušenostech z prvního kola došlo k upřesnění definice takzvaných suchých obcí.

„Kdo nemá v době sucha čím zalévat, tak by neměl váhat, protože zájem o dotace očekáváme opět velký,“ říká Richard Brabec, ministr životního prostředí ČR.

Také pro druhé kolo dotačního programu Dešťovka platí, že se do suchých oblastí zařazují obce, které musely od roku 2014 zajistit pro své občany zásobování pitnou vodou cisternami nebo zakázaly používat vodu na zalévání či napouštění bazénů, a to opakovaně minimálně ve dvou letech či dlouhodobě minimálně na dobu tří měsíců v jednom roce.

Nově však se na seznam suchých obcí dostanou také ty obce, které zákaz nevyhlásily veřejnou vyhláškou, ale jen například obecním rozhlasem či rozesláním hromadného e-mailu, a také obce bez veřejného vodovodu, kde starostové rovněž vyzvali občany k šetření s vodou.

„V souvislosti s těmito změnami jsme opětovně oslovili starosty, aby nám hlásili, zda jejich obec splňuje kritéria pro suchou oblast. Na webových stránkách programu vedeme seznam prověřených obcí, který průběžně aktualizujeme a který žadatelům poslouží jako dobré vodítko pro určení, zda jejich obec je ohrožena suchem, či nikoliv,“ informuje Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí.

Zda je vaše obec na seznamu míst ohrožených suchem, si můžete zkontrolovat na webu dotačního programu Dotacedestovka.cz.

Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Přála jsem si oslovit a motivovat ty nejmenší, říká Marie Šnajdrová

vydáno 20. dubna 2024  7:00

Ilustrátorka, cestovatelka, ale hlavně horská duše. Marie Šnajdrová poslední roky tráví většinu času na cestách, z nichž své poznatky promítá do knih. Ve...  celý článek

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek