metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 14 °C

Úterý, 13. listopadu 2018. Svátek má Tibor.
Ocelová koule Rezavý květ v Malešickém parku.
Dalších 31 fotografií v galerii
Ocelová koule Rezavý květ v Malešickém parku. | foto: Metro.cz

Malešický park láká všechny generace. Má dokonce i vymodlenou zeď

28. března 2015  10:06 Pavel Urban Metro.cz
Brzy uběhne rok a půl od revitalizace rozsáhlého parku, která vyšla na 140 milionů korun. Spokojenost občanů kazí jen drobnosti. Volné pobíhání psů, které je až na dvě vyhrazená území v rozích parku zakázáno, nerespektuje každý. Psí exkrementy jsou pak občas k nalezení i na dětských hřištích, čemuž se chtělo zamezit. „Když si lidé budou po psech uklízet a ten pes je poslušný, tak nebude problém,“ myslí si místní obyvatelka Silva.

Malešický park

Původní park byl vybudován v roce 1970. Průběžně došlo ke třem rekonstrukcím.

  • Rozsáhlá revitalizace byla v letech 2012–2013. Park se slavnostně otevřel předloni v říjnu.
  • V parku jsou dvě agility hřiště pro volné pobíhání psů.
  • Malešická zeď má moderní podobu od listopadu 2013. Loni na jaře se na ní objevily otisky dlaní.

Maminka dvou dětí také vítá vyžití pro své ratolesti. Hřišť a prolézaček je v parku opravdu dost, před rekonstrukcí zde bylo dětské hřiště jen jedno. Na devíti hektarech plochy si aktuálně své užijí také sportuchtiví občané. Dva velké okruhy pro cyklisty či in-line bruslaře jsou k dispozici samozřejmě i běžcům. „Těším se na teplejší jarní dny, až zase vytáhnu brusle,“ říká student Tomáš.

Odpočinek a zábavu pak nabízí vodní kaskády či kovové prvky. Některé z nich i hrají. Například píšťalová houpačka nebo kamenná harfa. Návštěvníci však ocení také sociální zařízení a mnohem více zelených ploch, vždyť vysázeno bylo v rámci revitalizace 366 stromů. Zajímavostí je také solární napájení části lamp veřejného osvětlení.

Starší lidé, kterých žije v oblasti hodně, se můžou těšit ze senior parku či posilovacích prvků. V parku je také dostatečný počet laviček. „Možná až moc. Mladí tady popíjejí a nechávají po sobě bordel, třeba pohozené lahve,“ říká Věra Vojáčková, která zde žije už přes 50 let.

Jen restauraci v parku nenajdete. Projekt, který byl z velké části financován z Evropské unie, totiž nedovolil, aby zde byly vydělávající zařízení.

Velký spor probíhal o Malešickou zeď. Ta v parku stála od počátku. Původní byla zbourána a v plánu revitalizace se s ní nepočítalo. Občané se však pomocí petice zasloužili o výstavbu nové, byť o pár metrů dál. „Na původním místě zdi ústí vodní kaskáda,“ vysvětlil za iniciátory Michal Voska a dodává: „Náš architekt Tomáš Podrázský pak vybral adekvátní náhradní umístění.“

Sám autor návrhu zdi, která nyní v parku stojí, svůj záměr upřesnil. „Finální poloha byla výsledkem kompromisních jednání na úřadu Prahy 10 a bylo to ve finále asi jediné možné místo, které na sebe navíc nijak moc nestrhává pozornost a nechává vyniknout ostatním prvkům parku ve vstupní části,“ říká Podrázský.

To, že už je zeď posprejovaná, ho mrzí. „Ten nápis je památkou někoho, kdo zmařil stovky hodin práce mnoha lidí a během vteřin znehodnotil dílo za sta tisíce.“ O vyčištění se ale pokoušet nebude. „Zeď je z pohledového betonu a vlastně ani vyčistit nejde. Znamenalo by to přetření barvou, což by zakrylo přírodní strukturu betonu a zakryly by se i pracně vyhotovené otisky rukou občanů, což bylo složité zorganizovat a provést. Někdy na to třeba přijde čas, ale to už asi náleží řešit majiteli zdi, Praze 10,“ objasňuje Podrázský.

Komentáře

Hlavní zprávy

Výpověď jsme dosud nedostali, říká principál Branického divadla

Václav Čížkovský
vydáno 12. listopadu 2018  12:57

Hádky, nejasnosti a exkrementy ve foyer. Osud stoletého Branického divadla je nejasný.  celý článek

Zahubí nás růst platů? Experti se v odhadu liší

Ilustrační snímek
vydáno 12. listopadu 2018  10:39

Ani po třiceti letech kapitalismu jsme západní úrovně platů nedosáhli.  celý článek

Movember drží i tramvaje a autobusy

Knír můžete vidět i na lince autobusu 150.
vydáno 12. listopadu 2018  8:20

Polepením masek svých dopravních prostředků šíří podnik v Praze osvětu o zdraví mužů.  celý článek

Komerční sdělení

Jak pro vás nakupujeme elektřinu a plyn

Jak pro vás nakupujeme elektřinu a plyn
vydáno 12. listopadu 2018  7:00

Zvenku to vypadá úplně jednoduše. Na burze nakoupíme potřebné množství elektřiny a plynu a to pak prodáme zákazníkům. Realita je však mnohem složitější....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám