metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 29 °C

Pondělí, 16. července 2018. Svátek má Luboš.
Plakát k filmu Mrakodrap
Větší foto
Plakát k filmu Mrakodrap | foto: CinemArt

Máte rodinu v hořícím věžáku? Pošlete tam Rocka s izolepou

12. července 2018  15:34 Filip Jaroševský Metro.cz
Bývalý wrestler s umělou nohou visí z okna mrakodrapu i v českých kinech.

Obrovský barák, co nemá jít zapálit, je v plamenech a akční hvězda Dwayne (The Rock) Johnson do něj nechal těsně předtím vlézt svou rodinu. Čeká ho tedy velké zachraňování, které zahrnuje nejen likvidaci záporáků s hodně podivným plánem, ale také hodně šplhání, skákání a uhýbání před plameny. Děj akčního filmu Mrakodrap, který dnes startuje v tuzemských kinech, není příliš složitý.Pokud nemáte rádi odlehčenou zábavu, tuhle recenzi můžete, podobně jako většinu filmů bývalého wrestlera Johnsona, klidně přeskočit. Pokud si ale umíte užít poctivou popcornovou zábavu, u které vypnete mozek, je tenhle kříženec Skleněného pekla a Smrtonosné pasti určený právě pro vás.

Když Dwaynu Johnsonovi předával před lety pomyslnou štafetu krále akčního žánru sám Arnold Schwarzenegger, nikdo nejspíš nečekal, kam až hvězda tohohle kalifornského vazouna zvládne za ty roky vyšplhat. Více než 190 centimetrů vysoký bijec v současnosti zásobuje kina jednou výdělečnou peckou za druhou. Není se tedy čemu divit, že se během posledních let zařadil mezi nejlépe placené herce Hollywoodu. 

Svou přítomností tak v posledních letech proměňuje i průměrné snímky, alespoň co se tržeb týče, ve zlato. Tento fenomén prověří i Mrakodrap, který by bez Rocka nebyl ničím víc než průměrnou akční jednohubkou.

Film Mrakodrap vykazuje typické znaky akčního béčka. Nejprve nám představuje traumatizovaného hlavního hrdinu Willa, který po nešťastném setkání s bombou přišel nejen o svou kuráž, ale také o nohu. Má ale naštěstí dvě krásné děti a ženu v podání Neve Campbellové. Ta sice ovládá cizí jazyky a bez zaváhání pozná padák i přes stěnu dřevěné bedny, jakmile ale dojde na to vypnout a zapnout telefon, musí to udělat manžel. 

Pravidla žánru i název filmu později velí, aby se hlavní hrdina obratem stal jediným člověkem, který pomocí přiděleného tabletu může ovládat systém supermoderní výškové budovy. To samozřejmě hodlá využít ozbrojený gang s úmysly hodnými správných pyromanů.

Jejich plán je však opravdu, ale opravdu hloupý. Nechci z děje příliš prozrazovat, ale celý ho vlastně shrnul hlavní záporák (Roland Moller) větou: Zapal chlapovi barák a uvidíš, na čem mu opravdu záleží.

Momenty, kdy ve filmu můžete s klidným svědomím vypnout mozek, tu ale nejsou vždycky na škodu. Srdce každého fanouška akčních filmů zaplesá v momentě, kdy na scénu přichází lepicí páska. Hlavní hrdina s ní, částečně po vzoru Bruce Willise ve Smrtonosné pasti, úspěšně řeší většinu problémů. Od zranění přes kluzké ruce na laně. 

Vyloženě pak potěší scéna, kterou tvůrci houževnatě nacpali do každého traileru i na každý plakát. Skok hlavního hrdiny z jeřábu do budovy. Kaskadérské kousky hlavního hrdiny nejsou sice tak realistické, jako například hopsání jeho hereckého kolegy Toma Cruise v akční sérii Mission Impossible. Ale ruku na srdce. Komediální režisér Rawson Marshall Thurber si zkoušel akční žánr poprvé. Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Tomáše Hauptvogela: Prima léto

Tomáš Hauptvogel
vydáno 15. července 2018  5:55

Letos jsme do velké změny s nástupem prázdnin zapojeni i my ve zpravodajství.  celý článek

Místo randění procestovali svět „na bramboře“

Cestování na motorce je mnohem únavnější než autem.
vydáno 14. července 2018  11:55

František s Katkou potkali medvědy z Aljašky i potomky Mayů v Guatemale.  celý článek

Lexus RX dostal sedadla i pěkné centimetry navíc

V tuzemsku se začala prodávat prodloužená verze, která má speciálně navrženou...
vydáno 14. července 2018  7:59

Jako jedna z prvních redakcí jsme otestovali prodloužený Lexus RX L.  celý článek

Bagr pod Véčkem na vlastní kůži

Příprava na bagr
vydáno 14. července 2018  5:55

O 300 procent, tak beachvolejbalový trenér hodnotil naše zlepšení.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám