metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Pondělí, 19. listopadu 2018. Svátek má Alžběta.
Plakát k filmu Mrakodrap
Větší foto
Plakát k filmu Mrakodrap | foto: CinemArt

Máte rodinu v hořícím věžáku? Pošlete tam Rocka s izolepou

12. července 2018  15:34 Filip Jaroševský Metro.cz
Bývalý wrestler s umělou nohou visí z okna mrakodrapu i v českých kinech.

Obrovský barák, co nemá jít zapálit, je v plamenech a akční hvězda Dwayne (The Rock) Johnson do něj nechal těsně předtím vlézt svou rodinu. Čeká ho tedy velké zachraňování, které zahrnuje nejen likvidaci záporáků s hodně podivným plánem, ale také hodně šplhání, skákání a uhýbání před plameny. Děj akčního filmu Mrakodrap, který dnes startuje v tuzemských kinech, není příliš složitý.

Pokud nemáte rádi odlehčenou zábavu, tuhle recenzi můžete, podobně jako většinu filmů bývalého wrestlera Johnsona, klidně přeskočit. Pokud si ale umíte užít poctivou popcornovou zábavu, u které vypnete mozek, je tenhle kříženec Skleněného pekla a Smrtonosné pasti určený právě pro vás.

Když Dwaynu Johnsonovi předával před lety pomyslnou štafetu krále akčního žánru sám Arnold Schwarzenegger, nikdo nejspíš nečekal, kam až hvězda tohohle kalifornského vazouna zvládne za ty roky vyšplhat. Více než 190 centimetrů vysoký bijec v současnosti zásobuje kina jednou výdělečnou peckou za druhou. Není se tedy čemu divit, že se během posledních let zařadil mezi nejlépe placené herce Hollywoodu. 

Svou přítomností tak v posledních letech proměňuje i průměrné snímky, alespoň co se tržeb týče, ve zlato. Tento fenomén prověří i Mrakodrap, který by bez Rocka nebyl ničím víc než průměrnou akční jednohubkou.

Film Mrakodrap vykazuje typické znaky akčního béčka. Nejprve nám představuje traumatizovaného hlavního hrdinu Willa, který po nešťastném setkání s bombou přišel nejen o svou kuráž, ale také o nohu. Má ale naštěstí dvě krásné děti a ženu v podání Neve Campbellové. Ta sice ovládá cizí jazyky a bez zaváhání pozná padák i přes stěnu dřevěné bedny, jakmile ale dojde na to vypnout a zapnout telefon, musí to udělat manžel. 

Pravidla žánru i název filmu později velí, aby se hlavní hrdina obratem stal jediným člověkem, který pomocí přiděleného tabletu může ovládat systém supermoderní výškové budovy. To samozřejmě hodlá využít ozbrojený gang s úmysly hodnými správných pyromanů.

Jejich plán je však opravdu, ale opravdu hloupý. Nechci z děje příliš prozrazovat, ale celý ho vlastně shrnul hlavní záporák (Roland Moller) větou: Zapal chlapovi barák a uvidíš, na čem mu opravdu záleží.

Momenty, kdy ve filmu můžete s klidným svědomím vypnout mozek, tu ale nejsou vždycky na škodu. Srdce každého fanouška akčních filmů zaplesá v momentě, kdy na scénu přichází lepicí páska. Hlavní hrdina s ní, částečně po vzoru Bruce Willise ve Smrtonosné pasti, úspěšně řeší většinu problémů. Od zranění přes kluzké ruce na laně. 

Vyloženě pak potěší scéna, kterou tvůrci houževnatě nacpali do každého traileru i na každý plakát. Skok hlavního hrdiny z jeřábu do budovy. Kaskadérské kousky hlavního hrdiny nejsou sice tak realistické, jako například hopsání jeho hereckého kolegy Toma Cruise v akční sérii Mission Impossible. Ale ruku na srdce. Komediální režisér Rawson Marshall Thurber si zkoušel akční žánr poprvé. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Největší díry už jsou minulostí, ulice se opravuje

Legendární ulice U Seřadiště se proměňuje ve více etapách. V jedné části práce...
vydáno 19. listopadu 2018  5:54

Ulicí U Seřadiště brzy půjde projet bez strachu o tlumiče. Oprava vozovky je ale pouze provizorní.  celý článek

U Národního muzea si vystojíte frontu přes hodinu

Dlouhá fronta může některé návštěvníky odradit.
vydáno 18. listopadu 2018  10:30

Opravená budova přitahuje hlavně cizince. Třeba i na vstup zdarma.  celý článek

Čím se brání Cruise nebo Craig

Při tréninku se klade důraz na orientaci v prostoru.
vydáno 18. listopadu 2018  7:12

Neustálá ochrana hlavy je základem bojového umění keysi. Vzniklo mezi rváči na španělských diskotékách.  celý článek

Místo zahrady má vzniknout hřiště, k zemi zřejmě padne pár stromů

Na Smetance
vydáno 18. listopadu 2018  6:20

Vedle školy v Praze 2 vzniká multifunkční sportoviště. Místní mají z projektu obavy.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám