metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 7 °C

Sobota, 17. listopadu 2018. Den boje za svobodu a demokracii.
V Mahónu je také největší přístav na Baleárech.
Větší foto
V Mahónu je také největší přístav na Baleárech. | foto: Iveta Benáková, Metro.cz

Menorca – ne tolik objevené kouzlo Baleár

23. června 2018  14:22 Iveta Benáková Metro.cz
Do hlavního města Mahónu létají z Prahy přímé spoje.

Mallorca, Menorca, Ibiza a pak menší ostrůvky patřící ke Španělsku. To byla očekávaná odpověď, pokud se někdo ve škole tázal, co jsou to Baleárské ostrovy. Zatímco o Mallorce a Ibize slýcháme jako o destinaci letní dovolené celkem často, Menorca zůstává trochu v pozadí.

Na ostrově žije 91 tisíc stálých obyvatel, ačkoliv se v létě jejich počet díky turistům zněkolikanásobí, pořád jich tu není tolik jako v jiných místech. „Proto tu také proti turistům nejsou žádné protesty, kterými jsme byli svědky loni na některých místech Španělska. Naopak, turisty tu vítáme,“ říká místní průvodkyně Isabella.

Co ochutnat

  • Vyrábí se zde gin, z něj se přimícháním citronové limonády dělá i koktejl Pomáda.
  • K místním delikatesám patří jemně pikantní vepřová klobása sobrasada či kravský sýr.

Pokud se na Menorcu vydáte, můžete po vlastní ose letadlem z Prahy přímo do Mahónu, hlavního města, kterému místní říkají Maó. Využít také můžete organizovaný zájezd. „V naší nabídce máme ostrov Menorca dvakrát týdně, odlétáme ve středu a v sobotu,“ upřesňuje Martina Fisková z cestovní kanceláře Firo Tour s tím, že jejich klienti pro pobyt nejradši využívají vícehvězdičkové hotely na západním pobřeží v oblasti druhého velkého města Ciutadella.

Majonéza

  • Věděli jste, že recept na majonézu pochází z Menorcy?
  • Při cestách prasynovce kardinála Richelieua po Baleárech narychlo kuchař umíchal bílou omáčku ze žloutku, olivového oleje, soli a citronového džusu, aby překryl ne příliš povedenou rybu. Ta ale zachutnala, a tak se recept dostal do Francie. Zde dodnes mají majonézu za svou.

A jak si krásy ostrova nejlépe prohlédnout? Hned na letišti je k vidění místní turistická agentura. Ta nabízí jak výlety s průvodcem, tak i zapůjčení auta. „Rozhodně doporučujeme půjčení auta za poznáním krásných opuštěných pláží – ve Středomoří nenajdete ostrov, kde je tolik nádherných pláží bez okolní zástavby. Rozmanitá krajina a starobylé památky, o které doslova zakopáváte. Příroda je tak vzácná, že byl ostrov, organizací UNESCO v roce 1993, prohlášen za biosférickou rezervaci s nejvyšším stupněm ochrany,“ přibližuje své zkušenosti Fisková. Ne ke všem plážím, kterých je na ostrově skoro dvě stě, se autem dostanete úplně. Často musíte z parkoviště buď dojet kyvadlovým autobusem, nebo dojít pěšky.

Pokud jste milovníky poznávání historie, určitě si prohlédněte obě výše zmíněná města.

Ciutadella, která je na západním pobřeží, byla až do 18. století hlavním městem ostrova. Dodnes místní obyvatelé pro něco uchovávají vlastní názvy. „Když ve vás podle přízvuku poznají obyvatele Mahónu, umí pořádně zažertovat, ale někteří to možná myslí i trochu vážně. Turisté se ale bát nemusí,“ dodává s úsměvem Isabelle, ciutadellská rodačka.

Zatímco její město dlouhá léta žilo pod nadvládou Maurů a odolávalo napadení Turků, hlavní město Mahón bylo součástí Byzantské říše, než jej ve 13. století připojil Alfons Aragonský do Mallorského království a poté si jej oblíbili Britové, kteří z něj právě udělali hlavní město. Také se zde nachází velký přístav a záliv, po kterém se můžete projet lodí.

Co ještě vidět

  • Po celém ostrově můžete vidět zídky, které jsou dělané speciální technikou kladení kamenů už po staletí. Tento způsob stavby můžete vidět u zbytků zbořené vesnice Trepucó nebo u starodávné hrobky Naveta d’Es Tudons.
  • Za návštěvu stojí také mytická hora Monte Toro. Se svými 342 metry nad mořem se jedná o nejvyšší bod ostrova.
  • Romantici i milovníci tance mohou zajet do klubu Cova d’en Xoroi, který je umístěn ve skále a je z něj vidět západ slunce.
  • Za vidění také stojí město Es Mercadal ve vnitrozemí či město Fornells a maják Faro de Cavallería na severu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Omlazená fabia: tři válce do pohody. Stačí to?

Výbušnost té rakety za autem nečekejte. Lenivé kňučení ale také ne!
vydáno 17. listopadu 2018  16:49

Novou Škodu Fabia koupíte už jenom v benzinu a se třemi válci. Je to nenáročné auto, které si ale svou pozici obhájí.  celý článek

Utíkání před komunisty není špás ani v balónu

Film Balón byl natočen podle skutečných událostí.
vydáno 17. listopadu 2018  13:36

Snímek vyprávějící o kreativním úniku východoněmeckých rodin na Západ měl v českých kinech premiéru ve čtvrtek.  celý článek

Sloupek Aleše Vavřince: Díky, mámo

Aleš Vavřinec, kouč, průvodce vnitřní změnou, terapeut
vydáno 17. listopadu 2018  10:19

Ahoj, mami. Tohle je pro tebe. Máš dneska narozeniny a já ti nechci dát jen další věc, která se bude tak krásně vyjímat zastrčená ve skříni. Chci ti dát...  celý článek

Jdete s dítětem na očkování? Vezměte s sebou i prarodiče

Ilustrační snímek
vydáno 17. listopadu 2018  7:30

Povinné očkování mají předepsané jen děti. Odborníci se ale shodují, že proti některým nemocem by se měli nechat očkovat i dospělí a především senioři.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám