metro.cz

Počasí v Praze

21 °C / 31 °C

Sobota, 18. srpna 2018. Svátek má Helena.
Vizualizace řešení interiéru stanice metra Nemocnice Krč na trase D (koncepce...
Větší foto
Vizualizace řešení interiéru stanice metra Nemocnice Krč na trase D (koncepce řešení dokumentace pro územní rozhodnutí 12/2011). | foto: Metroprojekt Praha, novemetro.czMetro.cz

Město chce kvůli trase metra D vyvlastňovat

23. ledna 2018  8:38 Filip Jaroševský Metro.cz
Rychlejší výkup pozemků pro novou linku metra D, dostavba silnic navazujících na Pražský okruh i jednodušší budování tramvajových a železničních uzlů. To má v hlavním městě umožnit chystaná změna zákona, po jejímž schválení bude možné budovat už během vyvlastňovacího procesu.

Podle náměstka primátorky a poslance Petra Dolínka nyní takzvanou novelu zákona o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury chystají poslanci a ministerstvo dopravy.„Ve Sněmovně již vznikla pracovní skupina, která dává dohromady faktické znění novely a rovněž seznam staveb, u nichž by mohl být institut takzvaného předběžného uvedení v držbu uplatněn. Ovšem z mého pohledu tam některé zásadní stavby chybí, proto jsem se rozhodl, že je do seznamu načtu,“ říká Dolínek.

Jednou z chybějících staveb, kterou chtějí radní na seznam přidat, je dostavba metra D. Hlavní město má totiž s výkupy pozemků na jeho stavbu dlouhodobé problémy. Dopravní podnik dokonce začal připravovat založení společného podniku se soukromým developerem, který by výkupy zrychlil. Praha totiž nemůže pozemky vykupovat za tržní ceny, ale pouze odhadní.

Další stavbou je silnice z Běchovic do Úval, která navazuje na stavbu Pražského okruhu mezi dálnicí D1 a D11. V případě železniční sítě bude chtít město posunout hranice železničního uzlu Praha. Seznam jej ohraničuje zastávkami na území Prahy.

„Do uzlu je třeba zahrnout i středočeské Hostivice, Černošice, Říčany u Prahy, Úvaly a Roztoky u Prahy. Nechceme však obcházet domlouvání s majiteli pozemků. Jde o to, aby byly stavby co nejdříve realizovány a pak došlo k vyrovnání. Aby nás vlastníci pozemků nedostávali do úzkých,“ dodává Dolínek, podle kterého novela rozhodně neznamená, že město bude moci začít automaticky vyvlastňovat. Proces vyvlastňování bude tedy moci být zahájen teprve tehdy, vyčerpá-li město všechny možnosti řešení.

Pražské stavby trvají dlouho

  • Pražský Institut plánování a rozvoje dokončuje změnu územního plánu, která umožní zahloubení frekventované ulice V Holešovičkách. Schválení dokončení důležité návaznosti na Městský okruh však trvá dlouhé roky.
  • Změnu územního plánu město zadalo již před lety, počítá s vybudováním velkého tunelu s dvěma pruhy v obou směrech, který by vyšel na několik miliard korun. Připravený projekt ale ještě stále nemá zpracovaný posudek vlivu na životní prostředí EIA. Kdy by se na něm mohlo začít pracovat zatím není jasné.
  • Vedení silnice pod zemí by výhledově umožnilo do ulice vrátit tramvajovou trať. Nyní tudy projíždějí desetitisíce aut, jejich počet se ještě zvýšil po otevření tunelu Blanka. Zahloubení ulice dlouho prosazuje Praha 8, podle níž hluk a emise v Holešovičkách poškozují zdraví obyvatel vilové čtvrti.
  • Snížit hluk a množství zplodin v oblasti městu loni přikázal i soud. Ulice V Holešovičkách spojuje most Barikádníků s křižovatkou Vychovatelna, kde vede do ulice Liberecká. Magistrát zde v minulosti nechal kvůli snížení hluku vybudovat takzvaný tichý asfalt a v domech kolem silnice zaplatil výměnu oken.Komentáře

Hlavní zprávy

Vyměnil Prahu za kosu

Petr Kucka byl mezi aktivisty, kteří obsadili věž chvaletické elektrárny.
vydáno 18. srpna 2018  5:55

Šestatřicetiletý Petr Kucka sekl s prací v Praze a odstěhoval se do maringotky ve Valašských Kloboukách, kde žije se ženou a ročním synem. Pracuje pro...  celý článek

Vaky s vodou máčí tvrdou půdu na pětce už dva měsíce

Vak se plní zhruba dvě minuty.
vydáno 17. srpna 2018  11:47

Běžné zalévání zeleně není účinné. Voda odteče a ke kořenům se nedostane.   celý článek

Propadla se pod místo, kde stával Stalin

Hasiči zachraňovali dívku, která se propadla do šachty u kyvadla na Letné....
vydáno 17. srpna 2018  10:30

Dívku vyprostili hasiči z šachty vedoucí do možného budoucího sídla Slovanské epopeje.  celý článek

Prosby o mírnost i pozvání na kávu

Špatně parkující řidiči si se strážníky dopisují.
vydáno 17. srpna 2018  5:55

S pražskými strážníky komunikují řidiči také psaním vzkazů za stěrači.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám