metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 13 °C

Neděle, 21. října 2018. Svátek má Brigita.
Ředitelka Designbloku Jana Zielinski
Další 3 fotografie v galerii
Ředitelka Designbloku Jana Zielinski | foto: ArchivMetro.cz

Město se zaplní světly, designem i hudbou

6. října 2018  13:19 Pavel Urban, Marek Peška Metro.cz
Festivaly Signal, Designblok nebo Struny podzimu odhalují detaily pro letošní ročníky.

V nejbližších dnech a týdnech si přijdou na své nejen zážitků chtiví Pražané, ale jistě i další návštěvníci hlavního města. Kulturní nabídka je vskutku nevšední.Signal

Šestý ročník oblíbeného festivalu se bude konat na různých místech metropole od 11. do 14. října. Letos mohou lidé obdivovat působivé světelné instalace především českých tvůrců, například Ivana Kafky, Richarda Loskota, Michala Škapy, Barbory Šlapetové a Lukáše Rittsteina. Dva z nich vyzdvihla prestižní Cena Jindřicha Chalupeckého. „Akce otevírá možnost velkému počtu návštěvníků představit zejména české respektované umělce, kteří jsou ceněni galeriemi napříč celým světem,“ říká programový koordinátor festivalu Matěj Vlašánek. Zahraničí bude zastupovat třeba uznávaný švýcarský umělec Zimoun. Celkem bude k vidění dvaadvacet děl, z toho čtrnáct od českých umělců.

Fotogalerie

Letošní zaměření na české umělce není náhoda, festival tak přispívá ke stému výročí vzniku republiky. Světelné, statické, site-specific, 3D i interaktivní instalace, projekce a videomappingy přitáhnou pozornost na třech hlavních trasách (v centru, na Vinohradech a v Karlíně) a také na takzvaných satelitních místech v Dejvicích a na Letné. Doprovodný program nabízí hudebně-vizuální projekt Organik v kostele U Salvátora, vytvořený ve spolupráci s festivalem Struny podzimu.

Designblok

Jubilejní 20. ročník mezinárodního festivalu designu a módy uvede instalace 343 designérů, módních návrhářů a designérů šperku. Návštěvníky čekají přednášky tvůrců, diskuse, divadlo i maraton módních přehlídek. Dramaturgii festivalu a instalace českých i zahraničních designérů bude letos protínat téma Oslava. Designblok se koná od 25. do 29. října.

Pražský týden designu každý rok přináší něco nového. Letos se mohou návštěvníci kromě tradičního prostoru holešovického Výstaviště těšit nově i na Colloredo-Mansfeldský palác, který naplní výstava Manifest, akcentující různorodé přístupy k tvorbě čtrnácti českých i zahraničích renomovaných designérů a studií. Na výstavě nebudou chybět známá jména jako Eva Eisler, Maxim Velčovský, Ineke Hans, Jorge Penadés, Petr Babák, deFORM, Jan Plecháč a Henry Wielgus. Právě ve starobylém paláci bude umístěna také expozice hlavního hosta Designbloku, kterým je Jaime Hayon.

Superstudio nabídne na 80 značek, důraz je letos kladen na ty domácí. Openstudio bude patřit 148 designérům, studiím, školám a módním návrhářům, od nichž si návštěvníci budou moci jednotlivé kolekce rovnou koupit. Velký prostor bude věnován módním přehlídkám. Představí se třeba Liběna Rochová či Klára Nademlýnská.

Struny podzimu

V úterý začne 22. ročník tohoto hudebního festivalu, který potrvá až do 11. listopadu. V Praze se představí pianista a průkopník minimalismu Terry Riley se svým synem, a především skvělým kytaristou Gyanem, soulová zpěvačka Lizz Wright nebo Andy Irvine a Paul Brady, kteří stáli u zrodu irské folkové scény. Poprvé do Česka míří také jeden z předních představitelů „art rapu“ Open Mike Eagle nebo virtuos Egbert Gismonti.

Výběr dalších akcí, které se uskuteční v říjnu

Předpremiéra - První člověk. Kino Lucerna, 10. října. Future Gate Festival chystá jedinečný filmový zážitek – předpremiéru o první cestě člověka na Měsíc. Kromě velmi očekávaného filmu se můžete těšit na tematické dekorace a dárek pro všechny návštěvníky!

Akce - Pražská Trabantiáda. Pivovar Moucha (Údolní 212/1), 13. října. Závod desítek krásných a vytuněných trabantů. Večer se chystá mejdan.

Výstava - Made in Czechoslovakia aneb průmysl, který dobyl svět. Národní technické muzeum, 19. října – 30. června. Poznejte technický a průmyslový vývoj samostatného československého státu po celou dobu jeho existence, tedy od roku 1918 do roku 1992.

Divadelní festival - Palm Off Fest 2018. Divadlo pod Palmovkou, 19.–28. října. Festival nabídne to nejlepší ze středoevropského divadla; součástí programu bude opět přehlídka nejzajímavějších dokumentů, diskuse s tvůrci, speciální debata i semináře.

Pro rodiny s dětmi - Magion na dálkové ovládání. Akademie věd ČR – Praha, 20. října. V těchto dnech, přesně 24. října 1978, byla do kosmu vypuštěna československá družice Magion. Na akci se dozvíte více o tomto přístroji. Navíc tu bude komentovaná prohlídka výstavy, která Magion představuje blíže.

Gastrofestival - Prague Coffee Festival. Pražská tržnice (Holešovice), 20.–21. října. Sedmý ročník Prague Coffee Festivalu opět nabídne ochutnávky kávy z celého světa a bohatý doprovodný program.

Do muzeí zdarma - Pražská muzea 1918–2018. Různá místa, 27.–28. října - v rámci oslav 100. výročí založení Československa pražská muzea a galerie připravily během víkendu vstup zdarma či za symbolické vstupné a doprovodné programy.

Akce -  Slavnostní vojenská přehlídka. Evropská ulice, Praha 6, 28. října (14.00–15.00). Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Program bude velkolepý!

Filmy v němčině - Přehlídka německých, rakouských a švýcarských filmů nazvaná Das FilmFest proběhne v Praze od 17. do 23. října v kinech Lucerna a Atlas. Jde už o 13.  ročník. K vidění budou třeba snímky Murer – Anatomie procesu, 303, Kim má penis, Arthur & Claire či dokument o Miloši Formanovi.Komentáře

Hlavní zprávy

Auta u lamp zbaví trusu nové bodce

Ilustrační snímek
vydáno 21. října 2018  11:55

Holuby chce z Ládví vyhnat místní radnice. Jinde je plaší falešní dravci.  celý článek

Masaryk jako drsňák i frajer

Filmový prezident Masaryk
vydáno 21. října 2018  9:55

Prvního československého prezidenta zase hraje Huba. Pár hovorů již na plátně zažil.  celý článek

Jakpak se ručně točí kornouty

Redaktorka deníku Metro a majitel cukrárny v akci
vydáno 21. října 2018  6:20

Makový, matcha i s čokoládou. Do těch poctivých se vejde víc zmrzliny.  celý článek

První táta na rodičovské dovolené v historii AVU

Mikoláš Růžička se synem Tobiášem
vydáno 20. října 2018  14:55

Mikoláš Růžička na Akademii výtvarných umění (AVU) vystudoval a donedávna pracoval. Od začátku října je manžel herečky Andrey Růžičkové na dovolené, té...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám