metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 12 °C

Středa, 14. listopadu 2018. Svátek má Sáva.
Odevzdání metropolitního plánu.
Větší foto
Odevzdání metropolitního plánu. | foto: Archiv IPRMetro.cz

Metropolitní plán vyráží jako Územák na 17 míst

3. května 2018  15:51 Filip Jaroševský Metro.cz
Infokampaň v ulicích provází magistrátní dokument poprvé v historii.

Nový metropolitní plán do budoucna určí zásady pro zástavbu v celé Praze. Koncem června vstoupí jeho projednávání do fáze, kdy budou moci svoje připomínky podávat i sami Pražané.

Pracovníci Institutu plánování a rozvoje (IPR) proto včera zahájili tour určenou právě jim. Informační kontejner přezdívaný Územák objede v průběhu dvou měsíců celkem sedmnáct míst a vystaven bude také v Centru architektury a městského plánování, pár kroků od Palackého náměstí.

Podle ředitele IPR Ondřeje Boháče je to poprvé, co Praha podobnou informační kampaň k některému z projednávaných dokumentů připravila. „Za nás je podstatné, aby se lidé do procesu přípravy zapojili,“ uvedl Boháč.

Primátorka Adriana Krnáčová doufá, že informační kampaň pomůže odstranit mýty, které se kolem návrhu plánu objevily. „Návrh prošel v poslední době velkou diskusí, do níž bylo zapojeno mnoho lidí z různých oborů a institucí,“ dodává Krnáčová.

Územní plán má začít platit v roce 2023. Připomínky budou moci lidé, ale i instituce a městské části podávat od 27. června do 26. července. Plán si do té doby budou moci nastudovat také na webu, případně se poradit na radnici své městské části.

Územák budou Pražané moci navštívit například ještě dnes na Andělu, příští pondělí 7. a úterý 8. května u stanice metra Petřiny. Odtud pak bude cestovat na Palmovku, Prosek nebo třeba do Uhříněvsi.

„Jsme připraveni odpovídat na otázky místních obyvatel – a to ať už se budou týkat Metropolitního plánu, nebo jiných projektů chystaných v dané oblasti,“ slibuje institut plánování.

Kritika plánu

  • Metropolitní plán kritizují zejména spolky v čele se sdružením Arnika. To tvrdí, že plán umožní zastavění většiny zelených ploch.
  • Institut plánování nyní vůči ní zvažuje právní kroky. Arnika tento krok označila za zastrašování a vyzvala náměstkyni primátorky pro územní plánování Petru Kolínskou, aby situaci řešila.
  • Podle Kolínské je snahou magistrátu využít podrobnější znalost města, kterou mají přímo jeho obyvatelé. Žádný odborník dle jejího názoru nezná danou lokalitu tak jako člověk, který tam bydlí. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Hokej na rybníku a pak cesta do Kanady

Hraje se na nízké branky bez brankáře.
vydáno 14. listopadu 2018  14:45

Registrovat se na mistrovství republiky může každý. První cena je placená cesta na zámořský šampionát.  celý článek

Nová výroční aplikace vytváří mobilní zombíky

V aplikaci je šest stezek. První republiku, či komunismus?
vydáno 14. listopadu 2018  13:13

Pražané si mohou zavzpomínat na historické milníky. Dle odborníků při tom riskují životy.  celý článek

Prcháme z avie VB, je 17. listopadu 1989

Naše parta před vozem, kterých je už jenom pár.
vydáno 14. listopadu 2018  12:30

Nevšední úniková hra má autenticitu i promakané úkoly. V roli demonstrantů jsme se vydali za dobrodružstvím. Ten den už se znovu blíží, 17. listopad. My...  celý článek

Sloupek Martina Daneše: Jak jsem neumřel

Martin Daneš, bývalý recepční
vydáno 14. listopadu 2018  11:11

Na druhou stranu člověk neví, co se může stát za týden, píše Martin Daneš ve svém sloupku.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám