metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Sobota 20. dubna 2024. Svátek má Marcela

Mince a medaile pouze do sbírky? Ale kdeže!

  8:00

Praha 20. listopadu (PROTEXT) - Česká mincovna: Mince a medaile pouze do sbírky? Ale kdeže!

Česká mincovna není už dávno pouhým výrobcem platidla. Vydáváním vlastních emisních titulů, upomínkových medailí a mincí a obchodováním se zlatem vede firma čilý dialog s veřejností a nabízí lidem zhodnocení úspor v podobě, kterou si může dovolit prakticky každý.

Uncové medaile Slavíci ve zlatě, každá za téměř 70 tisíc korun. Kolekce sedmi zlatých mincí Český lev 2020 v ceně dvou milionů korun. Set tří zlatých investičních mincí sv. Ludmila za 50 tisíc korun. Případně zlaté mince s postavičkami z oblíbeného komiksu Čtyřlístek, 7750 korun za kus. To nejsou položky nějaké staromilské sbírky nebo dražby. Jde o investiční produkty České mincovny, která zúročuje všeobecný hlad po zlatě. Té firmy, která si v letošním roce připomněla 27 let své existence - a podniku, který kromě ražby kovového národního platidla a vlastních emisních řad drží krok s dobou. Nabízí nejen zhodnocení úspor do memoárových kusů ve zlatém provedení, nýbrž také postupný nákup zlatých mincí a slitků. Ale po pořádku...

Skoro tři dekády na trhu

Česká mincovna byla založena 1. července 1993 po rozpadu Československa. V době před rozlukou plnila tuto roli Státní mincovna v Kremnici. Osamostatnění Česka a Slovenska logicky znamenalo rozdělení společné měny a vznik nových peněžních jednotek, bankovek a mincí.

Výtvarné a technické přípravy, výroby a vydání nových definitivních platidel - bankovek a mincí České republiky - se ujala centrální banka. Souběžně s tvorbou výtvarných návrhů začalo hledání mincoven, které by vyrobily nové mince v požadovaném náběhovém objemu kolem 700 milionů kusů. Poptávku po ražbě českých oběžných mincí vypsala ČNB v říjnu 1992, o osm měsíců později byly otevřeny nové prostory v Jablonci nad Nisou.

Nová mincovna začala dodávat do oběhu hliníkové haléřové mince v hodnotách 10, 20 a 50 haléřů. Postupně se rozběhla ražba kovových korun v hodnotách od jedné do padesáti korun. "To byl prvopočátek, brzy se do programu mincovny přidávaly emise mincí a medailí jak ČNB, tak naše vlastní," popisuje Jaroslav Černý, šéf marketingu.

V současné době razí firma průměrně 130 milion kusů oběžných mincí za rok pro ČNB. Stav ke dnešku? Přibližně 3,5 miliardy nových mincí. Včetně emocí a stovek let lásky k řemeslu...

Pro centrální banku připravuje mincovna také pamětní zlaté a stříbrné mince. "Navíc razíme vlastní medaile a mince v licenci zahraničních emitentů. Těch je za rok kolem dvou stovek různých motivů. Produkce mincovny je zejména ze zlata, stříbra a platiny. Obchodujeme se zlatými a stříbrnými slitky," podotýká mluvčí mincovny Lenka Klimentová. Na dvě směny pracuje v areálu na břehu Jablonecké přehrady šest desítek zaměstnanců.

Osobnosti, výročí, vlastní přání

Výčet pokračuje pamětními ražbami. Připomínají důležitá výročí a vzdávají hold významným osobnostem. Následují dárkové ražby, určené buď k různým příležitostem (narození dítěte, svatba, promoce), anebo jen tak pro štěstí.

Takzvané "korporátní ražby" České mincovny jdou vstříc zákazníkům z řad obchodních společností, sportovních klubů, vzdělávacích institucí nebo organizačních složek státu. Svou minci nebo medaili si může nechat vyrazit i jednotlivec - poslouží mu jako druh prezentace, dárek pro obchodní partnery, benefit pro nejlepší zaměstnance, vzpomínka na návštěvu nebo významné jubileum.

Unikátně je zastoupena platina, motivem mincí z toho vzácného kovu jsou české památky UNESCO. Obecně platí, že se ve speciálních edicích potkávají špičkové umělecké a řemeslné zpracování, přísně omezený emisní náklad a přednosti ryzích kovů.

Jistota jménem aurum

A pak jsou tu investiční produkty, nabízející uchování a zhodnocení finančních prostředků. Vychází se z předpokladu, že málokdo ví, co bude v domácí a světové ekonomice zítra, natož za půl roku. Aktuální pandemie koronaviru dává těmto nejistotám už přes půl roku za pravdu.

Pro úspory a myšlenky na budoucnost poskytuje mincovna varianty zejména ve zlatě. Tento drahý kov nestárne, nekoroduje, nemění se u něho úroky. Neztrácí na hodnotě, ba naopak. Dá se rovněž dobře a rychle prodat. Zlato "převtělené" do medailí a mincí získává navíc na numizmatické hodnotě, u mince dokonce bez DPH.

Zlaté spoření je dostupné pro každého. "Na internetu si na našich webových stránkách (www.zlaty-zivot.cz) zadáte, jak vysokou částku chcete měsíčně spořit. Hned dostanete nabídku produktů, na které můžete spořit. Vše zvládnete z pohodlí domova," líčí mluvčí Lenka Klimentová. Minimální měsíční částka činí 500 korun.

Celý proces začne pro složení vratné jistiny a zadání převodního příkazu. Zlato bude chodit z mincovny domů, nebo do bezplatné úschovy v trezoru v sídle společnosti. "Tento druh investování peněz si zvolily už přes tři tisíce lidí, zájem pořád roste," potvrzuje obchodní ředitel Aleš Brix.

Tímto padá všeobecný názor, že se mince a medaile pořizují leda do sbírky a stojí hodně peněz. "V poslední době je stále oblíbenější pořídit medaili jako dárek. Dá se personifikovat: na jedné straně fotografie oslavence, na druhé třeba gratulace. Máme unikátní technologii, která dokáže fotografii přenést na mincovní pole. Vyrobíme klidně i jeden kus, ve stříbrné verzi stojí 2500 korun," říká Jaroslav Černý.

Není nad šikovné ruce

V jablonecké mincovně se dějí dva druhy ražby. Oběžné mince se "vyrábějí" na velkých strojích, průměrně zhruba 11 mincí za vteřinu. U investičních mincí a medailí z drahých kovů činí frekvence jeden kus za minutu. "Je to doslova ruční práce. Každý kus vloží v závěru pracovník do pouzdra. Veškerá činnost se provádí v rukavicích, na produkt nesmí lidská ruka sáhnout, protože by ho znehodnotila," připomíná Jaroslav Černý.

O co je největší zájem, uvádí mluvčí Lenka Klimentová: "Velmi oblíbeným a žádaným produktem jsou úplně první ryze investiční mince ražené v České republice. Dostaly jméno Český lev a splňují standardy tzv. bullion coins, které jsou univerzálně akceptovány na celém světě. Slouží jako investice a prostředek k uchování hodnoty. Česká mincovna je poprvé představila v roce 2017 a každým rokem je emituje v novém designu."

Na těžkosti způsobené pandemii covid-19 reaguje mincovna společným projektem s Červeným křížem. Motto zní: "Chcete někomu poděkovat za nezištnou pomoc? Věnujte mu medaili!" Smyslem je předat vybrané osobě dárek trvalé hodnoty s věnováním, které bude navždy připomínat obtížnou dobu, kdy stál dotyčný v první linii. "Dovolím si představit medaili s příznačným názvem ‘Děkujeme’," odtajnil v květnu výjimečnou emisi obchodní ředitel Aleš Brix. Medaile s portrétem patronky ošetřovatelek Florence Nightingalové na reversu a slovy díků v několika světových jazycích na aversu jsou z dílny výtvarníka Martina Daška. Česká mincovna je vydává v mosazi, ve stříbře a zlatě. Výtěžek z jejich prodeje získá Český červený kříž na konkrétní vybavení. "Medaile razíme v neomezeném emisním nákladu," dodal Brix. Nejsilnější příběhy chce firma zveřejnit.

Tento počin spolu s dalšími dokládá, že Česká mincovna je aktivním účastníkem společenského dění. Umělci, sportovci, významní představitelé státu, lidé s mimořádnými zkušenostmi a rozličnými talenty, ti všichni se s ní dělí o své kouzlo. Jako výhradní dodavatel českých mincí a zároveň jeden z nejvýznamnějších tuzemských obchodníků s drahými kovy komunikuje firma s veřejností. A ukazuje, že ač jsou zlato a stříbro symboly luxusu, nemusí být člověk magnátem, aby si je mohl dopřát a potěšit se z lesku drahého kovu či výhod, které přináší.

Kontakt:

https://ceskamincovna.cz/

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Hlavní zprávy

Přála jsem si oslovit a motivovat ty nejmenší, říká Marie Šnajdrová

vydáno 20. dubna 2024  7:00

Ilustrátorka, cestovatelka, ale hlavně horská duše. Marie Šnajdrová poslední roky tráví většinu času na cestách, z nichž své poznatky promítá do knih. Ve...  celý článek

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek