metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 4 °C

Sobota, 16. prosince 2017. Svátek má Albína.
Strakova akademie
Strakova akademie | foto: Wikimedia

Míří lidovci do vlády? Výroky naznačují, že by se rádi podíleli na moci

6. prosince 2017  7:30 Pavel Hrabica Metro.cz
Prezident Miloš Zeman včera přijal demisi vlády premiéra Bohuslava Sobotky a dnes jmenuje šéfem kabinetu Andreje Babiše.

Život vlády, kterou šéf hnutí ANO představí za týden, je ale závislý na více faktorech. Především potřebuje podporu sněmovních stran. O přízeň Okamurovy SPD a komunistů přese všechno vládní hnutí moc nestojí, protože to kazí jeho reputaci před velkou částí veřejnosti. Pokud tedy nechce vláda ANO přežívat se skrytou podporou SPD a KSČM, je možné, že se domluví se svými bývalými koaličními partnery.Například s lidovci, kteří jsou už tradičně v novodobých dějinách stranou, která se dokáže přizpůsobit politickému vývoji. Lidovci už včera deklarovali ochotu se na vládě nějakým způsobem podílet nebo ji tolerovat. Podmínkou, na které trvají již od voleb, je, že v čele nebude trestně stíhaný politik.

Lidovci jsou ovšem v konkrétních vyjádřeních ke spolupráci velmi obezřetní. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek uvedl, že ANO zatím na jejich návrhy ke spolupráci nereagovalo. Přiznal, že taková situace je pro ANO pochopitelně výhodná. Vstřícnost KDU-ČSL lze zřejmě přičítat posledním průzkumům veřejného mínění. Ty klesly pod pět procent a v mimořádných volbách by se nemuseli do Sněmovny dostat. Bělobrádek ale flintu do žita nehází.

„Je tu spousta dalších řešení, než že tu bude menšinová vláda Andreje Babiše,“ komentoval předseda lidovců Pavel Bělobrádek situaci pro deník Metro. „Vůbec to ale neznamená, že strany, které nyní nemají jednoznačnou jistotu, že se do Sněmovny dostanou, zase nepůjdou nahoru,“ řekl diplomaticky. Předčasné volby rozhodně nepodporují ani sociální demokraté. „Nicméně by od nás bylo pokrytecké, kdybychom ve druhém pokusu tolerovali Babišovu vládu jen proto, abychom něčemu bránili,“ uvedl pro deník Metro šéf poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka. „Buď s námi bude ANO odpovědně jednat o případných personálních a programových shodách, nebo jako doteď bude pan Babiš jednání o sestavování vlády jen předstírat.“

Důležitý je pro přežití vlády postoj Hradu a to, kdo tam bude po lednových volbách sedět. Zeman několikrát uvedl, že umožní menšinovému kabinetu vládnutí i bez podpory Sněmovny. Teoreticky může poslanci neschválená vláda fungovat po celé čtyři roky.

Nedávno nově zvolený předseda TOP 09 se domnívá, že scénářů podpory vlády může být několik. „V této chvíli předčasné volby nehrozí. Nová vláda ještě ani nepožádala poprvé sněmovnu o důvěru. Navíc se zdá, že KSČM a SPD s Andrejem Babišem spolupracovat chtějí, protože ve sněmovně společně vytvořili většinu při hlasováních do vedení dolní komory. Navíc jsme dnes slyšeli, že s ANO jsou ochotny se bavit o vládě také KDU-ČSL a ČSSD. Protože pro svůj první pokus o sestavení vlády a vyslovení důvěry Andrej Babiš s nikým podporu nedojednával, čekám, že reálnější bude až druhý pokus. V něm je už více scénářů možné podpory. Buď se ANO domluví s kolegy ze stávající hlasovací většiny - KSČM a SPD, a nebo se do jednání zapojí KDU-ČSL a ČSSD, jejichž zástupci se pro to dnes vyjádřili,“ uvedl včera Pospíšil.

Jan Kubáček: Pro Andreje Babiše je zvolení Miloše Zemana stěžejní

Role hlavy státu není pro fungování vlády bezvýznamná, zvláště pro nově jmenovaného premiéra. Miloš Zeman v posledních měsících několikrát dokázal při výkladu ústavy a jmenování menšinového kabinetu značnou variabilitu. Jak vidí konkrétní jména na Hradě a fungování vlády politolog Jan Kubáček?

Záleží na tom, kdo se v lednu stane novým prezidentem?

Pro Andreje Babiše je zvolení Miloše Zemana stěžejní. Podpořit Zemana je pro něho strategicky výhodné. S výjimkou Petra Hanniga se totiž všichni ostatní nechali slyšet, že by nenechali tak dlouho Babiše vládnout s menšinovou vládou. Hannigovi by stíhaný premiér nepřekážel. Je to překvapivé například ze strany Jiřího Drahoše, který trestně stíhaného předsedu vlády neakceptuje. přitom právě Drahoš má mezi svými potenciálními voliči hodně těch, kteří současně fandí hnutí ANO, a tím se o jejich hlasy možná připravuje.

Vedle Hanniga se nejméně razantně k problémům Andreje Babiše vyjádřil Mirek Topolánek. Tomu by jako prezidentovi nevadil?

Topolánek se opravdu zcela jasně nevyjádřil. Ale s ohledem na jistou animozitu mezi těmito dvěma politiky si myslím, že by ani bývalý premiér Topolánek nebyl vůči současnému premiéru Babišovi vstřícný.

Myslíte, že strany, kterým by v případě předčasných voleb hrozil pád mimo Sněmovnu, „vyměknou“?

Myslím, že čekají na druhý pokus. Tam podle mě ČSSD a lidovci nastartují druhé kolo rozhovorů. Možná vyšlou experty, udělají polovládu a dohodnou se na toleranci, respektive na zablokování jiných zákonů, které jsou pro ně zásadní. Myslím zdanění církevních restitucí…Komentáře

Hlavní zprávy

Z brněnských tramvají už teplo neuteče

Brněnský dopravní podnik plánuje do obnovy tramvají příští rok investovat na...
vydáno 16. prosince 2017  6:55

Cestující nebudou na rozjezdech v Brně mrznout.  celý článek

Už ne Hády, brněnský park ponese jméno po odbojáři Hapalovi

Vizualizace parku Hády
vydáno 15. prosince 2017  17:57

Jméno největšího parku vzešlo z ankety. Nový park, který vznikne na bývalém odkališti Hády a stane se největším v Brně, ponese jméno po padlém studentu...  celý článek

Basiková chystá bazar šatů českých celebrit. Můžete si je koupit i vy

Bára Basiková v šatech, které půjdou do bazaru
vydáno 15. prosince 2017  15:50

Známá zpěvačka Bára Basiková už šestým rokem pořádá charitativní akci, na které se prodávají šaty českých celebrit. K mání jsou i ty Báry.  celý článek

5+1 otázka pro Karin Karasovou, starostku Královo Pole

Karin Karasová
vydáno 15. prosince 2017  14:51

Královo Pole patří svou rozlohou i počtem obyvatel mezi nejvýznamnější brněnské městské části. Pro mnohé přespolní je také každodenní branou do Brna,...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám