metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 11 °C

Čtvrtek 25. dubna 2024. Svátek má Marek

Místo sirén zněl Prahou jen podcast městských plánovačů

  10:43
Institut plánování a rozvoje objevil nový způsob internetové sebepropagace. V jeho šlépějích kráčí dopravní podnik i TSK.
Ilustrační snímek. | foto: Město Holešov

První středa v měsíci v hlavním městě obvykle automaticky znamená zkoušku sirén. Tohoto faktu se rozhodli využít pracovníci Institutu plánování a rozvoje (IPR), kteří první lednovou středu vypustili první díl svého stejnojmenného podcastu – Zkouška sirén. V něm dokonce moderátor vtipkuje o tom, že se Pražané v den vydání přesvědčili, že sirény fungují i v novém roce. Problém byl však v tom, že na Nový rok zkouška sirén vůbec neproběhla.

Podcast od IPR

  • První vydání podcastu, jež připomíná úspěšné přednášky profesora Miroslava Šika, čelí na Facebooku kritice. Nahrávka je totiž dosud k dispozici pouze prostřednictvím služeb Soundcloud a Spotify. Nikoliv v oblíbeném formátu Apple. „Apple nám podcast bohužel zatím neschválil. Později doplníme,“ slibuje IPR.

„S ohledem na to, že ve druhé polovině prosince proběhla pieta k uctění památky obětí tragické události v ostravské fakultní nemocnici, a to konkrétně souvislým nepřerušovaným tónem v délce 140 sekund, vlastně tím byla i provedena zkouška. Zákon to umožňuje. Příští zkouška tedy nebyla 1. ledna a ani nebude ve středu 8. ledna. Proběhne až první únorovou středu,“ říká pro deník Metro mluvčí hasičů, již mají sirény na povel, Martin Kavka.

Středeční podcast
Poněkud nešťastnému načasování se smáli i v IPR. Podle jeho mluvčího Martina Váchy však příští podcast opět vyjde první středu v měsíci. Název podcastu Zkouška sirén tak získá kýžený smysl 5. února.

„Pokaždé shrneme, co se ve městě a našem Centru architektury a městského plánování za daný měsíc odehrálo. Představíme nejzajímavější řečníky, kteří zde vystoupili, a navíc pozveme speciálního hosta, který představí konkrétní téma. Příští díl se bude věnovat mimo jiné interaktivní zážitkové výstavě s názvem Urbania, kterou představíme 16. ledna,“ uvedl Vácha.

Doba podcastová

  • České podcasty již zdaleka nejsou jen o rozhovorech s lidmi. Podobně jako zahraniční tvůrci se i čeští pouští do témat zpravodajských, zábavných, o osobním rozvoji nebo vzdělávacích.
  • Tvůrci podcastů těží především z faktu, že si je uživatel může pustit kdykoliv a kdekoliv a nemusí čekat na přesný čas, kdy se bude vysílat jeho oblíbený pořad například v rádiu. 
  • Pomáhá také popularizace streamovacích služeb, jako je Spotify či Apple Music, které mají lidé ve svých telefonech, tabletech či laptopech.
  • Zpravodajství se věnují podcasty, jako je například asi nejznámější Vinohradská 12 (Český rozhlas), Studio N (Deník N) či ČT24 (ČT24). Na vzdělávání a osobní rozvoj se pak zaměřují Mileniálky čtou (Lucie Zelinková), Historie českého zločinu (Český rozhlas), Příběhy 20. století (Český rozhlas), Jaký si to uděláš? (Kateřina Rezková), O kousek blíž (Kristýna Klímová) či Balanc (Český rozhlas).
  • V byznysu se lze údajně zdokonalit prostřednictvím poslechu podcastů Linka (Elite bloggers podcasts) či Proti Proudu (Dan Tržil).
  • Kompletní přehled tuzemských podcastů i info, na co se zaměřují, lze snadno dohledat na webu ceskepodcasty.cz.
  • Tvůrci českých podcastů mají také na Facebooku svou sdílenou komunitu s jednoduchým názvem České podcasty. Ta má téměř tisícovku členů.
  • Pravidelnou dávku podcastů vytvářejí také filmoví redaktoři webu moviezone.cz.

Městští plánovači také chystají rozhovor s architektkou a zakladatelkou Kanceláře veřejného prostoru na IPR Pavlou Melkovou, která v centru architektury pokřtí svou knihu s názvem Ke stolu. V neposlední řadě bude tématem také stavba linky metra D nebo budoucnost areálu Vyšehradu.

Nový způsob propagace
Institut plánování se v hlavním městě stává se svými podcasty průkopníkem. Žádná z velkých pražských příspěvkových organizací se totiž dosud do vydávání vlastních podcastů nepustila. Asi nejblíže se něčemu podobnému dostal pražský dopravní podnik. Ten je znám celou řadou nejrůznějších kampaní, které většinou probíhají na sociálních sítích či ve spolupráci s magistrátem. Nyní však v tichosti připravuje sérii propagačních videí s oblíbeným youtuberem a zároveň řidičem tramvaje – Josefem Chodounským alias Rezistorem. „S tímto sympatickým tramvajákem připravujeme spolupráci, a tak se s ním budete na profilech dopravního podniku setkávat mnohem častěji,“ uvádí dopravce na Facebooku.

Sociální sítě
V moderní sebepropagaci není pozadu ani Technická správa komunikací (TSK), jež má v hlavním městě na starost většinu zásadních oprav ulic. Tato instituce se přitom do zhruba poloviny minulého roku při komunikaci s Pražany spoléhala spíše na média, svůj web a krátké zprávy na sociální síti Twitter. V posledních měsících ale chrlí na svůj nedávno založený facebookový profil jednu fotku, návod či video za druhým. Podle mluvčí TSK Barbory Liškové mají o zdánlivě nepříliš atraktivní stránku zájem stovky tisíc lidí. „Ještě před svátky jsme dokončili značnou část chodníků před Státní operou ve Wilsonově ulici. Zbylé práce dokončíme na jaře, podle předpokladu v dubnu,“ chlubila se nedávno TSK.

DP kontakt i ČasoPID
Samostatnou kapitolou v sebepropagaci pražských institucí jsou také zpravodaje. Oblíbený je například DP kontakt – zaměstnanecký časopis dopravního podniku, který se věnuje nejen dění v pražské hromadné dopravě, ale také dalších městech České republiky i ve světě. Svůj zpravodaj má i pražský organizátor dopravy Ropid. Jeho měsíčník ČasoPID informuje o aktuálním dění, přináší zajímavosti z Prahy i Středočeského kraje a dává prostor také jednotlivým městům, obcím i dopravcům zapojeným v systému PID. „Díky ČasoPIDu můžete nahlédnout rovněž pod pokličku činnosti naší organizace a dozvědět se víc o tom, jak celý systém funguje,“ vysvětluje Ropid na svém webu.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Česko nalezlo novou drogu. Jmenuje se workoholismus a je hodně rozšířená

vydáno 25. dubna 2024  10:51

Závislost na práci jako nový fenomén? Upracovat se k zbláznění není pro některé lidi žádný problém. Ne každý je v tom ale vlastní vinou.  celý článek

Dáte si lážo i plážo? Na kole za pivem, houpačkami, klobásami podél řeky

vydáno 25. dubna 2024  12:58

Vezměte děti na výlet v blízkosti Vltavy. Čekají na vás tři pecky.  celý článek

Hovoríte po engliš? Češi nejsou žádní lingvisté, někteří politici obzvláště

vydáno 25. dubna 2024  5:16

S výukou jazyků to nebylo po roce 1989 snadné. Ruštinářů bylo jako psů, na západní jazyky se někde přeškolovali také učitelé, kteří měli problém i s...  celý článek

Škůdci pronásledující i zvířata. Na Slovensku teď trápí psy takzvaný srdeční červ

vydáno 24. dubna 2024  13:08

Touha zachraňovat a pečovat je člověku vlastní. Projevilo se to i v životě paní Kateřiny z České Lípy, když objevila na sociálních sítích fenku, která...  celý článek