metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 27 °C

Středa, 19. září 2018. Svátek má Zita.
Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.
Další 2 fotografie v galerii
Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí. | foto: Policie ČR

Mlátičky z Nizozemska dostanou trest rychle

26. dubna 2018  8:55 Marek Hýř Metro.cz
Policie obvinila pět ze sedmi cizinců, kteří v Praze napadli číšníka.

Tři ze sedmi cizinců, kteří v sobotu napadli číšníka v Praze, čeká za brutální útok zřejmě rychlý trest. „Byli předáni státnímu zastupitelství s návrhem na zkrácené přípravné řízení,“ potvrdil deníku Metro mluvčí pražského policejního ředitelství Jan Daněk. Výtržníci tak mohou být odsouzeni, podmíněně i nepodmíněně, během několika dní.Další dva cizinci jsou stíháni pro trestný čin těžké ublížení na zdraví a policie podala podnět na jejich vzetí do vazby. O něm rozhodne soud. Za trestný čin těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům až deset let vězení. „U posledních dvou mužů bylo vyhodnoceno, že se do konfliktu nezapojili, snažili se ho spíše uklidnit, a ti byli propuštěni na svobodu,“ doplnil deníku Metro Daněk.

Fotogalerie

Koho rychlý trest ale nemine, jsou zmiňovaní tři, kteří jsou obviněni z výtržnictví. Právě pro tento trestný čin se zkrácené řízení často využívá. Dále jsou takto odsuzováni například fotbaloví chuligáni, stejně rychle soud vyřešil i případ aktivistky Anželiny Diašové, která letos v lednu ve volební místnosti vyběhla polonahá před prezidenta Miloše Zemana. Ukrajinka dostala tříměsíční podmínku. Zároveň byla na rok vyhoštěna z Česka.

Počet případů, kdy je proti někomu vedeno zkrácené trestní řízení, ale v posledních letech klesá. Ještě v roce 2014 byla takto vyřešena kriminální činnost 62 437 osob. Předloni jejich počet činil jen 39 707. Data za minulý rok nejsou zatím k dispozici.

„Takzvané zkrácené řízení se zadržením se používá ve skutkově a právně jednoduchých věcech, kdy je možné předat zadrženého po činu do osmačtyřiceti hodin soudu,“ uvedl již dříve pro deník Metro Lukáš Slavík, předseda senátu Obvodního soudu pro Prahu 5.

Útok cizinců s nizozemskými pasy ve věku 24 až 32 let se stal v sobotu v centru Prahy. Číšník se s muži dostal do konfliktu poté, co je upozornil na to, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. Skupinka na kárání odpověděla s velkou agresivitou a zbila číšníka tak, že s vážným poraněním hlavy skončil v nemocnici. Podle portálu iDNES.cz měli muži zkušenosti s boxem, zároveň šlo údajně o časté návštěvníky posilovny.Komentáře

Hlavní zprávy

Švédský nábytek dorazí bez kuliček

Interiér prodejny Ikea na Václavském náměstí v Praze.
vydáno 19. září 2018  8:32

Skandinávská firma Ikea otvírá zítra na Václavském náměstí novou malou prodejnu.  celý článek

Rezidenti platí a podvodníci šetří. Zakrývají si espézetky

Zakrytá registrační značka automobilu v Pařížské ulici.
vydáno 19. září 2018  5:55

Bahno. Nálepky. Hadry. Listí. Tohle všechno najdete na SPZ v parkovacích zónách.  celý článek

Zahrádkáři stále nemají zákon a přišli už o statisíce pozemků

Zahrádkářská kolonie Pod Šancemi v pražských Hrdlořezích
vydáno 18. září 2018  13:30

Zázraky se dějí. V Brně se schyluje k založení zahrádkářské „kolonie“. Je to ovšem rarita.  celý článek

Sloupek Martina Švihly: Ještě jedna věc

Martin Švihla, učitel aikida a lektor osobního rozvoje
vydáno 18. září 2018  11:11

Celý den se mi daří, a tak tuhle maličkost určitě zvládnu rychle, píše Martin Švihla ve svém sloupku.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám