metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 7 °C

Pátek, 16. listopadu 2018. Svátek má Otmar.
U Staré pošty čekající cestující už nezmoknou.
Větší foto
U Staré pošty čekající cestující už nezmoknou. | foto: Metro.cz

Mobilní zastávky. Překážka pro invalidy i past na ptáky

23. července 2018  7:51 Filip Jaroševský Metro.cz
Je tomu několik měsíců, co začal dopravní podnik rozmisťovat na některé zejména autobusové zastávky v Praze takzvané mobilní přístřešky. Důvod je prostý. Na umístění přístřešku, který není pevně spojený se zemí, nepotřebuje dopravce stavební povolení.

Zatímco někteří Pražané si nemohou nová útočiště před deštěm vynachválit, jiní jsou z novinky v rozpacích.

Prosklené budky, které jsou k vidění například na zastávce Bucharova v Praze 13, Livornská v patnácté městské části či na několika místech Prahy 4, totiž podle některých nevycházejí vstříc invalidům a maminkám s kočárky.

„Hlavní výtka, kterou zaznamenáváme, je vysoký podstavec. Ten přístřešky mají právě kvůli tomu, že jsou mobilní a nedrží je hluboká základna v zemi. I to se na vybraných místech ale snažíme řešit tak, že by se přístřešky například zapustily do dlažby a díky tomu byly přístupné i pro vozíčkáře,“ potvrdila Pražská integrovaná doprava (PID) na svém Facebooku.

Terčem kritiky se zejména na sociálních sítích stává také fakt, že skla budek nejsou opatřena bezpečnostními prvky proti nárazu ptáků. V metropoli je totiž obvyklé, že pokud se někam umístí větší čirá skleněná plocha, opatří ji zhotovitel alespoň nálepkami připomínajícími siluety dravců. Ty podle odborníků brání tomu, aby do skel opeřenci naráželi. „Přístřešky jsou díky tomu svým provedením nebezpečné,“ píše na Facebooku PID uživatel Petr Jetelina.

Dopravní podnik rozmisťuje celkem 50 nových mobilních budek. Pořizovací cena jedné z nich se podle mluvčí dopravce Anety Řehkové pohybuje okolo 99 tisíc korun. Zatímco někteří Pražané kritizují také to, že se zastávky ve vedru mění kvůli použitým materiálům ve velkou výheň, z Facebooku PID je jasné, že poptávka po budkách nad kritikou převládá. „Prosím, chtěla bych takový na zastávce Krematorium Motol. Tam je zastávka autobusu tak odfláknutá, že na mne někteří autobusáci koukají jako na stopařku. Už mne i pár minulo. Solidní přístřešek by třeba pomohl,“ píše Lenka Štěrbová.

Tipů, kam by ještě mohl dopravní podnik zastávky umístit, se během pár dní sešla na Facebooku PID celá řada. O jejich umístění prosí lidé na zastávku K Lesoparku v Praze 15, kudy jezdí frekventované linky 175 a 254, na zastávku Pod Táborem v Praze 9 nebo na Novodvorskou směr na Lhotku. Lidé by přístřešky ocenili také na Hloubětíně směr centrum či u Nemocnice Motol směr Homolka. Dopravní podnik vybírá, kam další přístřešky umístí. Požádat mohou i starostové městských částí. „Ve třech případech jsme požádali, aby sem umístili aspoň provizorní přístřešek,“ říká mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.

Přístřešky MHD

  • Bez jakéhokoliv zastřešení je v Praze stále více než 1600 zastávek.
  • Mobilní přístřešky mají rozměry přibližně 2×3 metry.
  • Mezi zastávky, kde už nové přístřešky jsou, patří například Zlíchov DC, Pod Ryšánkou, Plaňanská, Stadion Strahov, Pod Královkou, Livornská, U Staré pošty, Lhotecký les, Lysolaje, Sídliště Na Dědině, Bucharova, Schodová nebo Staré náměstí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Cedule matou v metru i na Facebooku Metra

Správně je ukazatel, který je dál od východu z metra. Do Písnice jezdí linka...
vydáno 15. listopadu 2018  12:30

Ukazatele na Chodově víří diskusi cestujících i čtenářů. Jeden je starý.  celý článek

Sloupek Julie Červené: Stromy pro děti

Julie Červená
vydáno 15. listopadu 2018  11:11

Stromy poskytují chládek, stín a celkově příjemnější klima, píše ve svém sloupku Julie Červená.  celý článek

Náplň života našla v parukách

Michaela Losová s parukami
vydáno 15. listopadu 2018  9:55

Setkání s alopecií ženě změnilo život.  celý článek

„Do Prahy se moc rád vracím,“ tvrdí Ennio Morricone

Ennio Morricone
vydáno 15. listopadu 2018  8:32

Legenda filmové hudby Ennio Morricone oslavil v sobotu 10. listopadu devadesáté narozeniny. Ale do důchodu se nechystá. Do Prahy se vrátí už 25. ledna,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám