metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 8 °C

Pátek 19. dubna 2024. Svátek má Rostislav

Další 2 fotografie v galerii
Takto měla původně vypadat Novomlýnská brána. | foto: DaM.cz

Moderní dům v Revoluční ulici ožívá. Bude ale pod ním podepsán jiný architekt

  14:21
Investor projektu Novomlýnská brána, tedy novostavby na konci Revoluční ulice u Vltavy, si vybral nového architekta. Podobu domu a jméno autora návrhu chce společnost RSJ Private Equity představit až příští týden. "Architekt byl vybrán v malé soutěži, kdy investor oslovil několik studií. Vyhrál ten, kdo vyhověl podmínkám ekonomickým i citlivostí k dané lokalitě," uvedla zástupkyně společnosti Jana Zbortková.

Z podobné soutěže vzešel i předchozí návrh studia DaM, který již měl povolení pražských památkářů; nový investor ho ale zavrhl. Projekt Novomlýnská brána má zakončit Revoluční ulici a stát se jakousi branou do středu města směrem od řeky. Neobvyklou stavbu, která počítala s demolicí novorenesančního, dnes zdevastovaného domu a zakomponováním nízkého barokního domku, představila společnost Brobosu Properties počátkem loňského roku.

Boj o poslední projekt

Autor projektu Novomlýnské brány Petr Burian vylil na pozemek stavební hmotu,
Pohled na Novomlýnskou bránu z druhé strany řeky.

Do místa, kde je přes 70 let proluka, DaM navrhl objekt, který neměl být tradičním městským domem - nemá klasickou fasádu s okny. Stavba má abstraktní tvar, plášť budovy měl pokrývat perforovaný plech měděné barvy. Objekt měl mít pasáž, která by zpřístupnila malebné zákoutí navazující Lannovy ulice.

Odborníkům z Národního památkového ústavu se projekt nelíbil, městští památkáři mu ale povolení dali. Ministerstvo kultury jako odvolací orgán státní památkové péče ale později jejich rozhodnutí změnilo a rozhodlo, že je nepřípustné zbourání historického domu. Majitel domu a investor se odvolal a rozkladová komise ministerstva se kauzou zabývala až do letošního roku, kdy ji vrátila pražským památkářům. V té době ale už měl projekt nového investora, který novostavbu v navrhované podobě nechtěl.

Nové domy to mají těžké

Podoba stavby, která byla spíše skulpturou než domem, vyvolávala negativní ohlasy mezi zastánci konzervativního přístupu k rozvoji města - stejně jako je tomu v Praze v případě téměř všech plánovaných staveb, které vybočují z prověřeného modelu, přinejmenším sto let.

Nový investor oslovil architekty dle svého výběru a konzultuje přípravu stavby například s Klubem za starou Prahu, který předchozí návrh velmi kritizoval. Společnost RSJ Private Equity tvrdí, že chce dát Praze novou architektonickou dominantu, která souzní s historickým centrem. Členem dozorčí rady RSJ Private Equity je zakladatel společnosti RSJ Karel Janeček.

Komentáře

Hlavní zprávy

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Postele XXL čekají v nemocnici na pacienty, kteří mohou vážit až 500 kilo

vydáno 18. dubna 2024  5:00

Skupina sestřiček na jednotce intenzivní metabolické péče (JIMP) na III. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze na Karlově náměstí si...  celý článek

Komerční sdělení

Lumír Běhal: Pohled z kabiny strojvedoucího mě nikdy neomrzí

vydáno 19. dubna 2024

Lumír Běhal je muž mnoha profesí a zájmů. Má za sebou bohatou kariéru strojvedoucího, aktuálně jezdí pro Arrivu s elektrickými vlaky. Je jeden ze...  celý článek