metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 10 °C

Čtvrtek, 15. listopadu 2018. Svátek má Leopold.
Franco Morbidelli
Další 1 fotografie v galerii
Franco Morbidelli | foto: Radek BabičkaMetro.cz

Morbidelli: Když se kouknu na Rossiho, mám pocit, že jsem nic nedokázal

2. srpna 2017  11:55 Radek Babička
Dvaadvacetiletý motocyklový závodník Franco Morbidelli přijede do Brna v pozici vedoucího muže Moto2. V ní začal před třemi lety, o rok později už slavil premiérové pódium a mezi špičku definitivně prorazil loni, kdy v devíti závodech skončil sedmkrát na bedně. Jen vítězství pořád nepřicházelo. Změnilo se to hned v prvním závodě letošního ročníku. A nezůstalo u jednoho. Morbidelli vyhrál šest z devíti letošních závodů a již nyní má pro příští rok jistý přestup do třídy MotoGP.

Jak došlo k vaší přeměně z pódiového jezdce na vítězného?
Zásadní změnu nevidím, vlastně šlo spíše o různá drobná zlepšení. Myslím, že poslední krok se odehrál, když jsem v testech skočil na novou motorku a vyladili jsme ji tak, že se na ní cítím opravdu pohodlně. Měl jsem za sebou už roční zkušenost s tímto týmem, nemusel jsem si tedy zvykat na spoustu novinek – a to byl klíčový bod pro dobrý start do šampionátu.

Z vítězství v Kataru jste měl asi příjemný pocit, ale když jste hned nato přidal další dvě, musel jste už jet domů s vědomím, že je vše jinak...
Ano, vyhrát závod mistrovství světa je úžasný pocit. A vyhrát tři po sobě ještě lepší. A mít vítězství šest je sen. Žiju sen a nechci se probudit.

Cíl pro letošní sezonu je tedy ten nejvyšší možný?
Vím, že takové okamžiky nemohou trvat věčně. Ani Valentino Rossi, Márquez a nejlepší jezdci na světě nevyhrávají věčně. Vím, že přijdou těžké časy, ale také vím, že se svým týmem dobře pracuji a jsme připraveni bojovat. Měl jsem loni i předloni taková období, takže vím, co potřebujeme, abychom mohli čelit těmto momentům.

Přinesl úspěch na trati i změny ve vašem životě?
Ano, samozřejmě. Více rozhovorů, více lidí, kteří vás poznávají na ulici. Není to žádný obrovský rozdíl, nicméně je patrný. Třeba Valentino Rossi, k němuž mám velmi blízko, nemůže žít normální život. Nemůže jít jen tak k moři. Pokud to udělám já, zastaví mě pár lidí a požádá mě o fotku nebo autogram. Jsem za to rád, a jelikož to ne- jsou davy, tak si to i užívám.

Když už mluvíte o Rossim... Pomohla vám účast v jeho akademii k větší průbojnosti – mít ostré lokty, nebát se velkých jmen a zkušených jezdců?
Ne natolik, že bych si toho sám všiml. Snažím se být nejzdvořilejším a nejférovějším člověkem i jezdcem, jak jen to je možné. Každý den se snažím být lepší i jako profesionál a všichni ostatní kolegové z akademie dělají totéž. Nevidím žádnou žárlivost ani odpor. Pracovat po boku Valeho je motivující. Mně se teď docela daří, ale když cvičím v posilovně a myslím si „Jo, teď mi to jde, jo, jsem dobrý jezdec“, stačí jen kouknout vedle, kde cvičí chlápek, jenž získal devět titulů mistra světa a pořád je to normální kluk. V tu chvíli si uvědomím, že jsem vlastně ještě vůbec nic nedokázal a že na sobě musím stále pracovat a zlepšovat se.

Nedávno jste na Instagramu zveřejnil fotku, kde jsou vám asi čtyři roky a sedíte na minibiku. Snil jste už tehdy, že budete jezdit mistrovství světa?
Když jsem byl dítě, měl jsem rád velké motorky. Jezdil jsem na různých malých a měl jsem i minimoto, ale vždy jsem pokukoval po větších klucích a jejich motocyklech. Říkal jsem si, že by bylo skvělé jednoho dne mít také velkou motorku. O mistrovství světa a vítězstvích jsem ještě nepřemýšlel. Tehdy pro mě motorka znamenala čistokrevnou zábavu. Nyní je to více práce, nicméně pořád zábavné.

S novým kontraktem do MotoGP přijdou nové výzvy a příležitosti a závodění se stane ještě více prací?
Momentálně si nemyslím, že je pro mě život nějak těžký. Jsem upřímný, a když říkám, že žiju sen a miluji závodění, je to pravda. Jsem mladý a dokážu se zaměřit pouze na motocykly. Vím, že existuje mnoho dalších aspektů života, které by člověk neměl pomíjet. Můj běžný život jde bez problémů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Cedule matou v metru i na Facebooku Metra

Správně je ukazatel, který je dál od východu z metra. Do Písnice jezdí linka...
vydáno 15. listopadu 2018  12:30

Ukazatele na Chodově víří diskusi cestujících i čtenářů. Jeden je starý.  celý článek

Sloupek Julie Červené: Stromy pro děti

Julie Červená
vydáno 15. listopadu 2018  11:11

Stromy poskytují chládek, stín a celkově příjemnější klima, píše ve svém sloupku Julie Červená.  celý článek

Náplň života našla v parukách

Michaela Losová s parukami
vydáno 15. listopadu 2018  9:55

Setkání s alopecií ženě změnilo život.  celý článek

„Do Prahy se moc rád vracím,“ tvrdí Ennio Morricone

Ennio Morricone
vydáno 15. listopadu 2018  8:32

Legenda filmové hudby Ennio Morricone oslavil v sobotu 10. listopadu devadesáté narozeniny. Ale do důchodu se nechystá. Do Prahy se vrátí už 25. ledna,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám