metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 14 °C

Pondělí, 22. října 2018. Svátek má Sabina.
Kateřina Vacková
Kateřina Vacková | foto: Martin FaltejsekMetro.cz

Na akcích zní Bee Gees a běží virtuální realita

31. října 2017  17:31 Pavel Urban Metro.cz
Studenti medicíny loni rozjeli v rámci organizace Loono kampaň na osvětu prevence rakoviny prsu a varlat. Letos na úspěšnou akci navazují, ale tentokrát osvěta s názvem Žiješ srdcem upozorňuje na nemoci srdce. Nejen o tom hovořila pro Metro jedna z organizátorek Kateřina Vacková. Na právě skončeném Designbloku navíc Loono dostalo 100 tisíc korun.

Co všechno bude kampaň Žiješ srdcem obsahovat?
Chystáme sérii workshopů, veřejných diskusí a přednášek ve firmách, školách i na festivalech. Veřejnost se tak může potkat s našimi proškolenými mediky i lékaři, kteří je naučí, jak se o své srdce a cévy správně starat i jak se zachovat ve chvíli, kdy infarkt nebo mrtvice potkají je samé či někoho z jejich blízkých. Dále chceme zapojit veřejnost na sociálních sítích, psát budeme i články, k tomu natáčet videa. Doufám, že stejně jako prsakoule bude mít také zijessrdcem úspěch, už teď totiž můžete pod tímto hashtagem najít spoustu fotek.Co nabídne doprovodný program?
Naší největší akcí je designová výstava Žiješ srdcem, která bude od 14. do 30. listopadu v DSC Gallery. K vidění a následně i k zakoupení na charitativní aukci budou díla od Liběny Rochové, Maxima Velčovského, Tadeáše Podrackého, Zorya a několika výtvarníků. Téma je jasné – anatomické srdce. Navíc bude k vidění i lidské srdce, které nám zapůjčil Anatomický ústav 1. lékařské fakulty UK. Akce už běží a plánujeme ji na celý příští rok. Zastavíme se ve většině velkých měst a pak zamíříme také do mnoha firem, kde máme připravené školení pro zaměstnance.

Inspirovali jste se také z kampaně prsakoule?
Ano, akce nás přesvědčila o tom, jak je prevence důležitá. Proškolili jsme přes 22 tisíc lidí a u 34 z nich byla nemoc odhalena včas. To nás žene kupředu. Navíc chceme, aby workshopy či veřejné diskuse byly pro veřejnost atraktivní. Program každé akce jsme dlouho řešili a ladili, aby byl zábavný a interaktivní a nešlo jen o nudnou přednášku, jak lidé nemají kouřit atd. Chceme, aby je starost o vlastní tělo bavila. Proto na našich workshopech zní Bee Gees a zkouší se virtuální realita.

Proč by se mělo mluvit právě o srdci? Kde dělají Češi v prevenci největší chybu?
Nemoci srdce se často podceňují, protože srdce nevidíme, nebolí nás, takže mnoho lidí má pocit, že není třeba nic řešit. Jenže denně dostane v průměru 60 Čechů infarkt. Přitom jen každý čtvrtý Čech chodí na preventivní prohlídky. Mnohdy stačí málo, zlepšit životosprávu, víc se hýbat a naslouchat, když si tělo potřebuje odpočinout. Chceme proto ukázat, že dobrou péčí o srdce a včasným rozpoznáním příznaků můžete zachránit život nejen sobě, ale i někomu v okolí.Komentáře

Hlavní zprávy

Sociální žraloci z Česka učí s Facebookem i Gruzínce

Petr Andrýsek založil agenturu před deseti lety. Nyní úspěšně prosperuje.
vydáno 22. října 2018  13:12

Třicetiletý Petr Andrýsek v roce 2008 založil agenturu Socialsharks. Od té doby jsou největší agenturou specializující se na sociální sítě v Česku. Tento...  celý článek

Sloupek Ondřeje Hrabce: Gamifikace

Ondřej Hrabec, psycholog a výzkumník videoher
vydáno 22. října 2018  11:11

Realita je brána jako něco, co opravíme natlačením do herních pozlátek.  celý článek

Nevejdou se do dílny, tak si staví novou

Práce v chráněné dílně
vydáno 22. října 2018  8:45

Po rekonstrukci bude moci vyrábět ozdobičky o sedm zájemkyň víc.  celý článek

Pozor! Do chaty vleze zloděj i myš

Ilustrační snímek
vydáno 22. října 2018  5:55

Na co nesmíte zapomenout při zazimování letní haciendy.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám