metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 9 °C

Úterý 23. dubna 2024. Svátek má Vojtěch
Třiadvacetiletá studentka. | foto: Helena Hrstkova

Na Erasmu jsem byla měsíc v divočině, říká vysokoškolačka

  7:00
Třiadvacetiletá studentka Soukromé vysoké školy Josefa Škvoreckého Helena Hrstková vycestovala díky Erasmu na půl roku do Norska. "Abych pravdu řekla, nejtěžší částí přípravy pro mne bylo sesmolení motivačního dopisu," popisuje Hrstková svůj studijní pobyt.

Proč zrovna motivační dopis?
Málem jsem kvůli němu ani nepodala přihlášku, protože sedět nad prázdným papírem a pokoušet se vymyslet akademické důvody, proč se někam chcete podívat, to je peklo. Po úspěšném přiznání stipendia už se jednalo jen o přiměřenou míru zvládnutelného papírování. Vytvořit si studijní plán, nechat si jej schválit, nechat si vystavit výpis studijních výsledků, a to nejkrásnější - podepsat smlouvu o způsobech vyplácení grantu s vaším číslem bankovního účtu. Nakonec to vše poslat na studijní oddělení norské univerzity.

Jak v tomto procesu fungovala tvoje škola?
Právě že skvěle. V podstatě všechny formuláře jsem našla připravené na školním webu, po jejich vyplnění mi studijní referentka vytiskla výpis indexu, prorektor schválil vybrané předměty a naše jednatelka mi předala kontakt na koordinátorku Erasmu na zahraniční univerzitě. Když jsem nevěděla, co vyplnit do některé kolonky, s úsměvem pomohli.

Jak to bylo s ubytováním?
Měla jsem na výběr ze tří možností. Sehnat si ubytování sama, což je v Norsku pro běžného českého studenta finančně nezvladatelné, pokud už v oblasti nemáte známé, kteří vám pronajmou pokoj za rozumnou cenu, nechat si od studentské organizace přidělit skromný privát, nebo pokoj na koleji. Zvolila jsem třetí možnost, která pro mě byla nejlevnější, navíc koleje v norských zemích se nedají přirovnat těm českým. Samozřejmě se to odráží na ceně, za kterou byste si tady mohli pronajmout hezkou garsonku.

Bylo možné si zvolit libovolné předměty?
Má škola mi dopřála absolutní volnost ve výběru předmětů, za což jsem jí vděčná, vím, že to není pravidlem. Dostala jsem díky tomu šanci účastnit se například kurzu zahrnující měsíční pobyt v divočině, což se jen těžko spojuje s mým studijním plánem na domácí univerzitě. V průběhu studia jsem si ještě dobrovolně přibrala kurz dokumentární fotografie, který se mi podařilo splnit. Tento předmět byl neuvěřitelně inspirativní a definitivně mě k tomuto oboru připoutal.

Jaký byl příjezd?
Příjezd probíhal poklidně. Dorazila jsem týden před začátkem výuky, takže jsem měla možnost se zabydlet a aklimatizovat. Navíc mi vše bylo přineseno prakticky pod nos. Z letiště mě dopravili až do mého pokoje, dostala jsem klíčky, kabel k internetu, všechna hesla, zašla jsem si pro studijní průkaz.

Jak probíhala komunikace mezi studenty?
Komunikace probíhala všelijak. Od studentů, kteří mluvili anglicky zcela plynně, jako například norští a němečtí studenti, špatně si nevedla ani česká část Erasmu, jste se občas dostali ke studentům, kteří se naučili anglicky pouze větu "Omlouvám se, že tak špatně rozumím." A to ještě špatně. Při norském způsobu výuky, který často spočívá v týmové spolupráci studentů, bylo místy mávání rukama, nohama a malování obrázků vyčerpávající.

Komentáře

Hlavní zprávy

Braník ve víru změn. Nový biotop hlídá tučňáčí rodinka. Z ohořelé ostudy bude park

vydáno 23. dubna 2024  5:30

Kouř na obloze a zvuk sirén. V Braníku v poslední době evergeen. Opuštěný areál bývalých stavebnin hoří několikrát do roka. Objekt na začátku Vrbovy ulice...  celý článek

U sebe doma vyrobím, na chalupě si pak posvítím? Jenže je to trochu jinak

vydáno 22. dubna 2024  18:30

České obecné fotovoltaické prostředí srší optimismem, ale současně v něm vládne mezi lidmi hodně legend. Jednou z nich je třeba možnost sdílení energie...  celý článek

Závodili na Letné pštrosi? O Praze se lze stále dozvídat něco nového, říká spisovatelka

vydáno 22. dubna 2024  12:19

Nové putování Prahou. Právě vychází druhé pokračování Pražských okének – průvodce netradičními místy a událostmi Prahy od spisovatelky Stanislavy...  celý článek

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek