metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 4 °C

Pátek, 19. ledna 2018. Svátek má Doubravka.
Artenara – malé město v horách
Větší foto
Artenara – malé město v horách | foto: Profimedia.czProfimedia.cz

Na Gran Canarii je co objevovat

28. srpna 2017  5:58 Iva Peláková
Zapomeňte na přeplněné pláže a užijte si Gran Canarii jinak.

Kanárské ostrovy nemají mezi českými turisty příliš dobrou pověst. Říká se, že na nich není co vidět, snad jen přeplněné pláže, studené moře a bary. Jenže také platí, jaké si to uděláš, takové to máš.Na ostrově Gran Canaria se ve skutečnosti můžete vydat za krásnou přírodou, do malebných městeček, a když vystrčíte paty z turistických center, ochutnáte i výborné místní pochutiny.

Gran Canaria je jedním z Kanárských ostrovů, přezdívá se mu ostrov jara. Počasí se tam totiž v podstatě nemění, celý rok si můžete užívat příjemné teplo. Dokonce máte možnost si vybrat, jestli vás láká chladnější sever, kde bývá trochu oblačno a někdy tam dokonce zaprší, nebo jestli dáte přednost teplejšímu slunečnému jihu.

Ostrov se občas zahalí do oparu, a ačkoliv místní předpověď počasí tento stav nazývá „jasno“, nebe i moře najednou zešednou a celkově je horší viditelnost. Teplota však ani pak neklesá a sluníčko opaluje stále stejně.

Jednou z nejhezčích a nejnavštěvovanějších pláží je Playa del Inglés u turistického městečka Maspalomas. Pokud zůstanete ihned u majáku, který tvoří dominantu města, budete se mačkat s hordami dalších turistů. Stačí ale popojít o kus dál, ztratit se mezi písečnými dunami, které z pláže dělají takovou malou poušť, a můžete se opalovat téměř sami.

Některé pláže na ostrově vypadají na první pohled špinavě, ale tento dojem zapříčinil jen sopečný černý písek. Naopak slavná, rádoby karibská pláž Amadores s bílým pískem je možná z dálky pěkná, ale když přijdete blíž, čeká vás jen milion návštěvníků a velmi špinavá voda.

Pokud vás lákají hory, určitě se vydejte do středu ostrova. Řidiči si užijí malé serpentiny, jež se klikatí v tamních kopcích, avšak náladu vám možná trošku zkazí místní autobusy, které v zatáčkách ani nezpomalí a předjedou vás, jako by se nechumelilo.

Jedním z nejoblíbenějších výletů je výšlap ke skále Roque Nublo. Chce to určitě pevnější obuv a dostatek pití, jinak to však není náročná trasa. Délku pochodu si můžete zvolit podle vlastních sil. Nejkratší cesta vám zabere nejvýš dvě hodiny i s pauzami ve stínu, ale klidně si pěší výlet protáhněte na celý den. Na vrcholku vás odmění okouzlující výhled na ostatní hory včetně té nejvyšší, Pico de Las Nieves.

V okolí se vyplatí zajet do menších měst a vesnic, zajímavé je například skalní městečko Artenara. Zajděte po cestě do méně turistické restaurace a vychutnejte si místní speciality. Klasikou je ropa vieja – výborné maso s cizrnou a zeleninou. Typickou přílohou k veškerým pokrmům jsou slané kanárské brambory s omáčkou mojo.

Objevování ostrova zakončete návštěvou Las Palmas, hlavního města, kde to žije. V ulicích občas narazíte na koncerty, na promenádě podél centrální pláže nakoupíte suvenýry.

Na Gran Canarii je rozhodně co objevovat a nebojte, i ta teplota moře je fajn, rozhodně v něm nezmrznete.Komentáře

Hlavní zprávy

Liam Neeson a jeho proměna ve filmu Cizinec ve vlaku

Liam Neeson ve filmu Cizinec ve vlaku
vydáno 19. ledna 2018  15:26

Hrál v mnoha filmových trhácích, za roli Oskara Schindlera ve snímku Schindlerův seznam z roku 1993 byl Liam Neeson nominován na Oscara. S rodákem ze...  celý článek

Sloupek Petra Justa: Vládnutí v demisi

Petr Just, politolog, Metropolitní univerzita Praha
vydáno 19. ledna 2018  13:13

Ústava rozdíl mezi vládami v demisi, či ve standardním režimu nedělá.  celý článek

Automatické semafory řídí dopravu v Praze již 88 let

První moderní semafor v Praze byl na Václavském náměstí.
vydáno 19. ledna 2018  11:58

První automatická světelná signalizace stála uprostřed Václavského náměstí.  celý článek

Tramvaje nepojedou na Malostranské náměstí

Malostranské náměstí
vydáno 19. ledna 2018  9:59

Měsíční výluku v Praze 1 způsobí oprava trati.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám