metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 11 °C

Pondělí, 12. listopadu 2018. Svátek má Benedikt.
metro - Praha
Větší foto
metro - Praha | foto: Jan Zvolánek, iDNES.cz

„Na názvy stanic nám nesahejte!“

15. října 2018  15:25 Filip Jaroševský Metro.cz
Jen máloco dokáže vyvolat v Praze takovou vlnu nevole, jako jsou výrazné změny v MHD. To potvrzují události posledních dní, kdy pražští radní vzali na vědomí dopravní koncepci, podle které by se v budoucnu mohly přejmenovat některé stanice metra. Například Muzeum by se mohlo v budoucnu jmenovat Národní muzeum. Místo na Českomoravské by se pak vystupovalo ve stanici Aréna Libeň.

Ačkoliv jde jen o jeden z mnoha nápadů, který nemá zatím blízko ani ke schválení či dokonce k realizaci, na sociálních sítích se rozjelo názorové peklo.

Nepomohla ani následná snaha zástupců Pražské integrované dopravy (PID), kteří se lidem snažili zjednodušující výklad médií popsat jako „novinářskou zkratku“ či „dezinformaci“. „Nejde o dezinformaci, ale produkt vaší práce. Ale chápu, tramvaje už jste kompletně přečíslovali, trasy změnili, tak co dál. Přejmenujeme stanice metra. Nějakou práci musíte vykazovat, ale dlouhodobě dělat z lidí blbce se vám nemusí vyplatit,“ píše na facebooku Ondřej Matěj Hrubeš.

PID se v komentářích zaklíná tím, že jde v dokumentu především o otevření diskuze na toto téma. „A proč teda do dokumentu s konkrétními návrhy opatření cpete jakési náměty na zahájení diskuse? Máte, co jste chtěli - diskusi,“ reaguje další diskutující Alois Sečkár. „Novináři z toho vypíchli přesně to, co měli. V té zprávě jinak není nic objevného, o tramvajových tratích se mluví (ano, jen mluví) dlouhá léta,“ napsal pro změnu Michal Janko.

Našli se i tací, kteří by přejmenování některých stanic uvítali. Další si pak z nápadu dělají spíš legraci. Uživatel Michael Weinlich například žertem kritizuje zmatečnost, jakou by mohlo způsobit přejmenování Pražského povstání na Náměstí Hrdinů. „Náměstí Hrdinů, hrdinů práce nebo lidu? Hrdinů válek nebo revolucí? Či skrytá reklama Marvelu? Pražské povstání je jasné,“ míní.

V diskuzi na facebooku PID reagoval i spolek Veleslavín-Vokovice k životu. Ten kritizuje nové názvy stanic metra. „Každá stanice by měla být pojmenovaná dle katastrálního území, v němž stojí. Nedocházelo by k absurdním situacím, kdy se musela přejmenovat zastávka Bořislavka na Na Pískách , aby se stanice metra pojmenovala Bořislavka, ačkoli na Bořislavce nestojí. Měla se jmenovat Vokovická, stejně jako Nádraží Veleslavín Veleslavínská,“ uvádí spolek.

Zda k přejmenování stanic v blízké době skutečně dojde, je podle odborníků velmi nepravděpodobné. Náměstek ředitele Ropidu Martin Šubrt v rozhovoru pro deník Metro prohlásil, že pokud k přejmenování dojde, bude to až po dokončení trasy metra D. Jinak by se podle něj nevyplatilo měnit cedule. 

Přejmenování stanic metra

  • Dokument nebyl schválen, rada ho vzala pouze na vědomí a uložila jej projednat a předložit ke schválení až nové radě.  
  • Hlavní téma je koncepce vedení linek v kontextu s plánovanými stavbami a očekávanou poptávkou cestujících.
  • Dokument říká, že jde o citlivé téma určené pouze k diskusi. Je spíše  nepravděpodobné, že k němu dojde. „Rozhodně nepočítáme s tím, že by se ujaly všechny návrhy. V médiích zazněly asi ty nejkontroverznější, v dokumentu je ale i řada rozumných návrhů, například: Krausova > Sídliště Letňany (konečná zastávka), Pavlíkova > Libuš (příprava na novou stanici metra) či Vysočanská > Nádraží Vysočany,“ říká mluvčí Ropidu Filip Drápal.

Komentáře

Hlavní zprávy

Výpověď jsme dosud nedostali, říká principál Branického divadla

Václav Čížkovský
vydáno 12. listopadu 2018  12:57

Hádky, nejasnosti a exkrementy ve foyer. Osud stoletého Branického divadla je nejasný.  celý článek

Zahubí nás růst platů? Experti se v odhadu liší

Ilustrační snímek
vydáno 12. listopadu 2018  10:39

Ani po třiceti letech kapitalismu jsme západní úrovně platů nedosáhli.  celý článek

Movember drží i tramvaje a autobusy

Knír můžete vidět i na lince autobusu 150.
vydáno 12. listopadu 2018  8:20

Polepením masek svých dopravních prostředků šíří podnik v Praze osvětu o zdraví mužů.  celý článek

Komerční sdělení

Jak pro vás nakupujeme elektřinu a plyn

Jak pro vás nakupujeme elektřinu a plyn
vydáno 12. listopadu 2018  7:00

Zvenku to vypadá úplně jednoduše. Na burze nakoupíme potřebné množství elektřiny a plynu a to pak prodáme zákazníkům. Realita je však mnohem složitější....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám