metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 17 °C

Sobota, 22. září 2018. Svátek má Darina.
Lunety v Národním divadle
Lunety v Národním divadle

Národní divadlo restauruje díky finančnímu daru Alšovy lunety

4. ledna 2013  14:21 ČTK
V historické budově Národního divadla byla zahájena první etapa restaurování lunet z cyklu Má vlast, jehož autorem je Mikoláš Aleš. Náročné a nezbytné opravy součásti českého kulturního dědictví svým darem finančně zaštítila mecenáška a podnikatelka Dadja Altenburgová Kohlová.

"Stav lunet je kritický, stejně tak, jako byl před několika lety stav Hynaisovy opony. Začínáme restaurovat, protože škody by mohly dílo nenávratně ohrozit," komentovala záchranu mecenáška. Průzkum lunet v hlavním foyeru Národního divadla byl zahájen v roce 2007 s cílem vyhodnotit jejich skutečný stav a určit rozsah prací potřebných k jejich zakonzervování a obnovení. Přípravné práce i následné restaurování vede akademický malíř Tomáš Záhoř.Provoz divadla opravy nenaruší

"Restaurátoři zahájili první etapu prací opravami lunet Táborsko, Otava, Žalov, Stráž na pomezí, Vypravování a část nástropního obrazu triptychu Umění od Františka Ženíška - Úpadek umění. Malby byly poškozeny už záhy po svém zhotovení během požáru divadla," uvedl mluvčí české první scény Ondřej Palouš. Opadávání malby je podle něj také důsledkem dalších oprav, při nichž se v minulosti uvolnila a ztratila část podkladu, a tím i barevné vrstvy.

Samotné restaurování sestává z fixování, tamponování a záchrany originálních šupinek malby, odstranění povrchových nečistot a části původních retuší, tmelení a nového důkladného retušování. První etapa prací potrvá podle Palouše do konce letošního května. Provoz divadla opravy nenaruší, navíc návštěvníci budou mít možnost v rámci prohlídek historické budovy přímo sledovat jejich průběh a seznámit se s použitými postupy a technologiemi.

Štědrá mecenáška

  • Dadja Altenburgová Kohlová věnovala Národnímu divadlu v roce 2010 půl milionu korun, aby podpořila umělecké projekty baletního souboru.
  • Rok předtím financovala opravu Hynaisovy opony s rozpočtem zhruba jednoho milionu korun a v roce 2008 darovala české první scéně vzácné, 100 let staré housle z dílny významného maďarského výrobce hudebních nástrojů Mihályho Reményiho.
  • V předchozích letech podpořila inscenaci Mozartova Dona Giovanniho, představení Dobře placené procházky v režii Miloše Formana a balet Causa Carmen v choreografii Matse Eka.

Komentáře

Hlavní zprávy

Revoluce, pak kocovina

Momentka z inscenace ’68
vydáno 22. září 2018  12:50

Hravou scénickou esej J. A. Pitínského hraje brněnské HaDivadlo.  celý článek

Civilizační nemoci devastují i ledviny

Při selhání ledvin je zapotřebí dialýza nebo transplantace.
vydáno 22. září 2018  8:05

Trpíte-li vysokým krevním tlakem nebo se přejídáte sladkým a trpíte obezitou, pak vám nehrozí jen infarkt či mrtvice, ale i problémy s ledvinami.  celý článek

Sami si můžete zahrát na městské plánovače

Grafické studio Oficina pro výstavu navrhlo animované simulace a herní systém.
vydáno 21. září 2018  15:45

Hrací stoly, táhla a kostičky. Metropoli budoucnosti si mohou Pražané postavit na interaktivní výstavě.  celý článek

Senioři mohou na masáže i tai-či

Wellness centrum pro seniory
vydáno 21. září 2018  13:13

Praha je plná sportovních aktivit, které jsou pro starší obyvatele zdarma nebo se slevou.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám