metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 8 °C

Pátek 19. dubna 2024. Svátek má Rostislav

Naše analýzy pomáhají měnit Prahu k lepšímu, říká šéf pražských „datařů“ Kotmel

  16:18
Je robustní, veliká a spolehlivá. Tak hovořili její tvůrci o nové datové platformě Golemio, kterou spustil magistrát ve spolupráci s městskou společností – Operátorem ICT v červnu roku 2018. Dosud největší městský datový projekt v Česku se měl tehdy stát srdcem „chytré Prahy“, sbírat veškerá data z městských a dalších firem a nabízet je volně ke zpracování všem Pražanům. Podle šéfa datové platformy Benedikta Kotmela se to povedlo. „Naše platforma je schopna pracovat s libovolným typem dat, jejím přínosem je spolupráce s lidmi, vývojovými skupinami, městskými společnostmi a městskými částmi. Obratem jsme svého času zareagovali i na covid či příchod uprchlíků,“ říká pro deník Metro Kotmel.
Vedoucí datové platformy Golemio Benedikt Kotmel | foto: ARCHIV B.K.

Golemio funguje už pátým rokem. Co přesně je nyní úkolem platformy?
To se vyvíjelo v čase. Ze začátku jsme řešili hodně to, abychom měli co nejvíc dat pohromadě, na jednom místě. Časem nám došlo, že spíše než objem dat je pro nás důležitější, jaký má dopad jejich zpracování. Úkolem je tedy pomáhat řídit město těm, kteří ho skutečně řídí, tedy zejména magistrát, politici, městské dopravní společnosti, městské části.

Co vaše práce znamená pro běžného obyvatele nebo návštěvníka metropole? Kde ji mohou v Praze vidět?
Určitě někdy můžete přímo vidět data, která zpracováváme, například zpoždění MHD, ať už v aplikaci PID Lítačka, nebo na zastávkách, které

Benedikt Kotmel

  • Benedikt Kotmel je vedoucím oddělení datové platformy. Zajímá ho vytváření komunity kolem otevřených dat a propojování uživatelů a vlastníků veřejných dat.
  • Před nástupem do Operátora ICT řídil projekt otevřených dat ministerstva financí, který získal řadu ocenění za přínos v oblasti otevřených dat a transparentnosti.
  • Kotmel pak obdržel cenu Křišťálová lupa za propagaci otevřených dat. V minulosti působil také jako poradce v oblasti IT & management consultingu a průzkumu trhu.
  • Vystudoval teoretickou ekonomii se zaměřením na matematiku, statistiku a ekonometrii na Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy v Praze.
  • V Golemiu má Kotmel na starosti vedení a rozvoj týmů, prezentaci projektu veřejnosti a komunikaci s partnery projektu a magistrátem.

cestující informují v reálném čase o příjezdu spoje. Nejnovějším naším úspěchem je, že data o pražské MHD přebírá i Google. Dále jsme v době covidových opatření udělali a spustili pro Prahu portály covid.praha.eu a ockovani.praha.eu. Ve velmi krátkém čase jsme využili naše data a know-how pro systém, který sloužil ku prospěchu všem Pražanům a pomohl zpřehlednit chaotickou situaci.

Obdobně rychle jste zareagovali na příchod ukrajinských uprchlíků, kteří utíkají před válkou.
Ano. Zveřejnili jsme data o jejich počtu, která denně aktualizujeme. Vedení města tím získalo detailní a rychlý přehled o situaci v Praze. Ale my vlastně tolik vidět být nemáme, pomáháme taky těm, co rozhodují dělat správná a rychlá rozhodnutí. Takže se nakonec například optimálně sváží odpad, doprava funguje lépe, uspoří se finance, je možné rozhodnout rychleji, optimalizuje se rozložení očkování, je lepší přehled o šíření covidu a tak bych mohl pokračovat dále.

Čemu dalšímu se datová platforma věnuje?
My poskytujeme městu něco kolem sto dvaceti výstupů v oblasti datové analýzy. Zpracováváme data z oblastí odpadového hospodářství, energetiky, covidu a očkování, ukrajinské krize, městské hromadné dopravy, bydlení, majetku metropole, automobilové dopravy, cyklodopravy a pěší dopravy, sociálních služeb, veřejných zakázek, kultury.

Nabízí se mi otázka, kolik vás je. Kdo jsou lidé, kteří se v Praze starají o data?
My máme interně, v základním týmu, něco kolem dvaceti lidí. Jsou to analytici, vývojáři, konzultanti a produktoví vlastníci. Zpracováváme data z různých senzorů, které jsou nainstalované ve městě, ze zdrojových systémů, které provozují dané organizace, a od soukromých společností. Máme například data z aplikace Waze, data od Seznam.cz nebo od Mastercard či Airbnb.

Řekl byste, že Praha má dost dat a že je efektivně využívá?
Má obrovské množství dat a rozhodně je na čem pracovat. Vždy máte ve své práci priority. Nikdy to nebude tak, že bychom dokázali ten potenciál využít naplno. Takže je rozhodně spousta oblastí, kde to není stoprocentně efektivní, ale myslím, že se posouváme mílovými kroky.

Hrají podle vás data v rozvoji měst dostatečně velkou roli?
To bezpochyby ano. Je také důležité, aby o rozvoji města měli možnost diskutovat přímo lidi, kteří v něm žijí. Proto je velká část našich dat i veřejně přístupná. Městská data publikujeme na webech Golemio.cz a Pragozor.cz. Druhý jmenovaný nabízí zajímavé statistiky a informace o Praze ve zjednodušené formě a v souvislostech. Každý má možnost podívat se na město skrze data a udělat si objektivní názor na to, v jaké oblasti se mu daří dobře, nebo naopak, jakým směrem se může město rozvíjet.

Stojíte za tím, že se do Prahy minulý víkend v rámci akce Prague City Data Congress sjely světové špičky na městská data, aby zde představily své projekty. Z jaké metropole by si Praha měla vzít inspiraci?
Jde o jednotlivé oblasti, v některých je nám inspirací například Londýn, Barcelona, Helsinky a další, ale věřím, že i my jsme velkou inspirací pro ostatní města, a proto jsme taky kongres pořádali. Chtěli jsme tím podpořit dialog a výměnu zkušeností.

Který z projektů vás zde nejvíce oslovil?
Určitě přednášky od kolegů z MIT, kteří hovořili o tom, jak interaguje městská mobilita s veřejným prostorem při využívání dat a digitálních technologií z pohledu toho, co způsobuje, že některé ulice ve městě jsou oblíbenější než jiné. Nebo například kolegové z Německa nám povídali něco o jejich datových kompetenčních centrech a proč je města vlastně zřizují, v čem pomáhají.

Máte recept na to, jak přesvědčit města či úředníky, aby data skutečně používali pro řešení konkrétních problémů a ve prospěch města?
To si nemyslím, že je nějak extra potřeba, ani se o to tolik nesnažíme. Data se používají a je jich spousta. Ale jde o to, dělat to lépe, rychleji, efektivněji a data propojovat. I proto jsou vybraná data k dispozici ve formě otevřených dat nebo API všem potenciálním uživatelům přes webovou stránku golemio.cz.

Datová platforma hlavního města Prahy Golemio

  • Golemio bylo veřejně spuštěno v červnu 2018. Po roce pilotního provozu se magistrát rozhodl, že bude raději vyvíjet vlastními silami a budovat tak vlastní digitální kapacitu.
  • Open source má umožnit jeho rozšíření do dalších měst v republice i v zahraničí a zapojení komunity do rozvoje produktu.
  • Golemio je volně přístupný portál, kde jsou data prezentovaná ve vizualizacích. Najdete tam grafy a tabulky, ale dostanete se na něm i k samostatným datům, která jsou veřejně k dispozici k různému využití.
  • K tomu je dostupná metodika na to, jak pracovat především se „smyslovými“ smart city daty.
  • V datové platformě v současnosti naleznete například časy a zpoždění autobusů. Ty vidí i aplikace PID Lítačka. Apka je propojená i s informačními tabulemi na chytrých zastávkách.
  • Na portálu lze nalézt takové projekty jako navigaci na odběrová místa covidu-19, analýzu dojezdových dob pro Letiště Praha, přehled veřejných zakázek Magistrátu hlavního města Prahy nebo spotřebu energií městských budov.
  • Svůj městský datový portál má i Brno. Druhé největší tuzemské město jej spustilo v březnu roku 2018. Na data.brno.cz lze dohledat polohy vozidel MHD v rámci Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje, dopravní události a plynulost dopravy na cestách od WAZE, aktuální údaje o ovzduší od hydrometeorologického ústavu. Na portálu je také možné najít data o obsazenosti parkovacích domů či o průchodu pěších na hlavní brněnské třídě – Masarykově ulici.
  • Data dává svým obyvatelům k dispozici i Ostrava, a to hned na dvou webech: opendata.ostrava.cz a mapy.ostrava.cz. Takto získané údaje mohou podle zástupců metropole posloužit pro odborné analýzy, tvorbu aplikací či studentské práce.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Postele XXL čekají v nemocnici na pacienty, kteří mohou vážit až 500 kilo

vydáno 18. dubna 2024  5:00

Skupina sestřiček na jednotce intenzivní metabolické péče (JIMP) na III. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze na Karlově náměstí si...  celý článek