metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 13 °C

Neděle, 23. září 2018. Svátek má Berta.
Pokud policistům fotograf nebrání při výkonu služby, měli by fotografování...
Další 1 fotografie v galerii
Pokud policistům fotograf nebrání při výkonu služby, měli by fotografování strpět. | foto: Metro.cz

Nefoťte! Za snímek vás vyvedou i z obchodního centra

24. dubna 2018  9:49 Filip Jaroševský Metro.cz
Pořizování fotek se nelíbí některým policistům. Za natáčení v metru musíte zaplatit.

S rozvojem techniky a mobilních telefonů přibývá v metropoli symbolů s přeškrtnutým fotoaparátem. Zatímco někteří obchodníci na zákaz pořizování snímků při jeho porušení v jejich provozovně zákazníky jen upozorňují či pravidlo nevymáhají vůbec, v nákupním centru Quadrio na Národní třídě s vámi i kvůli jednomu snímku klidně vyrazí dveře.„Musím vás požádat, abyste fotografie smazal a opustil budovu. Kdybyste nebyl z médií, vyvedeme vás,“ ohradil se proti jednomu z redaktorů deníku Metro velitel místní ostrahy. Tomu vadilo, že zde novinář pořizuje fotografie turniketu u místních záchodků. O zákazu se podle ostrahy může dozvědět každý, a to z malé tabule popsané drobným písmem, která visí u vchodu.

„Postup ostrahy byl správně. Situaci prověříme. Je to standardem ve většině obchodních centrech,“ dodává mluvčí centra Jan Husták. Ačkoliv je incident, který se odehrál v obchodním domě, dle vedení centra běžnou záležitostí, podle zjištění deníku Metro k podobnému vymáhání zákazu focení v pražském nákupních domech prakticky nedochází.

Podobná situace by se mohla pravděpodobněji odehrát v městské hromadné dopravě, kde je naprostý zákaz pořizování videí. „Veškeré focení a natáčení v prostorech či prostředcích dopravního podniku je pouze na povolení a je za poplatek. Netýká se to pouze turistického focení,“ vysvětluje mluvčí dopravce Řehková.

S nepříjemnými fotografy mají své zkušenosti v hotelu Mandarin Oriental v Praze 1, který proslul jako místo, kde se často ubytovávají zahraniční celebrity. Podle její mluvčí Lenky Rogerové však ani zde obecný zákaz není potřeba.

Za stisknutí spoušti fotoaparátu či tlačítka mobilního telefonu se můžete dostat do křížku i s policisty. Jak se deník Metro přesvědčil minulý týden na Smíchově, někteří strážci zákona si stále myslí, že na pořízení snímku jejich osoby musí mít dotyčný fotograf jejich svolení.

„Pokud kolegům fotograf nebrání při výkonu služby, měli by to strpět,“ doplňuje mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan s tím, že se dotyčným dostane řádného poučení.

Kde nefotit? Deník Metro oslovil jednotlivé radnice

  • Standardem je zaplatit městským částem poplatek, pokud na jejich území chcete točit například reklamu. Výjimkou je pořizování reportážních fotografií či videí.
  • V Praze 5 si podle jejího mluvčího Jakuba Večerky dejte pozor na fotografování ve Vrchlického ulici, kde sídlí kontrarozvědka. Podle mluvčího Prahy 10 Víta Nováka se pak v desáté městské části nesmí fotit v prostorách radnice.
  • Podle mluvčí Prahy 3 Michaely Luňáčkové platí zákaz fotografování například v bankovních pobočkách a tam, kde mají přepážky. Lze si však vyjednat výjimku.
  • Zákaz focení Pražany nepřekvapí ve výstavních síních, kde pořadatelé chrání autorská práva vystavovaných.Komentáře

Hlavní zprávy

Děti z děcáku mají šanci na normální život

Gabriela Křivánková
vydáno 23. září 2018  14:34

Většinu svého profesního života se Gabriela Křivánková pohybovala na manažerských pozicích, takzvaně optimalizovala firemní procesy. Jednoho dne udělala...  celý článek

Poklekneme před roboty

Robotizace prostupuje do našich životů.
vydáno 23. září 2018  11:40

Umělá inteligence nahradí každého druhého člověka.  celý článek

Za módu nikoho nekritizuji, ale některé věci mi vadí

Barbara Nesvadbová
vydáno 23. září 2018  7:28

Barbara Nesvadbová se narodila v rodině dvou lékařů, její otec Josef se ale věnoval také literární tvorbě a byl úspěšným autorem sci-fi. Barbara...  celý článek

Milují nás vnučky našich fanynek, říká Karel Holas z Čechomoru

Čechomor v sestavě roku 2018. Karel Holas je druhý zleva.
vydáno 22. září 2018  15:55

Karel Holas je, vedle Františka Černého, výraznou individualitou skupiny Čechomor, která letos slaví kulaté narozeniny. Na podzim vyrážejí na narozeninové...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám