metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 11 °C

Čtvrtek, 23. listopadu 2017. Svátek má Klement.
Krásné nehty (ilustrační foto)
Ilustrační foto | foto: MF DNES

Nehty umí prozradit mnohem víc, než si sami myslíme

1. května 2017  9:39 Kamila Hudečková

Záděry, roztřepené konečky nehtů či zarostlé nehty u palců na noze bývají nejčastější potíže. Nehet ale může naznačit i horší věci.Běžným potížím s nehty můžete zabránit správnou péčí, kterou buď zvládnete sami, nebo se svěříte do rukou manikérky či pedikérky. Mezi základní pravidla patří zastřihávat nehty na nohách rovně, na rukou do mírného obloučku, aby nedocházelo k zarůstání.

Pokud se nehty třepí, doporučuje lékařka Tamara Skalová z kožní ambulance Polikliniky Agel Plzeň používat regenerační krémy dostupné v lékárně. Dále je potřeba chránit ruce při práci rukavicemi a omezit kontakt s chemikáliemi. „Lámavost může být také důsledek nemoci, nedostatku vitaminů, minerálů nebo stopových prvků. Vnitřně lze užívat vitamin H, zinek, křemík, vápník a hořčík. Vhodná je i kyselina pantotenová nebo regenerační laky na nehty,“ radí Tamara Skalová.

O nehtech

  • Rychlost růstu nehtů u lidí je průměrně tři milimetry za měsíc.
  • Rychlost růstu na rukou se pohybuje mezi 2 až 4,8 milimetru za měsíc, rychlost růstu na nohou je často až čtyřikrát pomalejší.
  • Trvá tři až šest měsíců, než nehty na rukou dorostou zcela a dvanáct až osmnáct měsíců v případě nehtů na nohou.
  • Růst nehtů je u každého člověka individuální. Závisí na věku, pohlaví, ročním období, stravě i dědičných faktorech.

Zdravé nehty jsou hladké, bez rýh a vyvýšenin. Mají lehce růžové lůžko a jemně se lesknou. U kořene nehtu je znatelný nehtový měsíček. Pokud se vám během posledních týdnů zhoršila kvalita nehtů, pokuste se zjistit, zda vašemu tělu něco nechybí. Existuje řada faktorů, které mají na jejich kvalitu vliv – těhotenství, počasí, stres či nemoc. Například zápal plic se může projevit také zastavením růstu nehtů a ovlivnit jejich povrch.

Pokud nehet změní barvu, může to také ukazovat na vícero původců – namodralé ukazují na nedostatek kyslíku v organismu. Dermatologové mají zkušenost se žlutavými nebo nahnědlými nehty, což může souviset s kouřením. Žlutá barva ale často ukazuje na plíseň.

„Postižený nehet je většinou žlutě zbarvený, drobivý, později deformovaný, v okraji a později v celém rozsahu nehtové ploténky se objevuje podnehtová hyperkeratóza (nadměrné rohovatění kůže),“ říká lékařka Ivana Kuklová z Dermatovenerologické kliniky VFN v Praze.

Častěji se objevuje na nehtech u nohou a postihuje až 10 procent populace. Pokud je postižení malé, tedy do 25 procent, stačí lokální léčba. Při rozsáhlejším postižení je nutno použít léčbu celkovou ve formě tablet, které se podávají po dobu tří měsíců. Infekci můžete chytit, procházíte-li se bosí po vlhkých podlahách veřejných hygienických zařízení, společných umývárnách, v okolí bazénů nebo v šatnách fitness-center, studentských kolejích a na hotelových kobercích.

Pokud se objeví na nehtech hnědé až černé skvrny, které nejsou způsobeny úrazem, vyhledejte lékaře. Může to být projev melanomu, nebezpečného typu rakoviny kůže.

Drážky či rýhy bývají znakem poškození zárodečné nehtové vrstvy. Pokud byla dlouhodobě poškozena, objevuje se na nehtech drážka podélná. Příčná hovoří spíše o krátkodobém narušení. Takzvané podélné drážky na několika nehtech lze hodnotit jako známku špatné činnosti zažívacího systému, bývají ale i důsledkem horečnatého onemocnění, úrazu nebo otravy.

Objevují-li se vám na nehtech drobné tečkovité dírky, jde možná o lupénku. Ta napadá hlavně část hlavy s vlasy, lokty, kolena, bedra a hýždě, ale může se projevit i na nehtech.Komentáře

Hlavní zprávy

Pachatelé znásilnění své oběti dobře znají

(Ilustrační snímek)
vydáno 23. listopadu 2017  8:38

Polovina pachatelů sexuálního násilí odchází od soudů s podmínkou nebo zcela bez trestu.  celý článek

Architekt Petr Kučera: Škoda, že nevznikl letenský průkop

Průkop Letnou
vydáno 23. listopadu 2017  5:55

Výstava Praha nerealizovaná se koná do 11. prosince ve střední části Václavského náměstí a nabízí na velkoformátových panelech řadu projektů, které...  celý článek

Před deseti lety nastavil trvalý příkaz, dnes má 435 tisíc korun

Před deseti lety nastavil trvalý příkaz, dnes má 435 tisíc korun.
Komerční sdělení vydáno 23. listopadu 2017  0:01

Nejenom rodiče, ale i finanční poradci doporučují mladým lidem, kteří již pracují, aby si část vydělaných peněz, pokud to jde, odkládali takzvaně...  celý článek

Dvůr v Michli ožije v sobotu vánočním jarmarkem

Domov pro seniory Sue Ryder v Michli.
vydáno 22. listopadu 2017  15:55

Přijďte se vánočně naladit na tradiční jarmark, který pořádá v sobotu nezisková organizace Sue Ryder v Michelském dvoře.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám