metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / -2 °C

Pondělí, 19. března 2018. Svátek má Josef.
Nezbytnou součástí frgálů je i posypka.
Nezbytnou součástí frgálů je i posypka. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Frgály jako poklad Valašska. Nejen cukr a rum, ale dobrota je tu

5. srpna 2017  7:12 Metro.cz
Frgál patří se slivovicí či polévkou kyselicí k nejtypičtějším krajovým specialitám na Valašsku.

Tento unikání pekařský výrobek nemá v okolních zemích obdoby, zato má mnoho podob. Co byste řekli na frgál s hruškami, tvarohem, mákem, povidly, nebo dokonce se zelím? Jak ho upéct, radí profesionální pekařka frgálů Pavla Stoklasová z Resortu Valachy Velké Karlovice.Zajímavosti

Na Valašsku se připravují zřejmě už několik století. První písemné zmínky o nich pocházejí z roku 1826.

Původně se tak označoval „nepodarek“ – nepovedený koláč. Později se toto již tradiční pečivo peklo na velké svátky (Vánoce, Velikonoce), ke křtinám či svatbám, v bohatých chalupách i v neděli.

Od roku 2013 je „valašský frgál“ produktem s chráněným zeměpisným označením EU a jedná se o koláče vyrobené na Valašsku, které mají v průměru asi 30 cm, váží 600 gramů a mají jednodruhovou náplň.

Pokud máte čas a chuť, vydejte se na Valašsko – naučí vás je péct taky. „U nás doma se peklo odjakživa, dokonce dědeček se tomuto řemeslu věnoval profesionálně, byl cukrář. Frgály jsem se naučila od mojí babičky a pravidelně péct jsem je začala v patnácti letech, když jsem nastoupila na brigádu do místního pekařství,“ vypráví Pavla Stoklasová. Nejčastěji peče čtyři nejoblíbenější náplně: kromě hruškové a tvarohové ještě makovou a povidlovou.

Náplní pro frgály je ale opravdu hodně. Dá se do nich využít téměř každé ovoce ze zahrady či ze sadu, ale dělávaly se, a dodnes se ještě někde dělají, třeba i z borůvek, ořechů, mrkve nebo zelí. Dokonce se v minulosti dělával i frgál bramborový.

„Důležité je nechat suroviny před pečením zahřát na pokojovou teplotu, aby se s nimi dobře pracovalo, lépe se pak pojí,“ zmiňuje svůj tip.

Chuť frgálu podle ní krásně podpoří závěrečné polití směsí másla s cukrem, vanilkovým cukrem a rumem. Ale pozor, polévejte až poté, co frgál zcela vychladne, jinak směs nevytvoří požadovaný povlak na povrchu, ale vpije se do náplně. Kurzy pečení frgálů se konají každé úterý a sobotu od 10 do 13 hodin po dobu letních prázdnin v Gril srubu Razula.

Jak chutná frgál

A co je tajemstvím úspěchu? Především kvalitní suroviny. Naše prababičky do těsta rády používaly kachní sádlo.

To asi neseženete, ale kvalitně ho nahradí Hera nebo klasické máslo. Ideální jsou domácí vajíčka a domácí mléko.Komentáře

Hlavní zprávy

Český Krumlov zdraží, ale přesto bude letošním tahákem

Křivolaké uličky nad Vltavou milují cizinci i Češi.
vydáno 19. března 2018  14:45

Už poslední březnový den začíná v perle jižních Čech sezona.  celý článek

Sloupek Ivy Málkové: První jarní den

Iva Málková
vydáno 19. března 2018  13:13

Jarní únavu nedělá jen nevhodné jídlo, ale také rozhozená psychika.  celý článek

Digi umění v CAMPu

Myriam Bleau
vydáno 19. března 2018  11:59

Festival hudby, světla a performancí Spectaculare pokračuje dalšími vystoupeními.  celý článek

Zastávka přinese pivo zdarma

Smíchovský pivovar
vydáno 19. března 2018  9:59

Smíchovský pivovar stojí v Praze 5 už 150 let, tak proč po něm nepojmenovat místo, kde skoro každou minutu zastavuje tramvaj?  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám