metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 22 °C

Úterý, 22. srpna 2017. Svátek má Bohuslav.
Nezbytnou součástí frgálů je i posypka.
Nezbytnou součástí frgálů je i posypka. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Frgály jako poklad Valašska. Nejen cukr a rum, ale dobrota je tu

5. srpna 2017  7:12 Metro.cz
Frgál patří se slivovicí či polévkou kyselicí k nejtypičtějším krajovým specialitám na Valašsku.

Tento unikání pekařský výrobek nemá v okolních zemích obdoby, zato má mnoho podob. Co byste řekli na frgál s hruškami, tvarohem, mákem, povidly, nebo dokonce se zelím? Jak ho upéct, radí profesionální pekařka frgálů Pavla Stoklasová z Resortu Valachy Velké Karlovice.Zajímavosti

Na Valašsku se připravují zřejmě už několik století. První písemné zmínky o nich pocházejí z roku 1826.

Původně se tak označoval „nepodarek“ – nepovedený koláč. Později se toto již tradiční pečivo peklo na velké svátky (Vánoce, Velikonoce), ke křtinám či svatbám, v bohatých chalupách i v neděli.

Od roku 2013 je „valašský frgál“ produktem s chráněným zeměpisným označením EU a jedná se o koláče vyrobené na Valašsku, které mají v průměru asi 30 cm, váží 600 gramů a mají jednodruhovou náplň.

Pokud máte čas a chuť, vydejte se na Valašsko – naučí vás je péct taky. „U nás doma se peklo odjakživa, dokonce dědeček se tomuto řemeslu věnoval profesionálně, byl cukrář. Frgály jsem se naučila od mojí babičky a pravidelně péct jsem je začala v patnácti letech, když jsem nastoupila na brigádu do místního pekařství,“ vypráví Pavla Stoklasová. Nejčastěji peče čtyři nejoblíbenější náplně: kromě hruškové a tvarohové ještě makovou a povidlovou.

Náplní pro frgály je ale opravdu hodně. Dá se do nich využít téměř každé ovoce ze zahrady či ze sadu, ale dělávaly se, a dodnes se ještě někde dělají, třeba i z borůvek, ořechů, mrkve nebo zelí. Dokonce se v minulosti dělával i frgál bramborový.

„Důležité je nechat suroviny před pečením zahřát na pokojovou teplotu, aby se s nimi dobře pracovalo, lépe se pak pojí,“ zmiňuje svůj tip.

Chuť frgálu podle ní krásně podpoří závěrečné polití směsí másla s cukrem, vanilkovým cukrem a rumem. Ale pozor, polévejte až poté, co frgál zcela vychladne, jinak směs nevytvoří požadovaný povlak na povrchu, ale vpije se do náplně. Kurzy pečení frgálů se konají každé úterý a sobotu od 10 do 13 hodin po dobu letních prázdnin v Gril srubu Razula.

Jak chutná frgál

A co je tajemstvím úspěchu? Především kvalitní suroviny. Naše prababičky do těsta rády používaly kachní sádlo.

To asi neseženete, ale kvalitně ho nahradí Hera nebo klasické máslo. Ideální jsou domácí vajíčka a domácí mléko.Komentáře

Hlavní zprávy

Dálnice za Hradcem Králové zase skončí v polích

Nový úsek dálnice D11 u Hradce Králové (18.8.2017).
vydáno 22. srpna 2017  14:48

Z Prahy dojedou nově motoristé po dálnici D11 až do Hradce Králové. Dosud musely automobily sjíždět z dálnice přes křižovatku u Opatovic nebo použít...  celý článek

Podpora rodin se znovu odkládá

Stroj umístěný v obchodním centru Forum vypadá jako běžný bankomat. Uživatel...
vydáno 22. srpna 2017  11:37

Koncepce rodinné politiky vládu štěpí. Například novomanželské půjčky se líbí i veřejnosti.  celý článek

Jinonice budou v novém už zítra. Brzy ale zavřou Náměstí Republiky

Jinonice se po sedmi měsících otevírají.
vydáno 22. srpna 2017  9:31

Stamilionová oprava pražské stanice metra B končí.  celý článek

Akvapark Lužánky má plán. Brno teď hledá firmu, která dá peníze

Nový bazén bude ve tvaru vlny.
vydáno 22. srpna 2017  7:23

Brněnští radní vybrali venkovní podobu plánovaného akvaparku v Lužánkách. Zaujme především prosklenou střechou ve tvaru vlny. Nový akvapark by měl vyrůst...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám