metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 10 °C

Čtvrtek, 15. listopadu 2018. Svátek má Leopold.
Páření motýlů Attacus atlas v trojské botanické zahradě.
Větší foto
Páření motýlů Attacus atlas v trojské botanické zahradě. | foto: Botanická zahrada PrahaMetro.cz

Největší motýly na světě mají v trojské botanické zahradě

18. července 2015  10:27 Metro.cz
Přestože je chov motýla Attacus atlas časově velmi náročný, pět prvních samečků a jedna samička jsou k vidění v tropickém skleníku Fata Morgana v trojské botanické zahradě. Jelikož se jedná o motýla s největší plochou křídel na světě, mají samečci rozpětí křídel 22 – 23 centimetrů. V těchto dnech mohou návštěvníci naposledy vidět housenky, kukly i motýly najednou.

„První problém v chovu tohoto motýla se odvíjí od faktu, že dospělí jedinci tohoto druhu žijí jen velmi krátce. A proto lze mluvit o štěstí, když se vylíhne samec a samice ve stejnou dobu, neboť se páří okamžitě po ztuhnutí křídel. Čerstvě vylíhnutá samička se už páří s jedním ze samečků. Ze 150 housenek, které jsme měli, se již 135 zakuklilo. Některé ještě ne, ale předpokládám, že k tomu dojde v nejbližších dnech. Aktuálně tedy mohou návštěvníci vidět téměř celý vývoj motýla od housenky, kokonu až po samotného jedince. Čtyři samečky a jednu samičku je možné obdivovat ve vitríně, jeden se prohání po skleníku,“ popisuje Eva Smržová, odborná náměstkyně trojské botanické zahrady.

První motýly očekávala botanická zahrada podle odborné literatury až koncem srpna. Attacus atlas si však pospíšil. První samec se z kokonu vylíhl už v noci z 12. na 13. července.

„Celý jejich vývoj byl podle našeho pozorování urychlený. Nejdříve jsme dali vajíčka do plastových krabiček vyložených papírovými utěrkami, které jsme nepatrně vlhčili. Ze začátku jsme housenky krmili listy ptačího zobu. Ty rychle rostly, a proto jsme postupně přešli na krmení listy vrby a šeříku. Překvapilo mě, že housenky téměř neuhynuly a vyvíjely se rychle. První housenka začala spřádat zámotek přímo na skle vitríny. Začala ráno a kokon dokončila asi po osmi hodinách. Mohlo to trvat i déle, ale vlákna byla tak hustá, že nebylo nic vidět,“ říká Smržová. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Cedule matou v metru i na Facebooku Metra

Správně je ukazatel, který je dál od východu z metra. Do Písnice jezdí linka...
vydáno 15. listopadu 2018  12:30

Ukazatele na Chodově víří diskusi cestujících i čtenářů. Jeden je starý.  celý článek

Sloupek Julie Červené: Stromy pro děti

Julie Červená
vydáno 15. listopadu 2018  11:11

Stromy poskytují chládek, stín a celkově příjemnější klima, píše ve svém sloupku Julie Červená.  celý článek

Náplň života našla v parukách

Michaela Losová s parukami
vydáno 15. listopadu 2018  9:55

Setkání s alopecií ženě změnilo život.  celý článek

„Do Prahy se moc rád vracím,“ tvrdí Ennio Morricone

Ennio Morricone
vydáno 15. listopadu 2018  8:32

Legenda filmové hudby Ennio Morricone oslavil v sobotu 10. listopadu devadesáté narozeniny. Ale do důchodu se nechystá. Do Prahy se vrátí už 25. ledna,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám