metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 17 °C

Sobota, 22. září 2018. Svátek má Darina.
Páření motýlů Attacus atlas v trojské botanické zahradě.
Větší foto
Páření motýlů Attacus atlas v trojské botanické zahradě. | foto: Botanická zahrada PrahaMetro.cz

Největší motýly na světě mají v trojské botanické zahradě

18. července 2015  10:27 Metro.cz
Přestože je chov motýla Attacus atlas časově velmi náročný, pět prvních samečků a jedna samička jsou k vidění v tropickém skleníku Fata Morgana v trojské botanické zahradě. Jelikož se jedná o motýla s největší plochou křídel na světě, mají samečci rozpětí křídel 22 – 23 centimetrů. V těchto dnech mohou návštěvníci naposledy vidět housenky, kukly i motýly najednou.

„První problém v chovu tohoto motýla se odvíjí od faktu, že dospělí jedinci tohoto druhu žijí jen velmi krátce. A proto lze mluvit o štěstí, když se vylíhne samec a samice ve stejnou dobu, neboť se páří okamžitě po ztuhnutí křídel. Čerstvě vylíhnutá samička se už páří s jedním ze samečků. Ze 150 housenek, které jsme měli, se již 135 zakuklilo. Některé ještě ne, ale předpokládám, že k tomu dojde v nejbližších dnech. Aktuálně tedy mohou návštěvníci vidět téměř celý vývoj motýla od housenky, kokonu až po samotného jedince. Čtyři samečky a jednu samičku je možné obdivovat ve vitríně, jeden se prohání po skleníku,“ popisuje Eva Smržová, odborná náměstkyně trojské botanické zahrady.



První motýly očekávala botanická zahrada podle odborné literatury až koncem srpna. Attacus atlas si však pospíšil. První samec se z kokonu vylíhl už v noci z 12. na 13. července.

„Celý jejich vývoj byl podle našeho pozorování urychlený. Nejdříve jsme dali vajíčka do plastových krabiček vyložených papírovými utěrkami, které jsme nepatrně vlhčili. Ze začátku jsme housenky krmili listy ptačího zobu. Ty rychle rostly, a proto jsme postupně přešli na krmení listy vrby a šeříku. Překvapilo mě, že housenky téměř neuhynuly a vyvíjely se rychle. První housenka začala spřádat zámotek přímo na skle vitríny. Začala ráno a kokon dokončila asi po osmi hodinách. Mohlo to trvat i déle, ale vlákna byla tak hustá, že nebylo nic vidět,“ říká Smržová. 



Komentáře

Hlavní zprávy

Revoluce, pak kocovina

Momentka z inscenace ’68
vydáno 22. září 2018  12:50

Hravou scénickou esej J. A. Pitínského hraje brněnské HaDivadlo.  celý článek

Civilizační nemoci devastují i ledviny

Při selhání ledvin je zapotřebí dialýza nebo transplantace.
vydáno 22. září 2018  8:05

Trpíte-li vysokým krevním tlakem nebo se přejídáte sladkým a trpíte obezitou, pak vám nehrozí jen infarkt či mrtvice, ale i problémy s ledvinami.  celý článek

Sami si můžete zahrát na městské plánovače

Grafické studio Oficina pro výstavu navrhlo animované simulace a herní systém.
vydáno 21. září 2018  15:45

Hrací stoly, táhla a kostičky. Metropoli budoucnosti si mohou Pražané postavit na interaktivní výstavě.  celý článek

Senioři mohou na masáže i tai-či

Wellness centrum pro seniory
vydáno 21. září 2018  13:13

Praha je plná sportovních aktivit, které jsou pro starší obyvatele zdarma nebo se slevou.  celý článek



Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám