metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 10 °C

Středa 24. dubna 2024. Svátek má Jiří

Největším hříchem je dávat dětem boty po sourozencích

  14:42
Třetina českých prvňáčků trpí problémy s nohama. „Ve školách a školkách zjišťujeme, že děti mají boty buď malé, nebo v zimním období zase velké, někdy až o dvě čísla,“ říká Vlasta Mayerová, tajemnice České obuvnické a kožedělné asociace.
Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

Opět se blíží čas nákupu školních potřeb pro děti. S ním přichází i pořizování nového oblečení a obuvi. A tady odborníci varují. Čeští rodiče totiž mnohdy vyrážejí pro nové boty do tržnic. Co pak jejich dětem hrozí?

Rodiče totiž někdy preferují cenu před kvalitou a právě proto míří pro levnější asijkou produkci. Problém takových botiček však nespočívá jen v chemikáliích, kterými se asijské boty napouštějí kvůli konzervaci, aby vydržely dlouhou přepravu v kontejnerech bez plísní. Dětské nožičky mohou nejvíc poškodit špatné podrážky takových bot „Nejsou z klasických nosných dílců, ale z mřížky, která nevydrží tlak při chůzi a propadá se,“ vysvětluje Jolana Němcová z firmy Moleda, která se výrobou dětské obuvi zabývá.

„To, že rodiče hledí na cenu, úplně neodsuzuji, každý má jiné možnosti,“ řekla deníku Metro Jarmila Honzlová z obchodu Kvalitní botičky na pražském Smíchově. Rodiče ale dělají i jiné chyby, než že koupí levné a nekvalitní obutí. „Určitě bych nedoporučovala dědit botičky po starších sourozencích,“ zdůrazňuje prodavačka. Každá dětská nožička si podle ní vyšlápne botu podle sebe, v botě nošené po jiném dítěti se už musí přizpůsobovat předchozímu vyšlápnutí. Dítě by proto mělo mít vždy novou botu.

Rodiče by také neměli zanedbávat kontrolu, jak dítěti roste noha. „Před palcem má mít větší dítě rezervu jeden a půl centimetru, menší asi dvanáct milimetrů,“ připomíná Honzlová. Jinak hrozí deformace nehtového lůžka. Naštěstí se podle Honzlové většina rodičů už naučila, že vyšší investice do dobrých bot pro malé dítě se do budoucna vyplatí.

Nožičky rostou skokově

98 procent českých dětí se rodí se zdravýma nohama.

  • Ze špatného obouvání vznikají dětem například bradavice, plísně, otlaky a odřeniny.
  • Do tří let by dítě mělo chodit v kotníčkové obuvi.
  • Dětská noha roste skokově, lékaři doporučují kontrolu velikosti bot každé dva až tři měsíce. U šesti- až desetiletých dětí po čtyřech měsících a u starších každých pět měsíců.

Zvláště poté kdy mnoha maminkám doporučí změnu obuvi právě ortoped. Více než třicet procent českých prvňáčků totiž trápí podle zkušeností obuvníků a ortopedů deformovaná chodidla. „Ve školách a školkách zjišťujeme, že děti mají boty buď malé, nebo v zimním období zase velké, někdy až o dvě čísla,“ říká Vlasta Mayerová, tajemnice České obuvnické a kožedělné asociace. 

Stěžuje-li si dítě často na bolesti nohou, měli by rodiče zbystřit a nebrat jeho stesky na lehkou váhu. Nejčastějším problémem dětí jsou ploché nohy a vybočené malíčky. „Příčinou zdravotních obtíží je právě nekvalitní a nevhodná obuv,“ doplňuje Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu v Brandýse nad Orlicí. Z dlouholeté praxe ví, že špatné obutí zabraňuje správnému postavení a funkci nohy. „Mnoho rodičů bohužel výběr bot pro své potomky podceňuje,“ připomíná lékařka.

Primářka Tomanová připomíná další faktory, které ovlivňují vývoj dětské nohy. „Nedoporučovala bych dlouhé procházky po tvrdém povrchu, například při nákupech v supermarketech,“ říká Tomanová. Dítě by také mělo mít možnost v létě běhat naboso v trávě či písku.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Škůdci pronásledující i zvířata. Na Slovensku teď trápí psy takzvaný srdeční červ

vydáno 24. dubna 2024  13:08

Touha zachraňovat a pečovat je člověku vlastní. Projevilo se to i v životě paní Kateřiny z České Lípy, když objevila na sociálních sítích fenku, která...  celý článek

Rodiče, myslete na sykavky i vibranty svých potomků. Jednou vám za to poděkují

vydáno 24. dubna 2024  5:40

Málokterý dospělý mluví krásně precizně, ostatně každá druhá „tvář z televize“ má co dohánět, alespoň podle klinické logopedky Gabriely Kubíkové. Většina...  celý článek

Důležité je přijmout svoji identitu a bojovat za svá práva, říká manažerka Klára Sobotková

vydáno 23. dubna 2024  18:30

Ve světě, kde dominovali muži, se odvážila zaujmout klíčové pozice. Klára Sobotková se stala průkopnicí průmyslového sektoru v České republice. Od roku...  celý článek

Lidé vyhráli. Lithium se patrně bude zpracovávat na Chomutovsku, ne u Teplic

vydáno 24. dubna 2024  18:32

Lidé, kteří protestovali proti zpracování lithia v lokalitě Újezdeček u Košťan na Teplicku, vyhráli. Těžařská společnost Geomet dnes oznámila, že...  celý článek