metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 10 °C

Středa 24. dubna 2024. Svátek má Jiří

Nejvíce se těším na další mládě gibona stříbrného, říká ředitel zoo

  11:10
Na co se letos mohou těšit návštěvníci v pražské zoologické zahradě, prozradil deníku Metro její ředitel Miroslav Bobek. Sezona bude podle něj plná nových přírůstků i vylepšení služeb pro návštěvníky. Zahrada očekává i příchod návštěvníka, který završí 60 milionů.
Miroslav Bobek s lachtanem Melounem, kterého považuje za jedno z velmi chytrých zvířat z pražské zoo. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Můžeme se letos těšit na nové zvířecí přírůstky?
Očekáváme jich spousty. Ale přiznávám, nerad o tom mluvím, nechci to zakřiknout. Já osobně se nejvíc těším na další mládě gibona stříbrného. Velkou událostí by mohlo být i získání dalších dvou slonic ze Srí Lanky.

Zážitky pro malé i velké návštěvníky

Zoo letos připravila velké překvapení – zážitkové programy pro dospělé, děti i rodiny.

Se zahájením nové sezony se letos nabídka rozšiřuje o#další atraktivní program – setkání s lachtany, krmení velbloudů a chovatel junior v rezervaci Bororo. „Nově se také upravují večerní prohlídky v zoo,“ popisuje ředitel Miroslav Bobek. Budou se konat každý pátek a sobotu. Začínají hodinu po zavírací době.

Během setkání s lachtany se návštěvníci dostanou do zázemí a budou svědky jejich výcviku. Krmení velbloudů dá lidem šanci pohladit si je a nabídnout jim připravené krmení. Poslední, chovatel junior, je určen pro malé milovníky zvířat. Všechny programy jsou službou navíc a nejsou součástí běžné prohlídky a vstupenky.

Co dalšího chystáte pro návštěvníky?
Další událostí této sezony, i když to bude až ke konci, bude otevření Gastona, čili restaurace v dolní části zahrady, bude větší než byla, odolnější vůči povodním, s novou prodejnou suvenýrů a s větším sociálním zařízením.

Ještě něčím bude letošní rok v zoo výjimečný?
Velkou událostí bude letos opět transport koní převalského do Mongolska. Letos to bude dvacet pět let, co se koně začali vracet do pouště Gobi. Pokud to dobře dopadne, tak letos poprvé povezeme koně také do Číny, kde je budeme vypouštět.

V zoo se staví i Rákosův pavilon pro papoušky. Otevřete ho ještě letos?Pavilon má zpoždění kvůli problémům stavební firmy. Chceme, aby pavilon nejdříve zarostl zvenčí i zevnitř. V#jeho sousedství už brzo vyroste i nový pavilon Austrálie, kde najdou domov třeba oblíbení tasmánští čerti.

Trojská zoo aktuálně žádné nosorožce nemá, ale co říkáte na preventivní uřezávání jejich rohů v některých zahradách?
Tlak pytláků na nosorožce je v poslední dekádě enormní a nyní se z Afriky a Asie poprvé přenesl do Evropy. Je to šílené a zahrady to v jistém smyslu natrvalo změní.

Má smysl uřezávat nosorožcům rohy?
Uřezat nosorožcům rohy je tristní, ale současně je to řešení nastalé situace, byť také není stoprocentní. Ochránit důsledně rozlehlé areály zoologických zahrad je extrémně obtížné.

Existuje nějaká alternativa?
Alternativou k uřezání rohu je postavit k nosorožcům ozbrojence (stejně jako jsme to vídali na fotografiích z Afriky). Možná i na to časem dojde...

Uvazujete i vy o posílení bezpečnostních opatření?
Bezpečnostní opatření Zoo Praha nebudu komentovat. Věnujeme jim však pozornost dlouhodobě.

Novinky v zoo

Úspěšná léta sedmdesátá ukáže výstava
Zahrada nachystala na začátek roku i jeden výstavní projekt. Najdete ho v Gočárových domech. Přináší unikátní fotografie Zoo Praha v 70. letech minulého století, kdy došlo k otevření Pavilonu velkých savců s početnou skupinou slonů a hrochů.

Mimořádné retro suvenýry
70. léta v zoo připomenou i suvenýry. Zahrada připravila pro letošní „retro“ sezonu speciální set suvenýrů, které jsou buď přímou replikou dobových předmětů, nebo využívají jejich design včetně typického loga s klisnou koně Převalského s hříbětem. Ke koupi budou kovové odznaky, záložky do knih, štítky na hole nebo pozlacený kávový šálek.

Velké stavební plány
Vedení zoo neskrývá velké plány do budoucna, které loni podpořilo příslibem financí i město. Nejblíže k dokončení má Rákosův pavilon pro papoušky, ale připravují se i další stavby. Nejznámější projektem je určitě pandinec, kde končí soutěž na pavilon. Než bude hotový, pandy do Prahy určitě nepřijedou. „Je to běh na dlouhou trať,“ potvrzuje ředitel zoo Miroslav Bobek. Zahrada vyhodnocuje soutěž na pavilon Arktida, kam by se měli v budoucnu přestěhovat lední medvědi, protože právě na místě jejich areálu budou pandy. Už příští rok by měla také postoupit stavba Austrálie, nového areálu pro zvířata od protinožců. Zatím stojí příprava nového pavilonu goril – stavbu blokuje odvolání trojské radnice proti územnímu rozhodnutí, které teď řeší magistrát.

Autor: Robert Oppelt

Hlavní zprávy

Škůdci pronásledující i zvířata. Na Slovensku teď trápí psy takzvaný srdeční červ

vydáno 24. dubna 2024  13:08

Touha zachraňovat a pečovat je člověku vlastní. Projevilo se to i v životě paní Kateřiny z České Lípy, když objevila na sociálních sítích fenku, která...  celý článek

Rodiče, myslete na sykavky i vibranty svých potomků. Jednou vám za to poděkují

vydáno 24. dubna 2024  5:40

Málokterý dospělý mluví krásně precizně, ostatně každá druhá „tvář z televize“ má co dohánět, alespoň podle klinické logopedky Gabriely Kubíkové. Většina...  celý článek

Důležité je přijmout svoji identitu a bojovat za svá práva, říká manažerka Klára Sobotková

vydáno 23. dubna 2024  18:30

Ve světě, kde dominovali muži, se odvážila zaujmout klíčové pozice. Klára Sobotková se stala průkopnicí průmyslového sektoru v České republice. Od roku...  celý článek

Lidé vyhráli. Lithium se patrně bude zpracovávat na Chomutovsku, ne u Teplic

vydáno 24. dubna 2024  18:32

Lidé, kteří protestovali proti zpracování lithia v lokalitě Újezdeček u Košťan na Teplicku, vyhráli. Těžařská společnost Geomet dnes oznámila, že...  celý článek