metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 10 °C

Středa 24. dubna 2024. Svátek má Jiří

Němčina poráží španělštinu. Češi opět upřednostňují využití jazyků v práci

  7:27
Móda je univerzálním světovým jazykem, právě tak jako angličtina, kterou se v českých jazykovkách učí téměř každý student. V těsném závěsu za ní se v posledních letech opět umisťuje němčina, která ze stříbrné příčky vytlačila oblíbenou španělštinu.
Ilustrační foto | foto: Jaromír PechMF DNES

Důvod je prostý. Podle předsedy asociace jazykových škol Vítězslava Bicana začali Češi při výběru jazyků více hledět na práci než na zábavu. „Španělština je brána jako volnočasový jazyk, který lze velmi dobře využít třeba na dovolené v zahraničí. Právě němčina je ale jazykem byznysu,“ řekl deníku Metro Bican.

Rodilí mluvčí chybí

Ačkoliv je výuka rodilým mluvčím podle Asociace jazykových škol přeceňovaná, nedostatek těch německých je pro jazykovky pohroma.

Učitelé rodného jazyka chybí i v samotném Německu. Místní vláda nedávno rozjela integrační jazykové kurzy, a tak nemají místní jazykovky čím konkurovat.

Podle odhadů CIA World Factbook na světě mluví německy asi 125 milionů lidí.

Jeho slova potvrzuje také aktuální průzkum vzdělávací společnosti Tutor, která devět let sbírala data o vývoji jazykových trendů v tuzemsku. Podle její ředitelky Martiny Šmídové se německý jazyk ocitl na druhém místě po třech letech.

„Z výsledků dotazníkového šetření mezi studenty vyplynulo, že u 87 procent studentů je hlavní motivací ke studiu možnost najít si lepší zaměstnání,“ říká Šmídová, podle které naopak španělština předešlé tři roky stagnuje. Vedle němčiny se za poslední tři roky zvýšil zájem také o výuku italštiny, a to o 51 procent. Pokud jde o kurzy ruského jazyka, výrazně se změnilo věkové složení studentů. Kurzy začali navštěvovat dospělí ve věku 25 až 35 let, kteří se tento jazyk neučili povinně ve škole, a většina z nich si tak chce zajistit kariérní postup v práci.

„Z našich dat také vyplynulo, že proti loňsku vzrostl počet studujících matek na rodičovské dovolené, a to o 12 procent,“ dodává Šmídová.

Zájem o jazyky mapuje také samotná asociace jazykovek. Z jejích průzkumů vyplývá, že španělština je na žebříčku oblíbenosti hned vedle francouzštiny. Za nimi následuje ruština a italština. „Mezi majiteli a řediteli jazykových škol se také šušká o tom, že se stále větší oblibě těší čínský jazyk,“ vysvětluje předseda asociace Bican.

Vzrůstající zájem o výuku německého jazyka přinesl v posledních letech velkou poptávku po rodilých mluvčích z Německa. Jazykovky nyní hlásí tak velký nárůst poptávky, že se mluvčí v České republice stali nedostatkovým zbožím.

Studenti se proto podle Bicana jezdí učit jazyk do Německa. Zde ale narážejí na stejný problém (viz box).

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Důležité je přijmout svoji identitu a bojovat za svá práva, říká manažerka Klára Sobotková

vydáno 23. dubna 2024  18:30

Ve světě, kde dominovali muži, se odvážila zaujmout klíčové pozice. Klára Sobotková se stala průkopnicí průmyslového sektoru v České republice. Od roku...  celý článek

Ve čtvrtek vše předvedeme lidem a já se už nemůžu dočkat, těší se Anna K.

vydáno 23. dubna 2024  12:30

Čerstvá držitelka Ceny Anděl za píseň Údolí včel Anna K. zve své fanoušky na dva koncerty. V pražském Foru Karlín ve čtvrtek a o dva dny později v...  celý článek

Braník ve víru změn. Nový biotop hlídá tučňáčí rodinka. Z ohořelé ostudy bude park

vydáno 23. dubna 2024  5:30

Kouř na obloze a zvuk sirén. V Braníku v poslední době evergeen. Opuštěný areál bývalých stavebnin hoří několikrát do roka. Objekt na začátku Vrbovy ulice...  celý článek

U sebe doma vyrobím, na chalupě si pak posvítím? Jenže je to trochu jinak

vydáno 22. dubna 2024  18:30

České obecné fotovoltaické prostředí srší optimismem, ale současně v něm vládne mezi lidmi hodně legend. Jednou z nich je třeba možnost sdílení energie...  celý článek