metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 26 °C

Sobota, 26. května 2018. Svátek má Filip.
(ilustrační snímek)
(ilustrační snímek) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Nemocných kvapem přibývá, o epidemii se zatím nejedná

16. ledna 2018  14:52 Kamila Hudečková
Počasí nahrává virózám včetně chřipky, počty nemocných se pozvolna zvyšují. Nejvíce jsou zasaženi mladí lidé a malé děti.

Vyšší výskyt chřipky se v Česku tradičně objevuje po Vánocích. Nejinak je tomu i letos.„Některé evropské státy již hlásí plošnou epidemii, na které se podílí jak viry chřipky A, tak viry chřipky B,“ uvádí Zbyněk Boublík z Hygienické stanice hlavního města Prahy. Podle něj lze předpokládat, že v nejbližších týdnech nastane obdobná situace i u nás v Česku.

Chřipka se každopádně opozdila. „V předchozí sezoně 2016/2017 začala chřipková epidemie výjimečně již před Vánoci, avšak počet nemocných nepřesáhl běžný epidemický výskyt v jiných letech,“ upřesňuje hygienik Boublík.

Jak poznáme chřipku

Chřipka je infekční virové onemocnění, které je často zaměňováno s jinými virózami. Ty však mají mírnější průběh. Velmi častým onemocněním je zánět horních cest dýchacích, který se projevuje pocitem neprůchodnosti nosu, kýcháním, teplotou, bolestí v čele a drážděním ke kašli.

Chřipka má ale průběh trochu jiný – nastupuje velmi rychle, často během jednoho dne. Objevuje se vysoká horečka, bolest hlavy, svalů a kloubů, silná únava, malátnost a nechutenství. Léčbu není vhodné ošidit, je zapotřebí dostatek odpočinku. Antibiotika v případě virových onemocnění nepomáhají, lze užívat pouze léky na snížení horečky a dbát na dostatek vitaminů. S horečkou tělo bojuje proti chřipce obvykle tři dny, celkově pak nemoc ustupuje zhruba po týdnu.

Proti chřipce podle odborníků účinkuje jen očkování. Je tak nakažlivá, že i člověka v dobré kondici dokáže „skolit“. Přesto je dobré v tomto „náročném“ období posilovat imunitu.

Nezapomínejte na dostatečný pitný režim. Když venku mrzne, můžete se snadno dehydratovat, zvláště pokud sportujete. I když nemáte pocit žízně, měli byste do sebe za den dostat aspoň 1,5 litru tekutin.

„Ideální je čistá neperlivá voda. V chladných dnech samozřejmě zařaďte i čaje, určitě vás krásně prohřeje červený čaj,“ doporučuje Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně Naturhouse.

Také zvyšte přísun vitaminů, nejlepší je přímo ze stravy. Přidejte více ovoce a zeleniny. Imunitu můžete posílit i takzvanými probiotiky, které jsou obsaženy v zakysaných mléčných výrobcích. Tam jich ale podle odborníků není dostatek a k výraznému zlepšení zdraví nestačí, a to zvlášť pokud obsahují cukr.

Proto je lepší doplňovat tyto živé bakterie pomocí doplňků stravy, které se dají koupit v lékárnách. Hodí se i pro nejmenší děti (prášek či kapky se rozpustí ve lžičce mléka).

Co asi nevíte o očkování

  • Před chřipkou existuje jen jediná naprosto spolehlivá ochrana, a tou je očkování. K němu se obvykle přistupuje od října do prosince.
  • První vakcína proti chřipce, která byla použita k ochraně zdraví větší skupiny osob, byla aplikována u amerických vojáků v průběhu 2. světové války. Vakcína byla vyvinuta k ochraně bojeschopnosti vojska.
  • Očkování proti chřipce je v USA velmi rozšířené, obyvatelé jsou ochotni vystát i fronty na aplikaci.
  • V USA jsou ve velké míře očkovány i děti, protože americká pediatrická společnost toto očkování doporučuje – patří dokonce k základnímu standardu. Také státy Evropy mají daleko vyšší počty očkovaných než v Česku.Komentáře

Hlavní zprávy

Jak zvýšit efektivitu pracovních schůzek?

Ilustrační snímek
vydáno 26. května 2018  5:59

Různé mítinky zabírají zhruba třetinu pracovní doby.  celý článek

Umělé vlnobití? Sobota bude patřit v akvaparku rychlosti

Akvapark v Čestlicích
vydáno 25. května 2018  16:15

Závodům na toboganech patří tento víkend akvapark na okraji Prahy.  celý článek

Prahou projde velký pochod kominíků

Průvod začíná na Hradčanském náměstí.
vydáno 25. května 2018  14:45

Praha oslaví 150 let Jednoty kominíků. Těšte se na Annu K i historické vozy.  celý článek

Hvězdy míří do Bohnic

Kašpárek v rohlíku, Pavel Kružík
vydáno 25. května 2018  13:13

Víkend bude patřit bohnickému festivalu Mezi ploty.   celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám