metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 29 °C

Pátek, 21. září 2018. Svátek má Matouš.
Nohy, plíseň
Větší foto
Nohy, plíseň | foto: Profimedia.cz

Nenechte plíseň rozšířit, začněte ji léčit co nejdříve

12. května 2018  15:51 Kamila Hudečková
Plíseň na kůži nebo na nehtech není nic neobvyklého. Chytit ji můžete kdykoliv a kdekoliv. Plíseň je velmi úporná. Pokud napadne kůži nebo nehty, těžko se jí zbavuje. Někdy si člověk ani neuvědomí, že se jedná o plísňovou infekci – jako klasická plíseň totiž nevypadá. Na hladké kůži jsou obvykle okrouhlá zarudlá ložiska se šupinami na okrajích projevů.

Plísňová onemocnění jsou v populaci velice frekventovaná, jsou způsobena houbami a kvasinkami. „Nejčastěji k nám do ambulance přicházejí ženy s plísní na nehtech rukou a nohou – klinicky je nehtová ploténka lomivá, ztluštělá, zhrubělá, drolivá. Dále plíseň může postihnout pokožku na různých částech těla – rukách, na ploskách, bércích, tříslech, vousech, na hlavě a trupu. Lokální nález je různorodý, většinou se projevuje červenou kůží s nánosem šupin. I další kožní onemocnění však mohou mít v některých lokalizacích podobný klinický obraz,“ říká Jana Chlebková, kožní lékařka Nemocnice Nový Jičín.Nakazit se můžete při kontaktu s výtrusy hub. Ty zůstávají na předmětech používaných nakaženou osobou, například na ručníku nebo v botách. Zdrojem mohou být i podlahy zařízení, kde chodí větší množství osob na boso, jako jsou bazény, sprchy či sauny.

„Předcházet kožním problémům tak lze důslednou prevencí oděrek nebo prasklin kůže, hlavně na chodidlech. Nejjednodušším receptem je nechodit v okolí bazénů na boso a pořídit si třeba plážové žabky. To se týká i společných sprch, nejen na koupalištích, ale třeba i ve fitness centrech, kde lze rovněž přijít do kontaktu s olupujícími se kožními buňkami jiných osob,“ doporučuje dermatolog Lékařského domu Praha 7 MUDr. Miloš Kravciv.

Po koupání se důkladně osprchujte, na chodila použijte antibakteriální mýdlo, a osušte zejména prostory mezi prsty. Po návštěvě bazénu je vhodné preventivně ošetřit chodidla některým z volně prodejných dezinfekčních prostředků.

V lékárně najdete také volně dostupné přípravky na odstranění plísní, odborníci ovšem radí obrátit se nejprve na lékaře, který doporučí vhodnou léčbu. „Někdy pomůže vyměnit uzavřenou obuv za vzdušnou. Ve většině případů doporučuji navštívit kožního lékaře,“ doplňuje Kravciv.

Jak se vyhnout nákaze

  • K nákaze dochází při kontaktu s výtrusy hub.
  • Spory hub jsou na předmětech používaných nakaženou osobou, například na ručníku nebo v botách.
  • Zdrojem mohou být i podlahy zařízení, kde chodí větší množství osob na boso, jako jsou bazény, sprchy, sauny.
  • Plíseň postihuje častěji nohy, protože se více potí, přičemž vlhko a teplo je příznivým prostředím pro růst hub.
  • Při zánětech nehtových lůžek pomáhají také koupele rukou nebo nohou v odvaru slézu. Nejvhodnější je divoce rostoucí sléz. Potom můžete nehtová lůžka potřít měsíčkovou mastí.Komentáře

Hlavní zprávy

Sami si můžete zahrát na městské plánovače

Grafické studio Oficina pro výstavu navrhlo animované simulace a herní systém.
vydáno 21. září 2018  15:45

Hrací stoly, táhla a kostičky. Metropoli budoucnosti si mohou Pražané postavit na interaktivní výstavě.  celý článek

Senioři mohou na masáže i tai-či

Wellness centrum pro seniory
vydáno 21. září 2018  13:13

Praha je plná sportovních aktivit, které jsou pro starší obyvatele zdarma nebo se slevou.  celý článek

Pražany potrápí výluky i cvičení

Protipovodňové cvičení v Holešovicích (24.9.2016).
vydáno 21. září 2018  12:12

O víkendu nepojedou tramvaje z Palmovky. Nácvik na povodně uzavře ulice v Praze 1 a 8.  celý článek

Sloupek Aleše Vavřince: Životní vítězství

Aleš Vavřinec, kouč, průvodce vnitřní změnou, terapeut
vydáno 21. září 2018  11:11

Jsem ten blázen, který vydrží v akci, dokud se nedostaví dobrý výsledek, píše ve svém sloupku Aleš Vavřinec.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám