metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 6 °C

Čtvrtek, 18. ledna 2018. Svátek má Vladislav.
Dejte pozor na svoje svaly i na horách.
Dejte pozor na svoje svaly i na horách. | foto: Profimedia.cz

Nepodceňujte sport na horách, před lyžováním se protáhněte

12. prosince 2017  14:55 Kamila Hudečková
Zimní sezona začíná a s ní i oblíbené sporty. Těšíte se na běžky, lyže či brusle? Pozor, abyste to s námahou nepřehnali.

Vyrážíte na hory, nezapomeňte na pár rad, nehýbáte-li se pravidelně. Celodenní pobyt na běžkách či lyžích může spíše uškodit než prospět. Na takovou námahu je třeba se připravit, aby to neskončilo v lepším případě nataženými vazy či svaly, v horším nějakým vážnějším úrazem.Před každým výkonem je důležité tělo protáhnout, aby se zahřály svaly a uvolnily klouby. Stačí pár kondičních cviků, abyste cítili, že vám proudí krev v žilách. U lyžování se soustřeďte hlavně na dolní končetiny. Rozpohybujte kyčelní, kolenní i hlezenní klouby všemi směry. Protažení a cílené zahřátí svalů provádějte pomalu, citlivě.

Při nádechu se napětí ve svalu zvýší, proto zůstaňte v klidu. Teprve při výdechu se snižuje svalové napětí a můžete protahovat, ale jen o pár centimetrů, v krajní poloze jen o milimetry. Tah můžete cítit, ale nikdy nesmíte protahovat přes bolest.

I když se protáhnete, a přesto jste po celodenním pobytu na lyžích celí rozlámaní, doplňte tekutiny, abyste odplavili všechny špatné látky z těla. Namožené svaly můžete lehce promasírovat, výborný je napařovací obklad. A poté je lehce protáhněte.

Pokud bolest přetrvává, chce to klid a šetrný pohyb. Můžete si pomoci i farmaceutickými výrobky, v lékárně poradí, který gel nebo mast na jakou bolest použít. Budete-li sportovat i přes bolest a únavu, zaděláváte si na daleko horší problém v podobě úrazu.

Lékaři každoročně hlásí zvýšené počty lyžařů s úrazy, a to z řad dospělých i dětí. „Velmi častými úrazy jsou poranění dolních končetin, jako jsou zlomeniny, ale i poranění kloubů včetně vazů a úponů především v oblasti kolenního a ramenního kloubu. Co se týče zlomenin, mohou být různě komplikované. Nepříjemné jsou tříštivé zlomeniny, zlomeniny na více místech skeletu a podobně. U těchto zlomenin je pak většinou obtížnější a delší doba léčebné rehabilitace,“ říká primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí Michaela Tomanová.

Velmi oblíbenou formou relaxace pro unavené tělo je sauna. Především v zimě je pro své prohřívací účinky velmi vyhledávaná. „Pravidelné saunování má především preventivní význam. Dochází k posílení odolnosti organismu, při zvýšeném pocení se tělo více zbavuje škodlivých zplodin metabolismu. Podpůrně se saunování používá též k prohřátí kloubů, rovněž pomáhá zvýšit zásobování organismu kyslíkem,“ říká Tomáš Arndt ze serveru Prozdravi.cz.

Jak pečovat o klouby v zimě

Udržujte své klouby v teple.

  • Dbejte na hřejivé a prodyšné oblečení, které odčerpává pot.
  • Do běžeckých i lyžařských bot se vybavte speciálními ponožkami k tomu určenými.
  • Ochraňte se před chladem, který může způsobovat stažení šlach a vazů okolo kloubů, ty se pak hůře pohybují.
  • Před sportem se rozcvičte. Vašim kloubům pomůže, když prokrvíte svaly a protáhnete šlachy. První den sportovní dovolené spíše uberte, nejste-li zvyklí na podobný pohyb. Kroťte také svoji vášeň pro skokánky.
  • Zvyšte přísun vitaminů, zejména vitaminu C, který napomáhá tvorbě kolagenu a posiluje imunitní systém.
  • Hýbejte se. Pravidelnou fyzickou aktivitou budete udržovat svůj pohybový aparát v kondici.
  • Současně předejdete nadváze, která naše klouby nadměrně zatěžuje.Komentáře

Hlavní zprávy

Jaroslav Dušek a Čtyři dohody jdou proti překupníkům lístků

Jaroslav Dušek - ČTYŘI DOHODY
vydáno 17. ledna 2018  18:59

Nový úder proti nepoctivcům přeprodávajícím lístky na kšeft je dobročinná dražba.  celý článek

Na vyhození? Ne, do druhého kola

Typický pohled na sběrný dvůr
vydáno 17. ledna 2018  18:20

Praha otevře v Holešovicích centrum odložených věcí. Zásobovat ho budou také sběrné dvory. Otřískané, staré, ale přitom stále funkční věci nevyhazovat....  celý článek

První ohlédnutí za eRecepty. Systém padá

Ministr zdravotnictví: eRecepty budou fungovat i formou e-mailu a SMS
vydáno 17. ledna 2018  16:48

Zdržení až hodinu denně, padání systému nebo nedoručené přístupové údaje. To jsou první výtky, které praktičtí lékaři mají k eReceptu, a to necelý měsíc...  celý článek

Opatrní Češi. Uzavřeli nejvíc smluv o majetku

Svatební veletrh v hotelu Diplomat 2011
vydáno 17. ledna 2018  15:56

Než zaznějí svatební zvony, míříme stále častěji k notáři kvůli riziku. Podle odhadů statistik se loni uzavřelo v Česku kolem padesáti tisíc manželství....  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám