metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 2 °C

Úterý, 20. listopadu 2018. Svátek má Nikola.
Na archeologických nálezech v Palladiu byly sošky psů.
Další 3 fotografie v galerii
Na archeologických nálezech v Palladiu byly sošky psů. | foto: Johana KydlíčkováMetro.cz

Nesahat na nálezy archeologů! Plastoví psi je přesto ozdobili

15. června 2018  7:47 Filip Jaroševský Metro.cz
Ke zbytkům románských paláců se v nákupním centru chovají nešetrně.

Je tomu jedenáct let, co se na náměstí Republiky poprvé otevřelo nákupní centrum Palladium. Jeho vedení, které čelilo kritice kvůli komerční zástavbě v historickém centru, se tehdy dušovalo, že pro ně budou svaté alespoň architektonické nálezy. Archeologové tady totiž při stavbě objevili zbytky románského paláce a nechali je rozmístěné ve spodním patře budovy.

Kameny staré několik století jsou zde od té doby vybaveny cedulí „Nedotýkat se!“ a ostře kontrastují s moderním vybavením centra. Jak ale zdokumentovala čtenářka Johana Kydlíčková, někteří podnikatelé si s historickou hodnotou kamenných zídek hlavu nelámou.

Odkrytá minulost

  • Některé nálezy z Palladia putovaly do depozitářů, zbytky tří románských paláců jsou teď součástí centra.
  • Mezi knihami v místním knihkupectví v přízemí se nachází dochovaná záchodová šachta z 12. století. Zbytky druhého z paláců uvidíte v jedné z kaváren a dochovaná část toho třetího stojí u eskalátorů.

„Archeologické nálezy hyzdí zelení a bílí plastoví psi,“ řekla deníku Metro čtenářka a upřesnila, že snímky pořídila v dubnu v kavárně Neo Palladium Café v přízemí obchodního centra. Deník Metro se na vedení nákupního centra obrátil s žádostí o vysvětlení porušení dohodnutých pravidel před dvěma měsíci. Dotazy zůstaly bez odpovědi, ale pár týdnů po zaslání plastové sochy psů z románských zídek nenápadně zmizely.

Chování kavárníků i přístup vedení centra mezitím stihl na sociálních sítích pobouřit také Ústav pro archeologii Univerzity Karlovy a také Českou společnost archeologickou. „Vypadá to sice děsně, ale je fakt, že aspoň některé pitomce nenapadne po zdivu lézt a sedat si,“ napsala druhá ze zmiňovaných institucí.

Fotogalerie

S vysvětlením před několika dny přispěchala až šéfka marketingu centra Karolína Peterková. Podle ní šlo o takzvanou nepovolenou úpravu interiéru.

„Správa centra informovala nájemce kavárny, že musí tyto objekty odstranit. Předpokládám, že je sem umístili z neznalosti. Situace se již nebude opakovat,“ vysvětluje Peterková.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Jakuba Koháka: Jiřina! Jiřina!

Jakub Kohák
vydáno 20. listopadu 2018  11:58

„Už jsme měli Jiřího Lábuse, Jana Bergera, Jirku Skaláka, nejrůznější Miss a Mistéry,“ píše Jakub Kohák.   celý článek

Chytrý telefon funguje téměř jako pákový hrací automat, říká psycholožka

Alžběta Protivanská
vydáno 20. listopadu 2018  8:35

Alžběta Protivanská je psycholožka a psychoterapeutka. Také je autorkou kurzu Manuál na Mozek, který je o tom, jak mozek nejen pochopit, ale také na něj...  celý článek

Francouzský film oslaví sto let ČSR

Fotografie z filmu Utop se, nebo plav
vydáno 20. listopadu 2018  6:45

Sto let od založení Československa připomene i Festival francouzského filmu (FFF). Ten se koná od 21. do 28. listopadu ve Světozoru, Lucerně, Kině 35 a v...  celý článek

Největší díry už jsou minulostí, ulice se opravuje

Legendární ulice U Seřadiště se proměňuje ve více etapách. V jedné části práce...
vydáno 19. listopadu 2018  5:54

Ulicí U Seřadiště brzy půjde projet bez strachu o tlumiče. Oprava vozovky je ale pouze provizorní.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám