metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 13 °C

Neděle, 23. září 2018. Svátek má Berta.
Budova České národní banky.
Budova České národní banky. | foto: ČNB

Nevýhodné úvěry končí

1. června 2018  17:50 Pavel Urban Metro.cz
Z úvěrového trhu zmizí společnosti, které nedostaly licenci od České národní banky.

Včera skončilo přechodné období, kdy úvěrové společnosti mohly poskytovat bez licence služby v oblasti bankovních a nebankovních úvěrů. Nyní tak mohou činit jen firmy, které licenci od ČNB obdržely.Co musely společnosti splnit? Musí mít kapitál 20 milionů korun, být schopny prokázat peníze a mít důvěryhodné vedení. Nejčastější nedostatky byly podle ČNB v neúplnosti žádosti, nedostatcích v obchodním plánu či v návrhu vnitřních předpisů upravujících pravidla a postupy nebankovního poskytovatele.

Počet oprávnění

  • Ze 108 žadatelů, kteří žádost podali v přechodném období, bylo k 30. květnu uděleno ze strany ČNB oprávnění k činnosti nebankovního poskytovatele spotřebitelského úvěru 84 subjektům.

Jak nová situace s úvěrovým trhem podle odborníků pohne? „Lze očekávat, že spotřebitelé, kteří se v minulosti obraceli na společnosti, jež již nezískaly k poskytování spotřebitelských úvěrů licenci, budou hledat jiné formy financování. Jaká bude reálná situace na trhu, budeme moci vyhodnotit až s odstupem času,“ říká produktový manažer ČSOB Jan Kiška.

Podobný pohled má Helena Brychová, vedoucí vzdělávacích projektů České bankovní asociace. „K pročištění trhu regulace vstupu do odvětví a nastavení obdobných pravidel pro dříve neregulované subjekty přispět může, není to však opatření, které by dokázalo na straně spotřebitelů vymýtit poptávku po úvěrech, jež některé z pravidel splňovat nebudou. Přísnější požadavky možná ostřeji vymezí hranici mezi spotřebiteli, kteří na úvěr dosáhnou, a těmi, kteří ne, což ale nijak neřeší situaci těch, kdo v danou chvíli úvěr potřebují. Regulace sama vzniku šedých zón nezamezí,“ říká k celé věci Brychová.

Podle mluvčí ČNB Denisy Všetíčkové se poskytování úvěrů bez licence nevyplatí. „Zákon o spotřebitelském úvěru je nastaven tak, že poskytování těchto úvěrů bez licence lze do jisté míry označit za ekonomicky mimořádně nevýhodné. Pokud takový neoprávněný poskytovatel bude zjištěn, čeká ho nejen značná veřejnoprávní správní sankce, ale i ten důsledek, že takový úvěr není úročen a k jiným ujednáním o platbách na spotřebitelský úvěr se nepřihlíží,“ vysvětluje Všetíčková. Jedna půlmilionová pravomocná pokuta za nelegální poskytování úvěru už dokonce padla.

Má-li však klient platný úvěr u společnosti, která nyní nedostala oprávnění, musí ho doplatit za stávajících podmínek. Poskytovatele ale vždy může klient prověřit v registru ČNB.

Náročná zkouška

  • Každý poskytovatel spotřebitelského úvěru musel či musí složit náročnou zkoušku.
  • Ta obsahuje otázky z detailní znalostí nového zákona o spotřebitelském úvěru, ale i dalších zákonů, ekonomických a právních pojmů. Dvěma základními typy zkoušek jsou spotřebitelské úvěry na bydlení a jiné než na bydlení.
  • „Zkouška se skládá z teoretické části, kterou tvoří 92 náhodně vybraných otázek. Uchazeč vybírá ve zkušebním testu ze čtyř možných odpovědí, kdy tři čtvrtiny otázek mají jednu správnou odpověď a čtvrtina jednu nebo více správných odpovědí. Praktická část má rozsah tří náhodně vybraných případových studií, které mají pět podotázek pro kontrolu rozsahu dovedností na prokázání odborných dovedností,“ vyjmenovává Hana Vaněčková, mluvčí Modré pyramidy.
  • Pro splnění zkoušky běží přechodné období, které končí 30. listopadu 2018.Komentáře

Hlavní zprávy

Děti z děcáku mají šanci na normální život

Gabriela Křivánková
vydáno 23. září 2018  14:34

Většinu svého profesního života se Gabriela Křivánková pohybovala na manažerských pozicích, takzvaně optimalizovala firemní procesy. Jednoho dne udělala...  celý článek

Poklekneme před roboty

Robotizace prostupuje do našich životů.
vydáno 23. září 2018  11:40

Umělá inteligence nahradí každého druhého člověka.  celý článek

Za módu nikoho nekritizuji, ale některé věci mi vadí

Barbara Nesvadbová
vydáno 23. září 2018  7:28

Barbara Nesvadbová se narodila v rodině dvou lékařů, její otec Josef se ale věnoval také literární tvorbě a byl úspěšným autorem sci-fi. Barbara...  celý článek

Milují nás vnučky našich fanynek, říká Karel Holas z Čechomoru

Čechomor v sestavě roku 2018. Karel Holas je druhý zleva.
vydáno 22. září 2018  15:55

Karel Holas je, vedle Františka Černého, výraznou individualitou skupiny Čechomor, která letos slaví kulaté narozeniny. Na podzim vyrážejí na narozeninové...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám