metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 7 °C

Sobota, 17. listopadu 2018. Den boje za svobodu a demokracii.
Budova České národní banky.
Budova České národní banky. | foto: ČNB

Nevýhodné úvěry končí

1. června 2018  17:50 Pavel Urban Metro.cz
Z úvěrového trhu zmizí společnosti, které nedostaly licenci od České národní banky.

Včera skončilo přechodné období, kdy úvěrové společnosti mohly poskytovat bez licence služby v oblasti bankovních a nebankovních úvěrů. Nyní tak mohou činit jen firmy, které licenci od ČNB obdržely.

Co musely společnosti splnit? Musí mít kapitál 20 milionů korun, být schopny prokázat peníze a mít důvěryhodné vedení. Nejčastější nedostatky byly podle ČNB v neúplnosti žádosti, nedostatcích v obchodním plánu či v návrhu vnitřních předpisů upravujících pravidla a postupy nebankovního poskytovatele.

Počet oprávnění

  • Ze 108 žadatelů, kteří žádost podali v přechodném období, bylo k 30. květnu uděleno ze strany ČNB oprávnění k činnosti nebankovního poskytovatele spotřebitelského úvěru 84 subjektům.

Jak nová situace s úvěrovým trhem podle odborníků pohne? „Lze očekávat, že spotřebitelé, kteří se v minulosti obraceli na společnosti, jež již nezískaly k poskytování spotřebitelských úvěrů licenci, budou hledat jiné formy financování. Jaká bude reálná situace na trhu, budeme moci vyhodnotit až s odstupem času,“ říká produktový manažer ČSOB Jan Kiška.

Podobný pohled má Helena Brychová, vedoucí vzdělávacích projektů České bankovní asociace. „K pročištění trhu regulace vstupu do odvětví a nastavení obdobných pravidel pro dříve neregulované subjekty přispět může, není to však opatření, které by dokázalo na straně spotřebitelů vymýtit poptávku po úvěrech, jež některé z pravidel splňovat nebudou. Přísnější požadavky možná ostřeji vymezí hranici mezi spotřebiteli, kteří na úvěr dosáhnou, a těmi, kteří ne, což ale nijak neřeší situaci těch, kdo v danou chvíli úvěr potřebují. Regulace sama vzniku šedých zón nezamezí,“ říká k celé věci Brychová.

Podle mluvčí ČNB Denisy Všetíčkové se poskytování úvěrů bez licence nevyplatí. „Zákon o spotřebitelském úvěru je nastaven tak, že poskytování těchto úvěrů bez licence lze do jisté míry označit za ekonomicky mimořádně nevýhodné. Pokud takový neoprávněný poskytovatel bude zjištěn, čeká ho nejen značná veřejnoprávní správní sankce, ale i ten důsledek, že takový úvěr není úročen a k jiným ujednáním o platbách na spotřebitelský úvěr se nepřihlíží,“ vysvětluje Všetíčková. Jedna půlmilionová pravomocná pokuta za nelegální poskytování úvěru už dokonce padla.

Má-li však klient platný úvěr u společnosti, která nyní nedostala oprávnění, musí ho doplatit za stávajících podmínek. Poskytovatele ale vždy může klient prověřit v registru ČNB.

Náročná zkouška

  • Každý poskytovatel spotřebitelského úvěru musel či musí složit náročnou zkoušku.
  • Ta obsahuje otázky z detailní znalostí nového zákona o spotřebitelském úvěru, ale i dalších zákonů, ekonomických a právních pojmů. Dvěma základními typy zkoušek jsou spotřebitelské úvěry na bydlení a jiné než na bydlení.
  • „Zkouška se skládá z teoretické části, kterou tvoří 92 náhodně vybraných otázek. Uchazeč vybírá ve zkušebním testu ze čtyř možných odpovědí, kdy tři čtvrtiny otázek mají jednu správnou odpověď a čtvrtina jednu nebo více správných odpovědí. Praktická část má rozsah tří náhodně vybraných případových studií, které mají pět podotázek pro kontrolu rozsahu dovedností na prokázání odborných dovedností,“ vyjmenovává Hana Vaněčková, mluvčí Modré pyramidy.
  • Pro splnění zkoušky běží přechodné období, které končí 30. listopadu 2018.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Aleše Vavřince: Díky, mámo

Aleš Vavřinec, kouč, průvodce vnitřní změnou, terapeut
vydáno 17. listopadu 2018  10:19

Ahoj, mami. Tohle je pro tebe. Máš dneska narozeniny a já ti nechci dát jen další věc, která se bude tak krásně vyjímat zastrčená ve skříni. Chci ti dát...  celý článek

Jdete s dítětem na očkování? Vezměte s sebou i prarodiče

Ilustrační snímek
vydáno 17. listopadu 2018  7:30

Povinné očkování mají předepsané jen děti. Odborníci se ale shodují, že proti některým nemocem by se měli nechat očkovat i dospělí a především senioři.  celý článek

Současní dějepisci neoslovují mladé lidi jejich jazykem

Pavel Baran
vydáno 16. listopadu 2018  13:14

Místopředseda Akademie věd České republiky Pavel Baran je členem Akademické rady i mnoha vládních orgánů. „Znalosti dějin jsou pro každý národ stejně...  celý článek

Most Legií bude bez tramvají

Most Legií spojuje Národní třídu přes Střelecký ostrov s Újezdem a Malou...
vydáno 16. listopadu 2018  11:56

Dělníci dají do pořádku trať mezi Národním divadlem a Újezdem.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám