metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 19 °C

Středa, 17. října 2018. Svátek má Hedvika.
Lítačka
Větší foto
Lítačka | foto: Magistrát hlavního města Prahy

Nezapomeňte na lístek, únor bude měsíc zátahů v MHD

30. ledna 2018  9:30 Filip Jaroševský Metro.cz
Dopravní podnik chystá třikrát Akci revizor – obdobu policejního Kryštofa – na zákon porušující řidiče.

Desítky revizorů a policistů na jednom z frekventovaných dopravních uzlů MHD, rozdávání pokut ve velkém, ale i odměňování nejmladších pasažérů dětskými lístky. To je Akce revizor na nepoctivé cestující v pražské hromadné dopravě.„V únoru se uskuteční ve třech termínech. Čtenáři deníku Metro je nyní mají exkluzivně dopředu. Jde o 6., 13. a 21. února,“ uvedl pro deník Metro Filip Matys z PR agentury, která pro dopravce akci zaštiťuje. Dopravní podnik si od preventivních zátahů slibuje snížení počtu černých pasažérů, ale také zvýšení prodeje ročních kuponů. Pokud si totiž chycený hříšník následně koupí roční kupon, výše jeho pokuty se o polovinu sníží. Akce podle dopravního podniku slaví velký úspěch. Od listopadu, kdy proběhla první akce na Florenci, jich uspořádal dopravce celkem devět.

Pokuta za půlku

1200

  • Tolik lidí už si v Praze opatřilo roční kupon MHD. Stalo se tak díky vychytávce Pokuta za půlku, ušetřili tak 400 korun na pokutě, kterou by jinak museli zaplatit celou.

Kampaň Nejedeš načerno má v budoucnu ještě přiostřovat. V plánu je totiž také prezentace nejčastějších výmluv černých pasažérů, a to přímo v MHD.

„Využijeme je v kampani v rámci komiksů umístěných přímo v dopravních prostředcích. Budou zde využity v plném znění, proto je ještě nemůžeme poskytnout. Celá pointa by se kvůli tomu vytratila a to by byla opravdu škoda,“ dodává Matys.

Dopravní podnik chce vymycováním černých pasažérů také nahnat více peněz do svého rozpočtu. Spolu s kampaněmi proto chystá na srpen malou revoluci v předplácení jízdného. Takzvaná virtuální Lítačka, díky níž půjde jízdné nahrát nejen na zelenou kartu, ale také další nosiče, v budoucnu ušetří náklady za provoz SMS jízdenek. Podle Operátora ICT, který virtuální Lítačku chystá, totiž hlavní město ročně prodá asi dvacet milionů lístků do mobilních telefonů. Provoz SMS brány spolkne zhruba dvacet procent ceny těchto lístků.

„O měsíc později chceme představit mobilní aplikaci pro chytré telefony, která umožní nejen nákup předplacených jízdenek, ale i jednotlivých, které si nyní cestující kupují pomocí populárních SMS zpráv,“ říká člen představenstva společnosti Operátor ICT Václav Strnad.

Do hromadného zahazování Lítaček bude mít ale Praha daleko i po zavedení novinky. O zelenou kartu je totiž podle dopravního podniku stále velký zájem. Kromě nosiče jízdenek slouží i jako karta do městské knihovny a nabízí i slevy do muzeí. Žáci základní školy v Praze 13 Lítačku používají jako vstupní kartu do budovy školy.¨

Virtuální Lítačka

  • Konec front u přepážek a validátorů? Lidé budou mít možnost nahrát si jízdné na jakýkoliv nosič, který mají v peněžence.
  • Půjde například o platební karty nebo třeba In Kartu Českých drah.
  • Podle vyjádření společnosti Operátor ICT budou moci lidé využívat výhod virtuální Lítačky od poloviny letních prázdnin. Praha chce také redukovat počet SMS jízdenek, kterých ročně prodá zhruba 20 milionů.Komentáře

Hlavní zprávy

Sleva není vždy zdarma, žák platí víc než dospělý

První třída je nahoře.
vydáno 17. října 2018  8:32

Chcete-li se svézt ve vlaku první třídou, na studentskou slevu zapomeňte.  celý článek

Nevyužitý spoj dojezdí

Detail plošiny pro bezbariérový vstup do tramvaje EVO1.
vydáno 17. října 2018  5:55

Linka H1 z Chodova končí. Řidič v ní často cestoval sám.  celý článek

Epileptici, pozor, pokud jdete na 3D

Promítání 3D filmu
vydáno 16. října 2018  13:38

Varování u kinosálů nevisí. Personál se raději učí první pomoc.  celý článek

Sloupek Martina Švihly: Život v mobilu

Martin Švihla, učitel aikida a lektor osobního rozvoje
vydáno 16. října 2018  11:11

V západní Evropě mají pro postoj člověka duchem nepřítomného, hledícího do mobilu, jméno: „smombie,“ znamená to „smartphone zombie,“ píše Martin Švihla ve...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám