metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Úterý, 22. května 2018. Svátek má Emil.
Lítačka
Větší foto
Lítačka | foto: Magistrát hlavního města Prahy

Nezapomeňte na lístek, únor bude měsíc zátahů v MHD

30. ledna 2018  9:30 Filip Jaroševský Metro.cz
Dopravní podnik chystá třikrát Akci revizor – obdobu policejního Kryštofa – na zákon porušující řidiče.

Desítky revizorů a policistů na jednom z frekventovaných dopravních uzlů MHD, rozdávání pokut ve velkém, ale i odměňování nejmladších pasažérů dětskými lístky. To je Akce revizor na nepoctivé cestující v pražské hromadné dopravě.„V únoru se uskuteční ve třech termínech. Čtenáři deníku Metro je nyní mají exkluzivně dopředu. Jde o 6., 13. a 21. února,“ uvedl pro deník Metro Filip Matys z PR agentury, která pro dopravce akci zaštiťuje. Dopravní podnik si od preventivních zátahů slibuje snížení počtu černých pasažérů, ale také zvýšení prodeje ročních kuponů. Pokud si totiž chycený hříšník následně koupí roční kupon, výše jeho pokuty se o polovinu sníží. Akce podle dopravního podniku slaví velký úspěch. Od listopadu, kdy proběhla první akce na Florenci, jich uspořádal dopravce celkem devět.

Pokuta za půlku

1200

  • Tolik lidí už si v Praze opatřilo roční kupon MHD. Stalo se tak díky vychytávce Pokuta za půlku, ušetřili tak 400 korun na pokutě, kterou by jinak museli zaplatit celou.

Kampaň Nejedeš načerno má v budoucnu ještě přiostřovat. V plánu je totiž také prezentace nejčastějších výmluv černých pasažérů, a to přímo v MHD.

„Využijeme je v kampani v rámci komiksů umístěných přímo v dopravních prostředcích. Budou zde využity v plném znění, proto je ještě nemůžeme poskytnout. Celá pointa by se kvůli tomu vytratila a to by byla opravdu škoda,“ dodává Matys.

Dopravní podnik chce vymycováním černých pasažérů také nahnat více peněz do svého rozpočtu. Spolu s kampaněmi proto chystá na srpen malou revoluci v předplácení jízdného. Takzvaná virtuální Lítačka, díky níž půjde jízdné nahrát nejen na zelenou kartu, ale také další nosiče, v budoucnu ušetří náklady za provoz SMS jízdenek. Podle Operátora ICT, který virtuální Lítačku chystá, totiž hlavní město ročně prodá asi dvacet milionů lístků do mobilních telefonů. Provoz SMS brány spolkne zhruba dvacet procent ceny těchto lístků.

„O měsíc později chceme představit mobilní aplikaci pro chytré telefony, která umožní nejen nákup předplacených jízdenek, ale i jednotlivých, které si nyní cestující kupují pomocí populárních SMS zpráv,“ říká člen představenstva společnosti Operátor ICT Václav Strnad.

Do hromadného zahazování Lítaček bude mít ale Praha daleko i po zavedení novinky. O zelenou kartu je totiž podle dopravního podniku stále velký zájem. Kromě nosiče jízdenek slouží i jako karta do městské knihovny a nabízí i slevy do muzeí. Žáci základní školy v Praze 13 Lítačku používají jako vstupní kartu do budovy školy.¨

Virtuální Lítačka

  • Konec front u přepážek a validátorů? Lidé budou mít možnost nahrát si jízdné na jakýkoliv nosič, který mají v peněžence.
  • Půjde například o platební karty nebo třeba In Kartu Českých drah.
  • Podle vyjádření společnosti Operátor ICT budou moci lidé využívat výhod virtuální Lítačky od poloviny letních prázdnin. Praha chce také redukovat počet SMS jízdenek, kterých ročně prodá zhruba 20 milionů.Komentáře

Hlavní zprávy

Trpíte alergií? Vyhněte se nejčastějším chybám

Alergiím neprospívá současný běžný životní styl.
vydáno 22. května 2018  14:47

Dělám něco špatně? To je otázka, kterou si hlavně na jaře klade až 40 procent Čechů. Na vině není jen pyl.  celý článek

Sloupek Jakuba Koháka: Korunovinky

Jakub Kohák
vydáno 22. května 2018  13:13

V době sociálních sítí se několik dětí stará o školní tištěný časopísek.  celý článek

Žádné Holešovice, ale Mokřad. Přezdívka vtipálků se uchytila

Do Mokřadu se dle nápisu dostanete i lodí.
vydáno 22. května 2018  9:55

Do fiktivní pražské čtvrti vás podle transparentu odvezou i lodí.  celý článek

Dělníci u Anděla brzdí řidiče

Ilustrační snímek
vydáno 22. května 2018  7:59

V metropoli se letos opravuje 179 problematických míst.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám