metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 11 °C

Středa, 22. listopadu 2017. Svátek má Cecílie.
Rovnátka si vybírejte velmi pečlivě.
Rovnátka si vybírejte velmi pečlivě. | foto: Profimedia.cz

Nová rovnátka? Vyberte si typ, který vám bude sedět nejlépe

4. dubna 2017  12:25 Kamila Hudečková
Šestnáctiletá Markéta si pořídila rovnátka, aby se jí srovnala čelist a vešly se jí vedle sebe všechny zuby.

„Zubař mě doporučil na ortodoncii a tam mi vysvětlili, že by nedostatek místa pro zuby mohl do budoucna způsobit problémy. Rodiče mi proto pořídili rovnátka,“ říká Markéta.Někteří lidé se rozhodnou pro rovnátka z estetických důvodů, ale často jsou donuceni důvodem zdravotním. Křivé či stěsnané zuby, nesprávné postavení čelistí, poruchy čelistních kloubů nebo vadný skus mohou ovlivňovat funkci zubů a znemožňovat správné ošetření zubařem. Pokud se problémy neřeší, vedou ke vzniku zubního kazu, k problémům s dásněmi, bolestem hlavy a uší a mohou způsobit i bolesti krku a problémy s kousáním, žvýkáním či mluvením.

Pokud zubař doporučí rovnátka, je vhodné navštívit ortodontistu a stav s ním probrat. Konečné rozhodnutí je na vás a můžete ho udělat až v momentě, kdy budete mít více informací. „Nejčastěji se fixní rovnátka nasazují po jedenáctém roku. Horní věková hranice neexistuje,“ říká ortodontista Tomáš Hanzelka.

Dnes na ortodoncii chodí nejen dospívající, ale i dospělí, kteří tvoří polovinu pacientů, a to nejčastěji ve věku 20 až 40 let. Odborníci doporučují rovnátka neodkládat, protože stav zubů se může zhoršovat. O zuby je potřeba pečovat i po rovnátkách, často se problémy vrací, a tak se i po sundání aparátu zuby léčí ještě několik let. Dříve byl hlavní důvod odmítnutí rovnátek estetický, dnes je to spíše ten finanční. Ani Markéta žádný nedostatek na kráse nebo ztrátu sebevědomí nepociťuje: „Dneska mají rovnátka skoro všichni, není to nic zvláštního. Občas mi je někdo dokonce pochválí.“

Existují i takzvané neviditelné varianty, které ocení zejména pacienti vystupující na veřejnosti.

Typů rovnátek je několik:

1.Snímací rovnátka

Vyndavacím rovnátkům se vyhne málokteré dítě. Často se používají před nasazením jiného typu a stejně tak slouží k udržení polohy zubů po léčbě.

„Snímací rovnátka nedokážou ovlivňovat polohu jednotlivých zubů, a tak se většinou používají v kombinaci s fixními,“ potvrzuje Tomáš Hanzelka. Jsou levnější, ale nejsou vhodné pro léčbu většiny ortodontických problémů.

2.Konvenční (fixní) rovnátka

Klasická nejpoužívanější rovnátka s kovovými zámky se lepí na vnější strany zubů a do nich je gumičkami upevňován ortodontický drát. Existuje i elegantnější keramická varianta. Tato rovnátka jsou vhodná pro většinu typů léčby. Jejich výhodou je o něco nižší cena, vyžadují však častější návštěvy u ortodontisty a léčba trvá až čtyři roky. Z rovnátek se špatně čistí zbytky jídla a někdy bolí. Vybrat si je můžete v různých barvách, existují i bezbarvá, která jsou méně vidět.

3.Damon systém

Nová generace rovnátek se lepí na vnější stranu zubů, ale mají vestavěný mechanismus, který drží ortodontický drát uvnitř zámku. Drát se může volně pohybovat. Léčba je méně bolestivá, rychlejší a celkově nevyžaduje tolik návštěv lékaře. Cena je ale u těchto rovnátek vyšší.

4.Lingvální rovnátka

Lepí se z vnitřní strany zubů, a tak jsou pravděpodobně nejvíce estetická. Nevýhodou je vysoká cena, protože zařízení vyžaduje více času lékaře. Umístění rovnátek na vnitřní stranu zubů se neobejde bez problémů. Rovnátka mohou být nepříjemná a způsobují i problémy s artikulací.

5.Fólie – Invisalign

Místo ortodontických zámků se používají i snímatelné fólie, které jsou vyráběny na míru. „Průhledná rovnátka téměř nejsou vidět a pacient si je může sám sundat a nandat,“ říká Hanzelka. Pacient mění fólie každých pár týdnů.Komentáře

Hlavní zprávy

Naši potomci se dozvědí, kolik ve 21. století stálo pivo

Turisté u rekonstruovaného orloje na Staroměstském náměstí v Praze
vydáno 22. listopadu 2017  7:31

Koule na špičkách pražských věží skrývají cenná tajemství. Staroměstská radnice není výjimkou.  celý článek

Podařilo se mi splnit si sen, bilancuje zpěvák a skladatel Marek Ztracený

Marek Ztracený
vydáno 22. listopadu 2017  5:55

Mladý kluk za klavírem, co zpívá, že se někdo ztrácí z jeho paměti. To byl Marek Ztracený s jedním ze svých největších hitů před deseti lety. Nyní zní...  celý článek

Bacha na sušenky v počítači, varují experti

(Ilustrační snímek)
vydáno 21. listopadu 2017  16:37

Otevřete stránku e-shopu a vypadne na vás hláška „cookies“. To byste měli zbystřit!  celý článek

Sloupek Jakuba Koháka: Tvoje tvář má... brýle!

Jakub Kohák
vydáno 21. listopadu 2017  14:53

Bude-li další řada, opět vyzvu diváctvo, aby mě zahrnulo předměty.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám