metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 28 °C

Úterý, 18. září 2018. Svátek má Kryštof.
Návrh podoby Rokycanovy ulice
Dalších 9 fotografií v galerii
Návrh podoby Rokycanovy ulice | foto: IPRMetro.cz

Nové koleje, fontána i schody k sezení. Žižkov se promění

6. června 2018  7:30 Filip Jaroševský Metro.cz
Seifertovu ulici rozkopou za čtyři roky. Její budoucnost určí studie.

Jednu z nejfrekventovanějších dopravních tepen Žižkova – Seifertovu ulici – čeká proměna. Její případnou podobu ovlivní studie, která vznikla ve spolupráci Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR) a architektonické kanceláře edit!. Příležitostí k proměně se má stát rekonstrukce tramvajové trati, k níž by mělo dojít do roku 2022.Ve studii architekti navrhují změnu tří hlavních míst v třetí městské části. Jedná se o prostranství před obchodním centrem Bezovka, schody spojující ulice Rokycanova a Táboritská a část Seifertovy ulice. Prostor před obchodním centrem chtějí architekti propojit pomocí nového schodiště, které se postupně zapouští do oválné zdi podzemního podlaží. Také zde chtějí rozšířit chodníky u zaústění ulice Kubelíkovy do Táboritské, čímž má stoupnout pohodlí a bezpečnost pro pěší.

Fotogalerie

Na úpravu Seifertovy ulice má IPR vypracované hned dvě alternativy. Vodní prvek, pěší koridory i speciální pobytové schody, na kterých se dá sedět, totiž narazily u odborníků na radnici Prahy 3.

„Památkoví poradci vyjádřili k části Seifertovy ulice v předložené koncepční studii výhrady. Na jejich základě se Praha 3 a IPR rozhodly, že se na lokalitu u zastávky Lipanská vypracuje alternativní návrh, který by respektoval připomínky památkářů a komise pro regeneraci Žižkova,“ vysvětluje Vítězslav Danda ze studia edit!, podle kterého druhá verze studie zohledňuje také výtky k zeleni ve svahu, kterou nahradilo stromořadí na úrovni ulice.

Ikonické žižkovské schody spojující ulici Rokycanovu s Táboritskou architekti ponechávají ve studii ve stávající formě. Navrhují pouze jejich rekonstrukci a doplnění o prvky drobné architektury, jako je lavička v horní části a vodní prvek ve spodní části.

„V Táboritské ulici je dále přesunut přechod pro chodce tak, aby přímo navazoval na schodiště s rozšířeným chodníkem a s lavičkou,“ uvádí IPR.

V jaké podobě bude studie nakonec schválena, rozhodne zadavatel IPR do konce roku. Upravenou variantu poté předá Radě hlavního města, která rozhodne o realizaci.

„Toto místo v samém srdci Žižkova si zaslouží kompletní rekonstrukci. Výběr varianty nechám na odbornících z komise pro regeneraci, která je zřízena z titulu ochrany památkové zóny na území městské části Praha 3,“ říká starostka třetí městské části Vladislava Hujová.Komentáře

Hlavní zprávy

Zahrádkáři stále nemají zákon a přišli už o statisíce pozemků

Zahrádkářská kolonie Pod Šancemi v pražských Hrdlořezích
vydáno 18. září 2018  13:30

Zázraky se dějí. V Brně se schyluje k založení zahrádkářské „kolonie“. Je to ovšem rarita.  celý článek

Sloupek Martina Švihly: Ještě jedna věc

Martin Švihla, učitel aikida a lektor osobního rozvoje
vydáno 18. září 2018  11:11

Celý den se mi daří, a tak tuhle maličkost určitě zvládnu rychle, píše Martin Švihla ve svém sloupku.  celý článek

Před měřiči hluku se opilci rádi přeřvávají

U šedesátky číslice zčervená.
vydáno 18. září 2018  8:32

Opatření na Malém náměstí mělo flamendry utišit. Místo toho jich tu burácí stovky denně.  celý článek

Kolaps v Uhříněvsi i místa, kde zdržují auta

Dopravní zácpa v Kolodějích
vydáno 18. září 2018  5:55

Kvůli havárii vodovodu mění obyvatelé jihovýchodu Prahy zvyky. Přesedávají na vlaky.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám