metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Středa, 21. listopadu 2018. Svátek má Albert.
Návrh podoby Rokycanovy ulice
Dalších 9 fotografií v galerii
Návrh podoby Rokycanovy ulice | foto: IPRMetro.cz

Nové koleje, fontána i schody k sezení. Žižkov se promění

6. června 2018  7:30 Filip Jaroševský Metro.cz
Seifertovu ulici rozkopou za čtyři roky. Její budoucnost určí studie.

Jednu z nejfrekventovanějších dopravních tepen Žižkova – Seifertovu ulici – čeká proměna. Její případnou podobu ovlivní studie, která vznikla ve spolupráci Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR) a architektonické kanceláře edit!. Příležitostí k proměně se má stát rekonstrukce tramvajové trati, k níž by mělo dojít do roku 2022.

Ve studii architekti navrhují změnu tří hlavních míst v třetí městské části. Jedná se o prostranství před obchodním centrem Bezovka, schody spojující ulice Rokycanova a Táboritská a část Seifertovy ulice. Prostor před obchodním centrem chtějí architekti propojit pomocí nového schodiště, které se postupně zapouští do oválné zdi podzemního podlaží. Také zde chtějí rozšířit chodníky u zaústění ulice Kubelíkovy do Táboritské, čímž má stoupnout pohodlí a bezpečnost pro pěší.

Fotogalerie

Na úpravu Seifertovy ulice má IPR vypracované hned dvě alternativy. Vodní prvek, pěší koridory i speciální pobytové schody, na kterých se dá sedět, totiž narazily u odborníků na radnici Prahy 3.

„Památkoví poradci vyjádřili k části Seifertovy ulice v předložené koncepční studii výhrady. Na jejich základě se Praha 3 a IPR rozhodly, že se na lokalitu u zastávky Lipanská vypracuje alternativní návrh, který by respektoval připomínky památkářů a komise pro regeneraci Žižkova,“ vysvětluje Vítězslav Danda ze studia edit!, podle kterého druhá verze studie zohledňuje také výtky k zeleni ve svahu, kterou nahradilo stromořadí na úrovni ulice.

Ikonické žižkovské schody spojující ulici Rokycanovu s Táboritskou architekti ponechávají ve studii ve stávající formě. Navrhují pouze jejich rekonstrukci a doplnění o prvky drobné architektury, jako je lavička v horní části a vodní prvek ve spodní části.

„V Táboritské ulici je dále přesunut přechod pro chodce tak, aby přímo navazoval na schodiště s rozšířeným chodníkem a s lavičkou,“ uvádí IPR.

V jaké podobě bude studie nakonec schválena, rozhodne zadavatel IPR do konce roku. Upravenou variantu poté předá Radě hlavního města, která rozhodne o realizaci.

„Toto místo v samém srdci Žižkova si zaslouží kompletní rekonstrukci. Výběr varianty nechám na odbornících z komise pro regeneraci, která je zřízena z titulu ochrany památkové zóny na území městské části Praha 3,“ říká starostka třetí městské části Vladislava Hujová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Hurá na kluziště. Deník Metro připravil velký přehled, kde si v Praze zabruslíte

Bruslařskou plochu na Letenské pláni naleznete v blízkosti ulice Milady...
vydáno 21. listopadu 2018  6:29

Zima se blíží a k ní neodmyslitelně patří i ledové radovánky. A protože pražská kluziště pomalu otevírají své brány, přináší vám deník Metro přehled míst,...  celý článek

Na mobilu jsou Češi závislí. Datlují i v autě na červené

Surfujeme i v MHD
vydáno 20. listopadu 2018  15:24

Deník Metro vyrazil do ulic. Pozorovali jsme, kolik lidí nepustí chytrý telefon z ruky.  celý článek

Jako důchodci si pohoršíme, myslí si Češi. Nejvíce je straší fyzická bezmocnost

Ilustrační snímek
vydáno 20. listopadu 2018  13:14

Délka absolutního dožití se neustále prodlužuje. Před sto lety umírali čeští muži v průměru ve 47 letech, ženy o dva roky později. Dnes žijí ženy o třicet...  celý článek

Sloupek Jakuba Koháka: Jiřina! Jiřina!

Jakub Kohák
vydáno 20. listopadu 2018  11:58

„Už jsme měli Jiřího Lábuse, Jana Bergera, Jirku Skaláka, nejrůznější Miss a Mistéry,“ píše Jakub Kohák.   celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám