metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 11 °C

Pondělí, 12. listopadu 2018. Svátek má Benedikt.
Stát na sedačkách nesmí!
Větší foto
Stát na sedačkách nesmí! | foto: PID

Nové obrázky míří také na cizince

10. října 2018  12:50 Filip Jaroševský Metro.cz
Přepravní podmínky v MHD jsou jednodušší. Přibylo piktogramů a zkrátily se věty.

Již více než měsíc mohou cestující v hlavním městě vídat v metru, tramvajích a autobusech zbrusu nový soupis smluvních přepravních podmínek. Oproti předchozímu je podstatně zjednodušený a přibyly v něm piktogramy. Díky tomu je podle mluvčího organizátora dopravy v Praze, Ropidu, Filipa Drápala srozumitelnější i pro cizince.

„Už delší dobu nás trápila nepřehlednost hutného textu. Ten sice ze zákona ve vozidlech být musí, zároveň ale v dřívější podobě přínosný pro cestující nebyl. Rozhodli jsme se tedy materiál výrazněji inovovat, zkrátit texty, vypíchnout jen to důležité, a hlavně mnoho věcí znázornit pomocí piktogramů,“ říká pro deník Metro Drápal.

Svůj obrázek si nově získal zákaz žebrání či obchodování v prostorách MHD, zákaz hopsání po sedadlech či pokuta za jízdu bez lístku. V nových přepravních podmínkách Ropid věnuje zvýšenou pozornost také problematice zastávek na znamení. Vysvětluje zde například to, že cestující musí být hlavně dobře vidět, ale nemusí na řidiče zuřivě mávat. Podle Drápala je totiž chování na zastávkách na znamení jedním z nejčastějších zdrojů dotazů a stížností.

„Při výstupu je nutné včas stisknout tlačítko signalizace k řidiči. V autobusech nebo trolejbusech tlačítko STOP nebo tlačítko žádost o otevření dveří, v tramvajích tlačítko žádost o otevření dveří,“ píše Ropid v přepravních podmínkách.

Nejen s jednodušším jazykem, ale také s obrázky a piktogramy si plánuje Ropid v MHD hrát i nadále. Do konce roku zde totiž plánuje spustit osvětovou kampaň na téma slušného chování a ohleduplnosti v MHD. „Zvolíme kreslené komiksy upozorňující vtipnou formou na to, aby se lidé k sobě (nebo i ve vztahu cestující-řidič) lépe chovali,“ dodává Drápal. Podobnou kampaň znají Pražané již z pověstné tramvaje Vymlouvačky. Zde komiksy vyobrazují typické situace mezi cestujícími a revizory.

Komentáře

Hlavní zprávy

Výpověď jsme dosud nedostali, říká principál Branického divadla

Václav Čížkovský
vydáno 12. listopadu 2018  12:57

Hádky, nejasnosti a exkrementy ve foyer. Osud stoletého Branického divadla je nejasný.  celý článek

Zahubí nás růst platů? Experti se v odhadu liší

Ilustrační snímek
vydáno 12. listopadu 2018  10:39

Ani po třiceti letech kapitalismu jsme západní úrovně platů nedosáhli.  celý článek

Movember drží i tramvaje a autobusy

Knír můžete vidět i na lince autobusu 150.
vydáno 12. listopadu 2018  8:20

Polepením masek svých dopravních prostředků šíří podnik v Praze osvětu o zdraví mužů.  celý článek

Komerční sdělení

Jak pro vás nakupujeme elektřinu a plyn

Jak pro vás nakupujeme elektřinu a plyn
vydáno 12. listopadu 2018  7:00

Zvenku to vypadá úplně jednoduše. Na burze nakoupíme potřebné množství elektřiny a plynu a to pak prodáme zákazníkům. Realita je však mnohem složitější....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám