metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Úterý, 16. října 2018. Svátek má Havel.
Duster - světla se rozšířila do stran
Větší foto
Duster - světla se rozšířila do stran | foto: Petr Holeček, Metro.cz

Nový duster a první jízda v terénu

14. ledna 2018  14:10 Petr Holeček Metro.cz
Sága jménem Duster otevřela novou kapitolu. Hit má za sedm let výroby celosvětově na kontě číslo přesahující dva miliony prodaných kusů. Dnes je pod značkami Renault i Dacia nabízen ve 44 zemích.

Na frankfurtském autosalonu byla loni v září odhalena nová generace. My jsme ji měli možnost včera otestovat přímo v terénu, na offroadové trati Hummer centra v Horních Počernicích.Ikonické SUV značky se pyšní zcela novým robustním designem. Ten se opravdu povedl. Auto se pak docela vymyká své kategorii, kam je kvůli nízké ceně zařazováno. Agresivnímu vzhledu napomáhají hlavně ostré linie kapoty a větší matně chromovaná spodní část nárazníku, která láká k jízdě v terénu, jelikož není tolik náchylná k poškrábání. Čelní sklo se pak oproti minulé verzi posunulo o celých 100 mm dopředu a má větší sklon. Kabina je delší a působí prostorněji.

Jinak jde v porovnání s minulým modelem spíše o evoluci než revoluci – pár změn v proporcích a designu, ale technika zůstává stejná. Výrazně se nemění ani cena, což znamená, že duster bude i nadále „bohatým brát a chudým dávat“, jak vtipně poznamenali kolegové novináři.

Duster mohou mít zákazníci jednak s atmosférickým benzinovým motorem 1.6 SCe (115 k), malým 1.2 TCe (125 k) a konečně se dvěma verzemi naftové patnáctistovky (90 a 110 k). Všechny s výjimkou slabšího dieselu mohou být spárovány s pohonem 4×4, naopak šestistupňový automat je možný jen u nejsilnějšího dieselu.

Zapomeňte na malinké Suzuki Jimny nebo těžce dostupnou Ladu Nivu. Pokud vezmeme cenu dusteru s pohonem všech kol (358 tisíc), těžko hledá v terénu konkurenci. Na levné SUV má skvělou křižitelnost náprav, příznivé nájezdové úhly i světlou výšku.Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Martina Švihly: Život v mobilu

Martin Švihla, učitel aikida a lektor osobního rozvoje
vydáno 16. října 2018  11:11

V západní Evropě mají pro postoj člověka duchem nepřítomného, hledícího do mobilu, jméno: „smombie,“ znamená to „smartphone zombie,“ píše Martin Švihla ve...  celý článek

Modřany mají nový rybník, má tu usnadnit problémy se suchem

Kolem rybníka ještě vyrostou olše, duby, jilmy a javory.
vydáno 16. října 2018  9:31

Biotop dostal jméno Lipiny podle místního názvu z roku 1840.  celý článek

Před 50 lety dostali okupanti svolení k pobytu

Čechoslováci se cítili být zrazeni.
vydáno 16. října 2018  7:30

Necelé dva měsíce od obsazení republiky byl pod nátlakem podepsán důležitý dokument.  celý článek

Dort byl zraněn při nehodě, nepřežil

Zachránění papoušci
vydáno 16. října 2018  5:55

Pražští strážníci i hasiči řeší často kuriózní případy.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám