metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 29 °C

Čtvrtek, 20. září 2018. Svátek má Oleg.
Prosek Park využil pro své jméno skutečný park.
Větší foto
Prosek Park využil pro své jméno skutečný park. | foto: FINEPMetro.cz

O výběru bydlení u lidí rozhoduje cena, název i výhled

1. května 2018  9:55 Pavel Hrabica Metro.cz
Touhy vládnou potřebám. Střechu nad hlavou nevybíráme jen podle peněženky.

Zájemce o bydlení nejdřív klikne na projekt, který ho zaujme pojmenováním. Na pojmenování developerského projektu často záleží stejně jako na hledání bankovního úvěru.„Lidé zdůvodňují nákupní rozhodnutí fakty, ale svá rozhodnutí činí na základě pocitů,“ uvádí americký marketingový specialista Bryan Eisenberg. Architekt a odborník na historii Zdeněk Lukeš to potvrzuje. „Developerské projekty se vždy lépe prodávají pod atraktivním názvem,“ říká Lukeš.

Správný výběr jména má ale význam i do daleké budoucnosti. Vždyť bydlet v Zahradním Městě, na Vinici nebo Hájích bude dobře znít i za sto let.

„Co se týká pojmenovávání, vycházíme primárně z místních názvů, které mají svůj historický důvod, zajišťují kontinuitu místa a vyjadřují vztah k hodnotám z minulosti,“ připomíná marketingový ředitel společnosti Finep David J. Wodinský.

Marina, Villy, Riviéry

Šanci mají cizojazyčná jména.

  • Mezi přírodně laděné se počítají například Lesní město, Spojení s přírodou, Garden Towers, Sluneční stráň, Jižní svahy, Zelené Město, Lesní čtvrť, ale i Bydlení venkovského charakteru.
  • Nádech exotiky Greece backyards mají Beroun Hills, Riviera Lipno, Villa Park, Marina Island, Plazza, View Spořilov či Perner Lofts

Například v rámci výstavby Západního města, které tvoří zcela novou část Stodůlek, využila společnost pojmenování Britská čtvrť. „Byla pojmenována proto, že Británie je prostě na západě,“ dodává Wodinský. Měly vzniknout další „západní čtvrtě“, ale daný název se dobře ujal a dal jméno celé lokalitě. Podobně to bylo při pojmenovávání Harfa Parku nebo kaskád Barrandov, kde jméno odkazuje na existenci parku či svahovitý charakter lokality.

Mezi hojně nabízené nemovitosti patří ty, které mají v názvu „rezidence“. Vyjadřují klid, usedlost, pohodu. Obrat „rezidenční bydlení“ patří také mezi nejčastější obraty v nabídce developerů. Spojení s historií je ideální, například Rezidence Karla IV., případně odkaz na zahraničí – Rezidence Sacre Coeur.

Někdy však vyžadují názvy podrobné zkoumání. Třeba „bydlení s charakterem“, které nyní vzniká na pražském Smíchově.

Podle Petra Langa z Remaxu nemá pojmenování objektu vliv při nákupu bydlení u obyvatel města, kteří lokalitu znají. „Může mít jistou roli u lidí, kteří dané město neznají,“ říká Lang. Co však zájem navyšuje a přidává na ceně, je výhled. I proto řada projektů nese pojmenování „výhledy“. „Rozhodně se jedná o přidanou hodnotu. Cena bytu s výhledem je o sto tisíc vyšší než u bytu bez výhledu,“ dodává Lang. Podle jeho zkušeností i poznatků dalších kolegů přidá výhled na řeku nebo dominantu města tři až pět procent z ceny bytů v konkrétním objektu.Komentáře

Hlavní zprávy

Čeští senioři objevují kouzlo nákupu přes virtuální obchody

Ilustrační snímek
vydáno 20. září 2018  14:20

Mléko, vody, pečivo, ovoce a zelenina, to vše už Češi nakupují bez obav přes internet.  celý článek

Čistička špinavé vody za 6 miliard zahájila provoz

Primátorka Adriana Krnáčová v nově čističce na Císařském ostrově.
vydáno 20. září 2018  13:14

Vodní linka vznikala na Císařském ostrově téměř tři roky.  celý článek

„Jsme hlasitější,“ lákají Mandrage na koncerty

Mandrage ve Foru Karlín
vydáno 20. září 2018  12:07

Jedna z nejúspěšnějších domácích kapel vyrazí na začátku října na své podzimní turné. Během dvou měsíců, při nichž navštíví patnáct tuzemských měst a...  celý článek

Sloupek Julie Červené: Dávej pozor!

Julie Červená
vydáno 20. září 2018  11:11

Se slovy „nebudeš mě bouchat, to se nedělá“ mu dávala na zadek, popisuje Julie Červená situaci ve svém sloupku.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám