metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 16 °C

Středa, 26. září 2018. Svátek má Andrea.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Občanku může chtít i myslivec

27. července 2018  10:18 Filip Jaroševský Metro.cz
Problematika prokazování totožnosti je v metropoli opředena řadou různých mýtů.

Povinností každého je mít u sebe občanský průkaz, ale jen tehdy, nachází-li se dál než pět set metrů od svého bydliště. Této pověře podle pražských strážníků v dnešní době věří mnoho obyvatel hlavního města.„Problematika prokazování totožnosti je opředena různými mýty a legendami. Některé se šíří úspěšně bez ohledu na generaci, dosaženou úroveň vzdělání, sociální postavení nebo společenské poměry,“ uvádějí pražští strážníci na svém Facebooku.

Pod termínem prokázání totožnosti se rozumí zjištění jména, příjmení, data narození, rodného čísla a bydliště. Všechny tyto údaje na jednom místě obsahuje opravdu jen a pouze občanský průkaz. Na řidičáku totiž není například uveden trvalý pobyt, na zbrojním průkazu chybí rodné číslo i trvalý pobyt. Pokud ale občanku zapomenete doma, především vám nehrozí žádná pokuta.

„Povinnost mít občanský průkaz, kterou mají osoby nad 15 let s trvalým pobytem na území Česka, neznamená mít ho neustále u sebe. Existuje povinnost prokázat totožnost, nikoli předložit občanský průkaz. Jeho předložení je však nejrychlejší způsob, jak to udělat,“ dodávají strážníci a vysvětlují, že každá obstrukce nebo záměrné protahování celé záležitosti zdržuje především samotnou osobu, která byla k prokázání totožnosti vyzvána.

Doklady s sebou?

  • Starší generace má ještě zažité povinné nošení občanských průkazů, tento zákon už ale 18 let neplatí.
  • Za to, že u sebe nemáte doklady, nemůžete dostat pokutu. Můžete ale strávit čas na policejní stanici, pokud si strážníci, policie či další pověřené osoby nebudou jisté uvedenými údaji.

Tím, kdo vás může prakticky kdekoliv požádat o legitimaci, nejsou zdaleka jen policisté a strážníci. Že člověka nemůže k předložení občanky či jiných dokladů donutit nikdo jiný, je další rozšířený mýtus. Stejné oprávnění mají další subjekty jako příslušníci lesní stráže, rybářské stráže nebo myslivci.

O doklad totožnosti mohou požádat také celníci nebo justiční stráž. „Důvod ke zjišťování totožnosti určuje míru spolehlivosti, s níž se zjištění provádí. Jestliže například strážník řeší přestupek formou ‚napomenutí‘ (dříve ‚domluva‘), který se nezapisuje do Registru přestupků, postačí jen ústní sdělení nebo třeba Doklad o studiu. V ostatních případech je ale nezbytné spolehlivě zjistit všechny údaje,“ ozřejmují strážníci.

Co se ale stane, když se někdo rozhodne výzvě k prokázání totožnosti nevyhovět? Zákon strážníkům ukládá předvést dotyčného na policii. „Lze zahrnout jak situaci, kdy osoba strážníkovi nesdělí své osobní údaje, tak případy, kdy strážník nabude důvodné podezření, že údaje sdělené osobou nejsou pravdivé,“ doplňují strážníci.

Existuje sedm důvodů, proč vás může strážník vyzvat k prokázání totožnosti. Mezi nejčastější patří například vaše podoba s hledanou osobou či žádost o podání vysvětlení.

Jsou samozřejmě situace, kdy se člověk bez dokladů neobejde: například řídí-li auto, je předvolán k soudu, při vyřizování různých záležitostí na úřadech či při sjednávání půjčky. Komentáře

Hlavní zprávy

Hubatá pražská primátorka slaví

Primátorka Adriana Krnáčová
vydáno 26. září 2018  8:55

Adriana Krnáčová dnes oslavuje 58. narozeniny.  celý článek

Levnější jízdné bude už od pondělka

Lítačka
vydáno 26. září 2018  7:45

Do konce září lze pořídit zlevněné kupony jen elektronicky. Papírové budou až poté.  celý článek

Naše dráha má výborné parametry, říká dostihový manažer Jiří Zlámaný

Jiří Zlámaný, dostihový manažer, komentátor dostihů a autor knihy o historii...
vydáno 26. září 2018  5:55

O dostihovém závodišti v pražské Velké Chuchli ví téměř vše. A to nejen o jeho historii. Deník Metro vyzpovídal Jiřího Zlámaného, dostihového manažera,...  celý článek

Inspirace z Amsterdamu

Praha, 28.8.2018 Ondřej Mirovský, volební lídr Strany Zelených, komunální a...
vydáno 25. září 2018  17:40

Deník Metro představuje kandidáty na primátora hlavního města Prahy.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám