metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Pondělí, 19. listopadu 2018. Svátek má Alžběta.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Občanku může chtít i myslivec

27. července 2018  10:18 Filip Jaroševský Metro.cz
Problematika prokazování totožnosti je v metropoli opředena řadou různých mýtů.

Povinností každého je mít u sebe občanský průkaz, ale jen tehdy, nachází-li se dál než pět set metrů od svého bydliště. Této pověře podle pražských strážníků v dnešní době věří mnoho obyvatel hlavního města.

„Problematika prokazování totožnosti je opředena různými mýty a legendami. Některé se šíří úspěšně bez ohledu na generaci, dosaženou úroveň vzdělání, sociální postavení nebo společenské poměry,“ uvádějí pražští strážníci na svém Facebooku.

Pod termínem prokázání totožnosti se rozumí zjištění jména, příjmení, data narození, rodného čísla a bydliště. Všechny tyto údaje na jednom místě obsahuje opravdu jen a pouze občanský průkaz. Na řidičáku totiž není například uveden trvalý pobyt, na zbrojním průkazu chybí rodné číslo i trvalý pobyt. Pokud ale občanku zapomenete doma, především vám nehrozí žádná pokuta.

„Povinnost mít občanský průkaz, kterou mají osoby nad 15 let s trvalým pobytem na území Česka, neznamená mít ho neustále u sebe. Existuje povinnost prokázat totožnost, nikoli předložit občanský průkaz. Jeho předložení je však nejrychlejší způsob, jak to udělat,“ dodávají strážníci a vysvětlují, že každá obstrukce nebo záměrné protahování celé záležitosti zdržuje především samotnou osobu, která byla k prokázání totožnosti vyzvána.

Doklady s sebou?

  • Starší generace má ještě zažité povinné nošení občanských průkazů, tento zákon už ale 18 let neplatí.
  • Za to, že u sebe nemáte doklady, nemůžete dostat pokutu. Můžete ale strávit čas na policejní stanici, pokud si strážníci, policie či další pověřené osoby nebudou jisté uvedenými údaji.

Tím, kdo vás může prakticky kdekoliv požádat o legitimaci, nejsou zdaleka jen policisté a strážníci. Že člověka nemůže k předložení občanky či jiných dokladů donutit nikdo jiný, je další rozšířený mýtus. Stejné oprávnění mají další subjekty jako příslušníci lesní stráže, rybářské stráže nebo myslivci.

O doklad totožnosti mohou požádat také celníci nebo justiční stráž. „Důvod ke zjišťování totožnosti určuje míru spolehlivosti, s níž se zjištění provádí. Jestliže například strážník řeší přestupek formou ‚napomenutí‘ (dříve ‚domluva‘), který se nezapisuje do Registru přestupků, postačí jen ústní sdělení nebo třeba Doklad o studiu. V ostatních případech je ale nezbytné spolehlivě zjistit všechny údaje,“ ozřejmují strážníci.

Co se ale stane, když se někdo rozhodne výzvě k prokázání totožnosti nevyhovět? Zákon strážníkům ukládá předvést dotyčného na policii. „Lze zahrnout jak situaci, kdy osoba strážníkovi nesdělí své osobní údaje, tak případy, kdy strážník nabude důvodné podezření, že údaje sdělené osobou nejsou pravdivé,“ doplňují strážníci.

Existuje sedm důvodů, proč vás může strážník vyzvat k prokázání totožnosti. Mezi nejčastější patří například vaše podoba s hledanou osobou či žádost o podání vysvětlení.

Jsou samozřejmě situace, kdy se člověk bez dokladů neobejde: například řídí-li auto, je předvolán k soudu, při vyřizování různých záležitostí na úřadech či při sjednávání půjčky. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Největší díry už jsou minulostí, ulice se opravuje

Legendární ulice U Seřadiště se proměňuje ve více etapách. V jedné části práce...
vydáno 19. listopadu 2018  5:54

Ulicí U Seřadiště brzy půjde projet bez strachu o tlumiče. Oprava vozovky je ale pouze provizorní.  celý článek

U Národního muzea si vystojíte frontu přes hodinu

Dlouhá fronta může některé návštěvníky odradit.
vydáno 18. listopadu 2018  10:30

Opravená budova přitahuje hlavně cizince. Třeba i na vstup zdarma.  celý článek

Čím se brání Cruise nebo Craig

Při tréninku se klade důraz na orientaci v prostoru.
vydáno 18. listopadu 2018  7:12

Neustálá ochrana hlavy je základem bojového umění keysi. Vzniklo mezi rváči na španělských diskotékách.  celý článek

Místo zahrady má vzniknout hřiště, k zemi zřejmě padne pár stromů

Na Smetance
vydáno 18. listopadu 2018  6:20

Vedle školy v Praze 2 vzniká multifunkční sportoviště. Místní mají z projektu obavy.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám