metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 8 °C

Pátek 19. dubna 2024. Svátek má Rostislav

Obecní dům patří až do června výstavě divadelních fotografií

  15:51
Česká divadelní fotografie se stala postupem času světovým fenoménem, i proto se Divadelní ústav (IDU) ve spolupráci s Národním muzeem rozhodly uspořádat její výstavu. Ta je ode dneška až do 24. června k vidění v Obecním domě. Akce s názvem Česká divadelní fotografie 1859–2017 je první velkou souhrnnou výstavou fotografií z divadelního prostředí.
Portrét herečky Daniely Kolářové ze 70. let 20. století. | foto: Fotografický fond IDUMetro.cz

Kurátoři výstavy Anna Hejmová a Vojtěch Poláček se svým týmem spolupracovníků zmapovali sbírky mnoha dalších paměťových institucí, ateliérů, archivů divadel i soukromých sbírek.

Prvními dochovanými fotografiemi českého divadelnictví jsou portréty. Výstava tak nahlíží do fotografických ateliérů poloviny 19. století, neboť právě herci patřili mezi jejich nejčastější návštěvníky. Nejstarším dochovaným snímkem s divadelní tematikou je fotografie herečky Mikulášského divadla Floriany Jaich z Ateliéru Schwestka z­roku 1859.

Ve výstavních sálech bude prezentována i řada exponátů z proslulého Ateliéru Langhans, Ateliéru Hynek Fiedler nebo sběratelského alba známého pražského antikváře Karla Zinka. Návštěvníci se mohou těšit například na historické snímky Hany Kvapilové, Jindřicha Mošny či Anny Sedláčkové, ale i novodobější portréty Olgy Schoberové, Violy Zinkové, Petra Čepka nebo Martina Dejdara či herců Divadla na Vinohradech, jejichž autorem je Jaroslav Krejčí.

První fotografie z divadelního představení pochází z roku 1892 z inscenace hry Imre Madácha Tragédie člověka, kterou v Národním divadle nasnímal Alfred Baštýř. Zachycení představení v interiéru divadla prakticky umožnil až rozvoj fotografické techniky a hlavně instalace elektrického osvětlení.

V meziválečném období vznikla celá řada unikátních snímků. Návštěvníci Obecního domu tak uvidí mimo jiné fotografie z Osvobozeného divadla ­a D 34, ale i propagační materiály z Divadla Vlasty Buriana. Po druhé světové válce se divadelní fotografie postupně etablovala jako svébytný umělecký obor. Za zcela mimořádné lze považovat období 60. a 70. let minulého století (autoři Jaromír Svoboda, Josef Koudelka, Jaroslav Krejčí a další).

Fotografie velmi brzy plnila i jinou úlohu než dokumentační či propagační a byla využívána jako součást výtvarného řešení divadelní inscenace. Za povšimnutí stojí fotografie z inscenací, na nichž spolupracoval scénograf Josef Svoboda především pro světově proslulou Laternu magiku.

Středem zájmu pořadatelů výstavy je i dokumentace divadelní architektury. Díky historickým fotografiím se zachovala podoba již neexistujících divadelních budov, které již nestojí nebo prošly zásadní proměnou, jako v případě zbořeného Starého divadla v Plzni, Starého divadla na Veveří v Brně nebo již neexistujícího Novoměstského divadla v Praze.

Na snímcích nechybí ani významné momenty ze samotné stavby včetně pokládání základních kamenů. Snímky ale odhalí i tajemství hereckých šaten, ředitelských kanceláří či jevištní techniku. Fotografování v zákulisí se stalo zálibou řady fotografů.

Další oblastí, které se výstava věnuje, je propagace divadel, v rámci které měla fotografie vždy významnou úlohu. Nabídne historické i současné plakáty, programy a další reklamní materiály například Národního divadla v Praze, Osvobozeného divadla, Divadla za branou, Činoherního klubu, Švandova divadla či Divadla Husa na provázku.

Divadlo a divadelníci se vždy významně podíleli na společenském životě země, zachování a rozvoji její kultury a několikrát i přímo zasáhli do historických událostí. Výstava je proto součástí oficiálních akcí připomínajících sté výročí založení Československé republiky.

Nechybí tedy dokumentace spoluúčasti divadelníků na zlomových momentech novodobých českých a československých dějin z konce první světové války, německé okupace nebo sametové revoluce. Nabízí ale také fotografie nejrůznějších historických událostí – například z oblasti sportu, politiky a veřejného života, ve kterých lze sledovat určité divadelní prvky. V expozici tak najdeme například fotografie sokolek od Františka Drtikola.

Několik set fotografií s divadelní tematikou doplní i expozice vývoje fotografických aparátů a fotografické techniky.

Workshopy a ateliér

  • Součástí výstavy bude doprovodný program, který nabídne různé workshopy, semináře, přednášky, komentované prohlídky nebo fotografický ateliér Vandy Hybnerové.
  • Samostatnou částí výstavy je prezentace výsledků soutěžní Přehlídky současné divadelní fotografie. Soutěž, do které se přihlásilo 121 profesionálních fotografů a studentů s 1348 snímky, probíhá v České republice poprvé. Pro výstavu v Obecním domě vybrala odborná porota 150 nejlepších fotografií od čtyřiceti tvůrců.
  • Více informací na www.divadelnifotografie.cz nebo na Facebooku www.facebook.com/divadelnifotografie.

Hlavní zprávy

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek