metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 10 °C

Středa 24. dubna 2024. Svátek má Jiří

Obecní dům v Praze slaví 100 let unikátní výstavou

  7:05
Secesní klenot pražské architektury se před sto lety začal naplno otevírat veřejnosti. V té době zde vystavovali především čeští umělci, kteří dnes patří ke špičce našeho umění. Do Obecního domu se tak nyní v rámci výstavy 1912 vrátila díla Jana Zrzavého, Emila Filly, Otta Gutfreunda, Alfonse Muchy a řady dalších umělců, kteří zde vystavovali právě před sto lety.
Výstava k výročí Obecního domu

Výstava k výročí Obecního domu | foto: ČTK

Píše se rok 1912, a i když od prvního kola architektonické soutěže uběhlo již celých devět let a původní náklady na stavbu se z tehdejších tři milionů vyšplhaly na šest (nepřipomíná vám to něco?), začínají se v Obecním domě pořádat první výstavy. Svá díla zde vystavují jak ti konzervativnější umělci, tak představitelé pozdního expresionismu či kubismu.

Umělecký chaos v Obecním domě

Výstava k výročí Obecního domu
Výstava k výročí Obecního domu

Hned první výstava konaná v Obecním domě na počátku roku 1912 uváděla recenzenty v rozpaky, škála vystavujících autorů byla tak dokonale barevná (od těch nejliberálnějších kubistů až po salonní akademiky), že se kritici nerozpakovali a psali o uměleckém "chaosu" v Obecním domě. Zásadní pro dnešní výstavu byl však podzim roku 1912, kdy se v Obecním domě, jenž byl postaven jako centrum přehlídky děl českých umělců (oproti například Galerii Rudolfinum), uskutečnily naráz dvě výstavy: Skupiny výtvarných umělců a Uměleckého sdružení Sursum.

Prvně jmenovaná skupina představovala moderní tvorbu (Emil Filla, Antonín Procházka, Otto Gutfreund, Josef Gočár, Václav Špála, bratři Čapkové a řada dalších), Umělecké sdružení Sursum usilovalo o zachycení stavu duše (například Jan Zrzavý). Tato umělecká díla se navíc dostávala do kontaktu s výzdobou například Alfonse Muchy, Maxe Švabinského, Františka Ženíška, tedy umělců tradičního umění. V roce 1912 vládl v Obecním domě svobodný duch, fungoval zde dialog, k vidění byla velmi rozličná díla. A právě do této atmosféry se organizátoři výstavy 1912 snaží návštěvníky přenést a nutno dodat že velmi úspěšně. "Nešlo nám jen o to, abychom shromáždili díla slavných jmen, která jsou spjata s touto budovou, důležité bylo vystavit obrazy, které zde před 100 lety opravdu byly," říká kurátor výstava Otto M. Urban.

Na plakáty Alfonse Muchy se zatím čeká

Výstava k výročí Obecního domu
Výstava k výročí Obecního domu

Výstava tak nepředstavuje jen historii vzniku této důležité národní památky, ale snaží se přiblížit ducha doby, roku 1912. K tomu jí také dopomáhají například nainstalované tablety, na kterých může návštěvník například listovat dobovými periodiky, poslouchat hudbu či sledovat krátké filmy. To vše pořízené v roce 1912. Nové vedení Obecního domu v čele s Vlastimilem Ježkem původně zamýšlelo ke stému výročí secesní památky vystavit originály plakátů Alfonse Muchy.

Na přípravu výstavy však zbylo velmi málo času (půl roku) a od minulého vedení to současné převzalo Obecní dům s výsledkem mínus 10,5 milionu korun. Proto bylo nakonec od tohoto plánu prozatím odstoupeno, nicméně podle vyjádření ředitele Ježka budou Muchovy plakáty představeny v co nejbližší době. Současná výstava 1912, která potrvá až do konce ledna, je i přes šibeniční termín unikátní a v žádném případě neslouží jen jakási náhražka, právě naopak stojí za to ji navštívit a vrátit se o sto roků zpět.

O výstavě

Kurátorem výstavy 1912 je Otto M. Urban, autor řady úspěšných výstavních projektů jako například "Decadence Now. Za hranicí krajností" (Galerie Rudolfinum).

  • Do Obecního domu se po sto letech vrátila díla, která byla představena na historicky prvních výstavách roku 1912 (Alfons Mucha, Emil Filla, Bohumil Kubišta, Jan Zrzavý a další).
  • Výstavu 1912 připravil Otto M. Urban ve spolupráci se studiem Olgoj Chorchoj pod vedením Michala Froňka
  • K výstavě vznikla také rozsáhlá publikace nakladatelství Arbor vitae, jež mapuje v širokém kontextu celý rok 1912. K pořízení by měla být zhruba za 890 korun.
  • Na státní svátek 28. října bude platit jednotné vstupné v hodnotě 50 korun.
  • Výstavní prostor v Obecním domě začíná pod novým vedením v čele s ředitelem Vlastimilem Ježkem opět pořádat výstavy. Po současné 1912 je naplánováno uspořádat výstavu originálních plakátu Alfonse Muchy.
Autor: Ondřej Nekola Metro.cz

Hlavní zprávy

Škůdci pronásledující i zvířata. Na Slovensku teď trápí psy takzvaný srdeční červ

vydáno 24. dubna 2024  13:08

Touha zachraňovat a pečovat je člověku vlastní. Projevilo se to i v životě paní Kateřiny z České Lípy, když objevila na sociálních sítích fenku, která...  celý článek

Rodiče, myslete na sykavky i vibranty svých potomků. Jednou vám za to poděkují

vydáno 24. dubna 2024  5:40

Málokterý dospělý mluví krásně precizně, ostatně každá druhá „tvář z televize“ má co dohánět, alespoň podle klinické logopedky Gabriely Kubíkové. Většina...  celý článek

Důležité je přijmout svoji identitu a bojovat za svá práva, říká manažerka Klára Sobotková

vydáno 23. dubna 2024  18:30

Ve světě, kde dominovali muži, se odvážila zaujmout klíčové pozice. Klára Sobotková se stala průkopnicí průmyslového sektoru v České republice. Od roku...  celý článek

Soud poslal do vazby cizince zadrženého při honičce přes hranice

vydáno 24. dubna 2024  21:12

Soud dnes odpoledne poslal do vazby cizince zadrženého v pondělí na Klatovsku po pronásledování přes hranice s Německem. Policie o tom informovala na síti...  celý článek