metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 13 °C

Neděle, 21. října 2018. Svátek má Brigita.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Reuters

Obézní lidé jsou terčem vtípků a společenské diskriminace

11. října 2018  15:22 Pavel Hrabica Metro.cz
Na dnešek připadá Světový den obezity. Na rozdíl od Svátku práce není co slavit.

„Já si obézní ani tak nepřipadám. Okolí mi ale dává dost nahlas najevo, že obézní jsem,“ říká čtenářka deníku Metro Sylvie. Mluví o pozici lidí s jinými proporcemi, než mají hlavně v módních žurnálech představované vyhublé modelky.Nadváha nebo obezita totiž nejsou jen problém těla, ale hlavně nemoc duše. Obézní lidé často trpí sociální izolací a jsou centrem posměšků a urážek. Například média je častěji prezentují jako směšné a odpudivé ňoumy. „V jedněch dětských lázních pro léčbu obezity jsem se setkala s tím, že děti svolávali pokřikem ‚obezity na oběd‘,“ popisuje zážitek odbornice na hubnutí Iva Málková. Takový přístup podle ní vede spíš k dalšímu prohlubování psychických problémů než k odhodlání s nadváhou úspěšně bojovat.

Podle střízlivých odhadů má minimálně nadváhu už polovina české populace. Navíc neklesá, spíš naopak. Češi jsou dokonce vysoko nad celosvětovým průměrem. Obezita se u nás týká téměř dvou třetin celé dospělé populace nad osmnáct let, a to je o dvacet procent více než činí světový průměr.

Vykrmení Češíci

32 - Přibližně tolik tisíc dětí v České republice trpí monstrózní obezitou. 

25 - Tolik procent českých dětí opouští základní školní docházku s nadváhou. Čtrnáct procent dokonce končí základní školu s obezitou.

„Lidé si svým chováním něco způsobí a pak chtějí od zdravotnického systému, aby je zdarma léčil,“ komentuje problematiku známý kardiochirurg Jan Pirk. Náš přední odborník na srdce dobře ví, že za nemocemi, které on léčí, stojí často vedle kouření právě nadváha. „Kuřáci a obézní lidé by měli víc platit,“ dodává. Zkracují si život a stát podle něho na všechno nemá. Že obézních přibývá, dokládají i zkušenosti praktických lékařů. „Za posledních deset let jich u mě v ordinaci přibylo asi o pětinu,“ vypočítává Petra Polívková, praktická lékařka z Vlašimi. Většinou se prý jedná o ženy. „Že by někdo přišel řešit váhu, dokud nemá zdravotní komplikace, to je výjimečné,“ vysvětluje liberecká obezitoložka Věra Kavánová.

S tím souhlasí i obezitoložka Petra Vodáková z Adamova. „Pokud ale nezačnou lidé řešit svá trápení s lékařem, obvykle se nevyhnou zbytečným investicím do neúčinných preparátů na hubnutí a dietám s předraženými koktejly,“ říká Vodáková. V Česku utrácejí lidé za diety a přípravky na zhubnutí přibližně sedm miliard korun. Komentáře

Hlavní zprávy

Auta u lamp zbaví trusu nové bodce

Ilustrační snímek
vydáno 21. října 2018  11:55

Holuby chce z Ládví vyhnat místní radnice. Jinde je plaší falešní dravci.  celý článek

Masaryk jako drsňák i frajer

Filmový prezident Masaryk
vydáno 21. října 2018  9:55

Prvního československého prezidenta zase hraje Huba. Pár hovorů již na plátně zažil.  celý článek

Jakpak se ručně točí kornouty

Redaktorka deníku Metro a majitel cukrárny v akci
vydáno 21. října 2018  6:20

Makový, matcha i s čokoládou. Do těch poctivých se vejde víc zmrzliny.  celý článek

První táta na rodičovské dovolené v historii AVU

Mikoláš Růžička se synem Tobiášem
vydáno 20. října 2018  14:55

Mikoláš Růžička na Akademii výtvarných umění (AVU) vystudoval a donedávna pracoval. Od začátku října je manžel herečky Andrey Růžičkové na dovolené, té...  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám