metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 3 °C

Středa, 21. listopadu 2018. Svátek má Albert.
mobil - ilustrační foto.
Větší foto
mobil - ilustrační foto.

Objednali jste si zboží, připravte si peníze. SMS vyděsila seniory

28. srpna 2018  8:58 Pavel Hrabica Metro.cz
Šmejdi? Omyl? Omyl šmejdů? To se nedá stoprocentně říci. Koncem minulého týdne vystrašily stovky českých seniorů textové zprávy, aby si připravili stovky, až tisíce korun pro doručovatele na zaplacení objednaného zboží. I když si vůbec nic neobjednali ani po telefonu, ani přes internet.

Údajně šlo především o kapky do uší, prášky na hubnutí nebo náplasti v cenách od přibližně tisícikoruny do tří tisíc korun. Lidé se proto obraceli také na Českou obchodní inspekci. Podle Ondřeje Tichoty z Evropského spotřebitelského centra při České obchodní inspekci byly „objednávky“ určeny především starším zákazníkům. „Ti mohou být v podobných případech velmi zranitelní a mohli by v případě nepozornosti objednané zboží převzít a zaplatit,“ konstatuje Tichota.

Naštěstí trvalo jen několik hodin a stejným adresátům dorazila do jejich mobilů další, tentokrát omluvná esemeska, že tu předchozí mohou ignorovat a žádná zásilka na jejich adresu nepřijde. Omluva, stejně jako dřívější upozornění na platbu zboží, byla opět nepodepsaná a stejně jako u předešlé zprávy se ani v tomto případě nedal identifikovat odesílatel. „Podle toho, že se jednalo o objednávky stejných, případně podobných výrobků, které si příjemci zpráv v minulosti již zakoupili, jsme zjistili, že původ zprávy byl od polské distribuční firmy Reverse Logistics,“ upřesňuje Tichota z české inspekce. 

Podvodní prodejci se halí do roucha falešných církví

  • Spotřebitel nemá šanci poznat, jestli je upozornění na platbu pravé, nebo falešné.
  • Evropské spotřebitelské centrum v Česku eviduje desítky problematických případů polské firmy Reverse Logistics. Tato společnost už v minulosti nepřijala od českých klientů při skutečných nákupech odstoupení od smlouvy a nevrátila již zaplacené peníze. 
  • České spotřebitelské centrum spolupracuje s obdobným spotřebitelským centrem v Polsku a podle dosavadních údajů se jim společně daří obhájit práva našich spotřebitelů během mimosoudních vyrovnání. 
  • Problémy s nesprávně odeslanými SMS si lidé vyložili jako možný útok takzvaných šmejdů. Jejich tlak hlavně na seniory se u nás neustále mění. Jedním z novějších triků je, že se telefonicky zkontaktují se starším člověkem a vydávají se za zástupce některé z církví, často je církev smyšlená. Pokud se s nimi dotyčný osobně setká, řeknou mu, že ne- jsou z církve, a rovnou nabídnou zbytečné a předražené vybavení domácnosti. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Na mobilu jsou Češi závislí. Datlují i v autě na červené

Surfujeme i v MHD
vydáno 20. listopadu 2018  15:24

Deník Metro vyrazil do ulic. Pozorovali jsme, kolik lidí nepustí chytrý telefon z ruky.  celý článek

Jako důchodci si pohoršíme, myslí si Češi. Nejvíce je straší fyzická bezmocnost

Ilustrační snímek
vydáno 20. listopadu 2018  13:14

Délka absolutního dožití se neustále prodlužuje. Před sto lety umírali čeští muži v průměru ve 47 letech, ženy o dva roky později. Dnes žijí ženy o třicet...  celý článek

Sloupek Jakuba Koháka: Jiřina! Jiřina!

Jakub Kohák
vydáno 20. listopadu 2018  11:58

„Už jsme měli Jiřího Lábuse, Jana Bergera, Jirku Skaláka, nejrůznější Miss a Mistéry,“ píše Jakub Kohák.   celý článek

Chytrý telefon funguje téměř jako pákový hrací automat, říká psycholožka

Alžběta Protivanská
vydáno 20. listopadu 2018  8:35

Alžběta Protivanská je psycholožka a psychoterapeutka. Také je autorkou kurzu Manuál na Mozek, který je o tom, jak mozek nejen pochopit, ale také na něj...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám