metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 18 °C

Sobota, 22. září 2018. Svátek má Darina.
Labská přehrada
Větší foto
Labská přehrada | foto: KRNAPMetro.cz

Objevte jiné Krkonoše

2. června 2018  16:54 Marek Peška Metro.cz
Opět na Sněžku? Krásně je i pod ní. Ročně Sněžku navštíví milion a půl lidí. Krkonošský národní park (KRNAP) teď hledá cesty, jak ji pomoc a každý rok chystá nové turistické cíle.

Adršpašké skály mají velký problém. Během několika uplynulých víkendů zažívaly nápor turistů. Zvlášť, když měli Poláci volno. Opět tam masakr čekají i v létě. Může se něco podobného stát i v Krkonoších?„Nyní to asi nehrozí, ale pravdou je, že KRNAP je jedno z nejnavštěvovanějších území v Evropě. Pokud se návštěvnost bude koncentrovat pouze na jedno či dvě místa, tak je to neudržitelné,“ řekl deníku Metro mluvčí KRNAPu Radek Drahný.

Mluví o Sněžce, kterou ročně podle dat správy parku navštíví kolem milionu a půl lidí. Na celé území v různých stupních chráněného území vstoupí za rok šest milionů. Krkonoše tak chtějí předejít komplikacím tím, že v současné době vyhledávají další turistické cíle.

„Nižší části hor jsou také velmi krásné. Lidé často z neznalosti vyrážejí na Sněžku, k prameni Labe, protože nemusejí nic studovat, nic plánovat. My jim zkusíme nabídnout další krásná, romantická, zapomenutá místa,“ tvrdí Drahný.

Můžou tak objevit vodopády, staré lomy, zříceniny hrádečků nebo místa na „jiné“ Krkonoše. Letos jich správa parku představí několik desítek. O nich se mohou návštěvníci dozvědět v infocentrech parku – dostanou zdarma mapy a brožury s tipy na výlety.

KRNAP pak bude představovat další turistické cíle každý rok. Letos by větší pozornost mohla přitáhnout naučná stezka Černohorského rašeliniště, krásné výhledy od Janských Lázních nebo tamní stezka korunami stromů, která pobaví ty méně klidnější turisty.

Tipy, kam v Krkonoších vyrazit:

Slunečná stráň - tady rostou orchideje
Přírodní památka Slunečná stráň, ležící pod Kravím vrchem nad Svobodou nad Úpou, je pozoruhodná především díky hojnému výskytu několika druhů orchidejí. Odsud je také krásný výhled do krajiny na působivou scenérii Sněžky, Černé hory a dalších krkonošských vrcholů.

Hrádek Aichelburg - za hrabětem, který moc rozdával
Byl postaven na počest hraběte Bertolda Aichelburga, místního chlebodárce, osvíceného panovníka, který v 19. století výrazně ovlivnil rozvoj východních Krkonoš. Hrádek nedaleko Horního Maršova začíná být oblíbeným místem s krásnou vyhlídkou do údolí.

Vyhlídka Modré kameny - na dně moře
Ze skalního křemencového útvaru na jižním úbočí Světlé nad Janskými Lázněmi je po celý rok krásný rozhled. Asi osm metrů vysoká kamenná vyhlídka je dostupná po schodech vytesaných do skály, která se tvořila miliony let z původního sedimentu mořského dna.

Labská přehrada - chránila vesničky před záplavami
Spojte procházku ze Špindlerova mlýna k Horním Mísečkám okolo Labské přehrady. Ta tu stojí od roku 1914 a chránila četné vesničky před záplavami z tajícího sněhu. Touto cestou se mohou vydat rodiče s malými dětmi i maminky s kočárky, nejde o nijak náročnou trasu.

Františkov - vůně dřevěného Krakonoše
Vyrazit můžete také do Františkova, který se nachází v západních Krkonoších. Tady je krásné místo, které se jmenuje Starý kravín a prohlédnout si tady můžete sochy ze dřeva, které tu každé léto vznikají během dřevosochařských akcí. Můžete navštívit muzeum popisující dřívější nelehký život v Krkonoších. K vidění jsou nástroje, jimiž si lidé dříve obstarávali obživu, či sbírka hasičské techniky.Komentáře

Hlavní zprávy

Sami si můžete zahrát na městské plánovače

Grafické studio Oficina pro výstavu navrhlo animované simulace a herní systém.
vydáno 21. září 2018  15:45

Hrací stoly, táhla a kostičky. Metropoli budoucnosti si mohou Pražané postavit na interaktivní výstavě.  celý článek

Senioři mohou na masáže i tai-či

Wellness centrum pro seniory
vydáno 21. září 2018  13:13

Praha je plná sportovních aktivit, které jsou pro starší obyvatele zdarma nebo se slevou.  celý článek

Pražany potrápí výluky i cvičení

Protipovodňové cvičení v Holešovicích (24.9.2016).
vydáno 21. září 2018  12:12

O víkendu nepojedou tramvaje z Palmovky. Nácvik na povodně uzavře ulice v Praze 1 a 8.  celý článek

Sloupek Aleše Vavřince: Životní vítězství

Aleš Vavřinec, kouč, průvodce vnitřní změnou, terapeut
vydáno 21. září 2018  11:11

Jsem ten blázen, který vydrží v akci, dokud se nedostaví dobrý výsledek, píše ve svém sloupku Aleš Vavřinec.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám